Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zalisované, nevýměnné baterie u mobilů

Ahoj,

předesílám, že jsem naštván a pobouřen. Tak mě berte s rezervou.
Dívám se na mobilní telefony (smartphony), a zdá se, většina už má zalisovanou nevýměnnou baterii.

Apple, Samsung topmodely...... všechny mobily od Xiaomi.....

To nemůžou zasáhnout ti degenerovaní pitomci v Bruselu a zakázat to?
Je to nápor nejen na peněženky nás všech, ale i ekologii přírody.
Nemůžu se smířit s myšlenkou, abych telefon zahodil jenom proto, že zrovna baterii skončila životnost !

Ach jo !

Baterie vyměnit jde, ale není to uživatelsky dvakrát přívětivé. Taky nechápu, co k takovému kroku výrobce vede.
Možná je k tomu vede nějaká smlouva s autorizovaným servisem.

Nedávno jsem měnil známému display /Huawei p8 Lite/ a nejhorší bylo oddělat tu přilepenou baterii bez poškození, naštěstí se to povedlo.

Taky nechápu, co k takovému kroku výrobce vede.

já to chápu docela dobře. Uživatelsky vyměnitelná baterie celou konstrukci těla telefonu komplikuje a prodražuje. A jelikož se výrobci snaží telefon udělat tenký, tak se jim nějaká dvířka, držák a kontakty samosebou nehodí do krámu. Navíc i samotná baterie musí mít pomětně robustní obal s kontakty. Nevím, co se dává do telefonů, neměl jsem příležitost žádný rozebírat, ale opravoval jsem už pár čteček a myslím, že situace bude podobná. Baterie je tam v podstatě takový plochý pytlík, přilepený lepidlem a s připájenými vývody.

Máš pravdu, že to dělají asi kvůli pevnosti a tloušťsce. Ale dneska jsou články baterie "jakoby" jen obalené v alobalu a kontakt vyvedený na flex kabel. Žádná pevná konstrukce baterie jako za dob Nokií apod. se už nekoná, bohužel :-(
V případě utopení mobilu je škoda mluvit.
Potom se ani nedivím, že se ty telefony prohýbají nebo dokonce zlomí.

Jak jsi přišel na to, že je zalisovaná?
Jen není mobil úplně uživatelsky rozebíratelný (nemá odklapávací záda). Díky tomu je pevnější konstrukce a nevrže. Výměna baterie pak vyžaduje jen trochu víc práce, např. XIAOMI:
https://www.youtube.com/watch?v=5pX6WAsFJkI
Buď ti to udělají v servisu nebo pokud jsi trošku zručnější, tak to zvládneš sám. Na druhou stranu mi baterie v mobilu bez problémů vždy nějaké 3 roky vydržela. Po třech/čtyřech letech je už stejně čas na to pořídit něco lepšího. Problém mají lidé, kteří musí mít mobil za 15-20k, takže jej pak mění jednou za 10 let, až si ušetří na další ;-)

U kolika mobilu za posednich 10 let jste menili baterii? Ja naposled asi u Nokie 5110. (nebo mozna jeste u 3210) Ze jsem mel mobilu od te doby radu - vzdy kdyz jsem to nahradil novym sel stary do supliku s puvodni baterii. Dnesni lithiove akumulatory maji zivotnost delsi nez je (hlavne moralni) zivotnost samotneho mobilu = vyrobce chapu a vy se rozcilujete uplne zbytecne.

Co si vzpominam, tak minimalne u S-E P910i, ten pak bohuzel umrel na ovladaci kolecko (uzasnej vynalez), a potom u Galaxy S2, kterej potom umrel na manzelku (nechtic mi ho vysypala z ruksaku na kamennou podlahu). Oba dva z druhe ruky, a muj dalsi bude taky po nekom, takze pro me je moznost nahradni baterky dost dulezita.
Mam pocit, ze jsem jeste menil baterku u nejakeho dalsiho, ale to uz je strasne davno - myslim, ze to bylo nejake HTC brandovane T-Mobile s Windows Mobile 5.0 (to je fakt hodne davno:) ). Na druhou stranu baterka v Nokii 6210 porad jeste drzi (teda, drzela pred par lety, kdy jsem ho jeste obcas pouzival).

Jediné mobily, kde jsem neměnil baterii, byly Nokia 9210, E90 a E7 (v té byla zašroubovaná, ale vydržela 3 roky mého telefonního gulagu. :-)) Jinak všechny placičky, dokonce i N6310i byly na tom s baterkou dost blbě po roce až dvou.

Nicméně dneska mobil stejně většina lidí mění po roce až dvou, já se svým cca 3-4letým cyklem jsem exot. ;-)

Ono to má klady i zápory. Na jednu stranu je výhodné mít vyměnitelnou baterku, na druhou stranu k ní potřebuju lézt jednou za dva roky, kdežto voděodolnost a pevnost konstrukce oceňuju každý den. Radši budu mít jednou za dva roky o 30 minut delší výměnu baterky, protože skutečnost, že nemusím telefon den co den chránit před každou kapičkou, ocením i jako člověk, který telefon v životě neutopil.

V práci máme cca 150 mobilů. Viděl jsem asi 20 nafouknutých baterií u (tlačítkových) Nokií, dotykových Samsungů a Lenovo. Původní. Baterie mají výrobním procesem daný počet nabíjecích cyklů = když někdo nabíjí 2x denně bude baterii nutné vyměnit dříve.

Moje argumenty proti nevyměnitelným bateriím:
- baterie se nafoukne tak že zničí i zadní kryt. Seženu jej stejně snadno jako u typu s uživatelsky vyměnitelnou baterií kde se předpokládá že s krytem bude manipulovat jen servis?
- seženu "nevyměnitelnou" baterii v každém obchodě s mobily jako ty vyměnitelné?
- "vyměnitelnou" baterii si vymění každý, "nevyměnitelnou" také?
- všechny mobily s "nevyměnitelnou" baterií nejsou odolné. Dokáže po polití každý v takovém mobilu odpojit baterii i když bude vědět že se to má?

Myslel jsem tak že pokud má baterie pevný počet nabíjecích cyklů tak při nabíjení 2x častějším vydrží polovinu než vydrží tomu kdo nabíjí jednou denně. Ve Tvém případě je baterie kvalitní a tedy má těch nabíjecích cyklů moc. Měl bys vidět baterky v těch tlačítkových Nokiích.