Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 16 GB RAM 100% využití.

Zdravim. Mám takovej problém a už mi docházej nápady. Mám sestavu asi rok starou a jedná se o CPU FX 8300 AMD, GPU AMD RX 480 8GB(sapphire), 2x8 GB RAM na DDR3 od balistix, Deska je MSI gaming 970 pro tento socket a pevný disk mám WD BLACK 1TB. Nainstalovaný operační system je WIN10 pro..

Problém je takový, cca 2 měsíce zpět sem měl neplechu, pravděpodobně s virem, kdy sem měl namále se vůbec dostat do winu, záchránit důležitý soubory a přez apku z flashky při bootu disk zformátovat a nainstalovat nově Win.

Všechno tedy fungovalo až do teď.. mám problém že PC občas dělá co chce, Občas mi začne využívat 16GB RAM a když hraju nějakou hru, která reálně využije třeba jen 4GB tak prostě dropy... Dneska sem koukal na video ve 2K rozlišení a naopak procesor využití na 3.4 ghz 100% absolutně nepobírám.

Btw: Zkoušel sem check přez crystaldisk, jestli po tom viru neumřel disk a byly nějaké podezřelé sektory, ale podle netu asi nešlo o nic extra.

Pak jestli kompletně neosadit znovu desku, vyndat a dát zpět ramky a nepřepastovat procesor .. jinak chladič na CPU je Fera 2.

Mám spíš obavu, protože sem se stěhoval, jestli se při stěhování někdě něco nepoškodilo, ale jak přijít na to co... Jestli mi poradíte budu vděčný.

Je třeba si o každém jevu zjistit detaily, než rantovat na 100% cpu load, droopy a ne/využití RAM.

Jak probíhalo léčení z virózy? Píšeš o namále, takže nevím, jestli to znamená, zda jsi to nakonec dodělal. Zjistil jsi, o jaký vir šlo, abys věděl, co dělá, a jak se šíří a jak vstupuje do systému? Případně zda nedošlo k opakované nákazy kvůli použití dat ze zálohy( nemusí jít jen o exe, ale windows se dokáže nakazit lecjakým způsobem jako hta, vbs, bat)

K problémům:
-Jaký proces využívá 16 GB RAM? V jakém režimu (active/stadby/modified) a pro jaký druh (memory mapped file)? Na to odpoví program rammap.
-crystaldisk podle mě vůbec vůbec není potřeba spouštět - odhalí jen opotřebení disku/vadu - nikoli způsobenou virem (napadá mě snad jen kdyby šlo o hodně šikovný vir, který by se maskoval v naoko vadných sektorech /HPA)
-Záleží zda to samé 2K video dělalo stejnou zátěž i předtím. Jaký proces jakého přehrávače způsoboval zátěž? Nebylo to třeba způsobené absencí HW akcelerace?
-hardwarový tuning nemá dle mě cenu, ledaže by teploty byla nepřijatelné pro daný tepelný výkon.
-Vypadá to na softwarový problém, (a tipl bych viníka windows 10, který nedá procesoru spát a furt něco kutí na pozadí), pokud by šlo o hardwarové poškození, pak bych spíš očekával zatuhávání a záseky.

Příspěvky ostatních

- Speciálně ta náhodná zátěž RAM je "featura" od windows 8, kdy po (nějakém dřívějším)pádu aplikace windows začne skenovat celou RAM (a už od 8GB to trvá >5minut >50%zátěže), zakázat to jde v naplánovaných úlohách něco jako MemoryDiagnostics. Takovýhle jobovek bude určitě víc, od DismHost,TrustedInstaller, wuaserv.exe

- Speciálně zátěž RAM jsem si taky všiml při používání USB 3.0 gigabit adaptéru Realtek (také rostlo non paged pool nad všechny meze od počátečních 200MB až po 1.5GB), ale šlo o postupný **několikadenní** memory leak, což si myslím, že není tazatele případ.

Tady přikládám screeny například z dneška, Hrát GTA V na vysoké detaily ve 2K není problém, jen mi to jednou za hodinku tak dvakrát zamrzne a odpojí ze serveru, udělal sem screenshot ze hry abych ho poslal přez FB a neodpovídá mi kolikrát už ani chrome. MalwareBytes, našel sice nějaké podezřelosti, které jsem šoupnul do karantény, ale asi nic co by mělo vliv na výkon.

Měření RAM nemůžeš brát "podle mě tak nějak". Jak je již napsáno, něco bere systém, něco ovladače. Každopádně je divné, že by využití bylo až takové. Doporučuju zálohu důležitých dat, přeinstalovat pc, poté nainstalovat SPRÁVNÉ ovladače (ze stránek výrobců daných komponent, žádné univerzální a už vůbec ne žádné Driver boostery). A než tam zase něco začneš instalovat, zkusit jaké bude využití. Pak můžeš zkusit nainstalovat programy a sledovat znova. Samozřejmě legální soft, o tom co občas způsobuje nelegální soft snad ani nemusím mluvit.