Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotaz na riser pci-express usb 3.0

Zdravim,

jak jiste vite, tak dnes je rozsirene pouzivat tyto risery pro vyvedení gpu z mb někam dál.

Všimli jste si určitě, že kazdy riser ma bud sata nebo molex napajeni a moje otazka zni.

Oddeluje ten riser napajeni od zakladni desky a vyuziva pouze napeti pres molex ci sata konektor? Nebo bere proud i z desky? Duvod otazky je kdyby riser oddeloval napajeni od zakladni desky, tak by teoreticky kazda grafika mohla mit svoje vlastni ATX protoze by se potencionaly nikde nepotkali s ostatnim zdrojem.

Diky za info.

Videl si ten riser? Je to vlastne redukce z pciex x1 na usb3.0 a potom z usb 3.0 na pciex x16 + to má molex pro napajeni u slotu x16, neznamena to tedy ze z desky nepouziva napeti a jede pres molex?

Jaktoze se potkaji na datovych pinech? Tak kdybych spojil gnd obou zdroju a srovnal tim potencial?

Hledam moznost jak napajet desku s cpu pres atx1 a gpu pres atx2.

Anoo, to je presne ono. Je tam USB 3.0 propojovací kabel. Opravdu se mi nechce verit ze ze zakladni desky 75W/12v= 6-7A proudi pres tenke zily USB3.0 a muzes si vsimnout, ze ten x16 ma bud molex nebo sata napajeni.

A proto vznikl muj dotaz, jestli je mozne ze by datova cast a napajeci cast byly oddelene, aby deska disk cpu mohly mit 1x psu a grafiky svojd 1x psu. A proto me napadlo spojit GND zdroju, aby se vyrovnal potencial a bylo to bezpecne? A zajimal me nazor elektrikare?

čínský pučmidrát se s takovými věcmi jako je elektromagnetická kompatibilita nebo dimenzace kabelů rozhodně nezabývá.

A dále platí co jsem napsal výše - jak zajistíš, že úrovně nap. napětí budou kompatibilní s úrovněmi z MB na datových pinech? Tám spíše, že to taháš po nějaké drátové prodlužce, kde bude úbytek napětí?

Jen doplnim, ze ten kabel je overeny a funkcni. Datovym pinum vubec nevadi, ze jsou 45cm prodlouzeny mimo desku, funguje mi to. Takze ubytku napeti na datech se clovek nemusi bat jde to. Jde mi o tu napajeci cast +12V.

Nebo jak je myslena ta kompatibilita?

Asi si tady uplne nerozumime mi prijde.

Reseni 1 (funkcni):
1 PSU napaji zakladni desku, 4pin cpu, disk, vetraky, molex do risera u x16 slotu a 8pin napajeni gpu a grafika je zapojena pres ten kabel USB 3.0 do desky = vsechno funkcni

Reseni 2 (duvod zalozeni otazky)
1 PSU napaji zakladni desku, 4pin cpu, disk, vetraky, ted 2. PSU ma zkrimplovany zeleny s cernym s 1. PSU (coz se rovna 1 deska ovlada 2 PSU) a TED NASTAVA TA ZMENA —>> molex 2. PSU jde do risera u slotu x16 a 8pin do gpu (vse z 2. PSU) ++ dodatek prpojení GND psu1 s psu2, kvuli vyrovnani potencionalu

Duvod zalozeni otazky? Chtel jsem, aby nejaky elektrikar rekl, zda to muze odpalit gpu desku nebo psu?

Ale já ti naprosto rozumím a reagoval jsem přesně na to co popisuješ - to spíše ty nerozumíš mně.

Pokud chceš odpověď, tak ano, odpálit to takto lze.

Navíc klidně si vem multimetr a propískni si (nebo pokud máš dobré oči a deska není vícevrstvá, tak ti stačí sledovat cestičky), kde se bere napájení pro Pcie port, zda je taženo přes ten USB jakožekabel, nebo je naroutováno do molexu (anebo to číňan neřešil a prostě tam ten molex dovařil).

Vnáším nové poznatky, 12V ze základní desky přes PCI-Express slot neprochází přes USB kabel 3.0. Přes ten kabel jdou pouze DATA. Takže napájení grafické karty je řešeno čistě jen přes MOLEX a přes 6/8pin na GPU.

Na základě nových okolností, když napětí základní desky a 1 PSU nemá nic společného s 2 PSU. Mohla by být každá grafická karta napájena třeba samostatným zdrojem, když to přeženu? :)

Jak tento problém řešit -> NIJAK. Řešení (správné a bezpečné) to imho nemá. Galvanické oddělení nebude při takových rychlostech možné/cenově dostupné.

Ty si totiž neuvědomuješ jednu věc. PCIe je sběrnice INTERNÍ, tedy nemá žádnou ochranu vůči případným rozdílům potenciálů obou zdrojů, jako to mají vnější sběrnice. Problematika je to docela široká, tady se např. řeší společná zem u delších komunikačních vedení: http://www.dps-az.cz/vyvoj/id:7375/kdyz-se-dobra-zem-zmeni-ve-spatnou-izolujte-

To jestli to funguje / nefunguje, o tom se tu nebavíme. Funguje to OK = vyzkoušeno. Jen mi jde o to, aby si to třeba zítra neusmyslelo, že pojede 12V po datových pinech do desky a odpálí se to komplet (hh), ale když spojím teda obě dvě země (černé dráty mezi PSU), tak by se to mělo urovnat ne a mohl bych být více v klidu ?