Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem domácí síť

Dobrý den, chci se zeptat na řešení, jak sestavit domácí internetovou síť.
Současný stav: Rodinný dům, v prvním patře v rohu ze střechy kabel do routeru TP link 741, kabel vede do PC ve stejném patře a zároveň druhý je vyveden přibližně doprostřed přízemí, kde bylo pc původně.
Rozvody elektřiny měď, TN-C, každé patro má dva zásuvkové okruhy. Zdi tvárnice, strop s železnými nosníky.
Navrhovaný stav: Nahoře místo TP linku nový router, z něj LAN do PC a do přízemí do nového switche. Ze switche vyvedena propojka do adaptéru powerline, na stejném okruhu druhý adaptér u TV.
Toto řešení má vyřešit pokrytí obou pater signálem wifi, zároveň připojit TV a PC na kabel.
TV bohužel kabelem přímo ze switche ani z routeru nelze rozumně připojit, protože je přesně úhlopříčně v nejvzdálenějším bodě od routeru a od navrhovaného místa switche bych musel podlahou a ve 3 zdech v obýváku sekat drážku, čemuž bych se chtěl vyhnout.
Co jsem koukal po možnostech, problém vidím v rozvodech elektřiny, tedy v tom, jestli budou powerline adaptéry fungovat, další v tom, že absolutně netuším, co koupit.
Původně jsem chtěl zkusit 2 Mikrotiky 941 + adaptéry Zyxel, nyní se kvůli uživatelské jednoduchosti a kvůli možnosti vybudovat rychlejší síť přikláním k nějakému tomu Asusu apod.
Vidíte v navrženém řešení nějaký zádrhel a doporučíte konkrétní zařízení s cenou okolo 3-4 tisíc dohromady? Upřednostňuju nákup na CZC nebo na Alfa, ale nebráním se i jiným. Děkuju

Tvoje riešenie bude fungovať, presné modely zariadení si ale vyber sám...

problém vidím v rozvodech elektřiny

powerline by mali byť na rovnakom zásuvkovom obvode, zistíš to jednoducho - nájdeš 2 zásuvky, postupne vylučovacou metódou, zhodením ističa...:-)

Na diskuzích CZC je doporučováno zapojovat powerline do rozvodů, které neobsahují smyčku. Domnívám se, že je myšlena zemní smyčka, která je principem elektrického vedení TN-C. Proto se ptám, nemám zkušenost a koupě čehokoliv jen na vyzkoušení je až ta poslední možnost.
Rozvod elektřiny v domě mám samozřejmě zmapovaný, vím, kde jsou jednotlivé okruhy, proto jsem jejich počet v patrech uvedl v otázce.

K tomu sa nevyjadrím.
fakty:
Keďže elektrická energia používa signály 50/60 Hz, dáta sa môžu prenášať cez powerline na rovnakých vedeniach, ale na oveľa vyšších frekvenciách bez toho, aby to spôsobovalo akékoľvek rušenie.
Dôležité je zapojovať adaptéry priamo do zásuvky a nie cez predlžovačky, rozdvojky alebo prepäťové ochrany. Dokonca powerline fungujú aj na 3-fázovom rozvode, ale pravdepodobne rapídne klesne prenosová rýchlosť.

Samozrejme, že elektromagnetické a "iné" rušenie ovplyvní prenos dát až tak, že tieto sa stávajú "nefunkčné".

V první řadě, Powerline bude vždy ovlivňováno ostatními spotřebiči a jejich rušením (nedej na kecy o filtrech apod.). Tudíž je to nouzovka.
Pokud nejde natáhnout kabel, asi ti ale nic jiného nezbude.

Jinak 2x mikrotik je správné řešení. Jeden v 1. patře, druhý tam, kam chceš strčit switch (tam poběží mikrotik jako AP s bridgem nad všemi porty). Switch dáš až do místnosti, kde je TV.
Nebo druhé řešení (pokud v místě vyústění kabelu v přízemí nepotřebuješ pokrytí nebo další porty): kabel rovnou do powerline.

Co se samotných powerline týká, protože stavíš síť na 100Mbitu, bude ti stačit powerline na bázi 500Mbit/s modelů, gigabitové modely "1200" jsou zbytečné.

S rychlostí powerline problém nemám, Zyxel má, alespoň co jsem viděl v obchodech, nyní v nabídce jen 1000Mbit/s verze.

Vaše první a lepší řešení je tedy mikrotik v patře, kabelem druhý v přízemí, vzduchem switch u TV, vzájemně propojeny kabelem.
Tím odpadá powerline. Jaké budou přenosové rychlosti? Půjde TV stabilně?
Bez nas je rychlejší síť než 100Mbit/s asi zbytečné, že?

Ne, nerozumíme si.

Powerline je řádově lepší volba než bezdrát (pokud je to míněno jako propoj AP-AP).
"Vzduchem switch u TV" je nesmysl. TV má buď wlan adaptér, a pak je ji možné připojit přímo (a odpadá jakékoli tahání propoje). Obecně nevidím smysl připojovat TV k inetu drátem, pokud TV nemá sloužit jako DLNA cíl, IPTV klient apod. I v takových případech však bude stačit 100Mbit síť.

Aha, už to chápu. Tedy mi nezbývá jiná možnost než ty adaptéry.
Spojení s tv chci drátem proto, že router tp link 741 přes usb dongle dodávaný k tv nedokázal přenést dostatečný signál, ani když jsem router zkoušel umístit (pomocí připojení 10m dlouhé prodlužky na kabel v přízemí + nová instalace routeru) 2 metry před obrazovkou. Výjimečně se stránka načetla, většinou však docházelo k nekonečnému načítání. Zkoušel jsem i například nastavit adresu tv podle odpovědi na podobný problém s načítáním, který někdo v minulosti měl se stejným typem TV. Všechno marné. Je samozřejmě možné, že dongle je vadný, ale nemám možnost vyzkoušet jiný a reklamovat už ho nelze. TV máme už 2 roky.

Tak, pánové, zyxel kit 5236 dorazil a problém.
Pokud zapojím oba kousky do zásuvky, ten u routeru vysílá signál a ten druhý se nepřipojí.
Pokud je prohodím, totéž.
Vzhledem k tomu, že zařízení obsahuje vysílač wifi, jsem zkusil i internet, stejný výsledek. Tedy u routeru vysílá a mimo něj signál chytnu, ale s hláškou, že chybí internet.
Zkoušel jsem spárovat podle návodu a nic.
Předpokládám tedy, že na našem elektrickém rozvodu, přestože jsou adaptéry na jedné fázi, fungovat internet nebude.
Někdo nějaký nápad?

Doplňuju. Spárovalo se to až po zapojení do stejné zásuvky, jenže jak jsou oba adaptéry větší, nevejdou se. Naštěstí to šlo přes rozdvojku. A to jsem zkoušel různé nastavení a kombinace přes 4 hodiny.
Na původně naplánovaném místě se adaptéry v pohodě pak propojili a televize funguje, jen je stráášně pomalá. Zbytek budu zkoumat zítra.
Signál wifi to dává větší než router, stabilitu za tu chvilku odzkoušenou nemám.
Děkuju všem za snahu pomoci.

Jinak, kdo by si to chtěl koupit, tak musí mít buď samostatnou zásuvku nebo klasickou dvouzásuvku, která nesmí mít pootočené zdířky. I tak bude mít problém dolů adaptér s wifi a nahoru rozdvojku nacpat. Samotný kabel od třeba pc zdroje se tam bez té rozdvojky nenacpe, navíc se rozdvojkou zakryjí vrchní větrací otvory v adaptéru a ten docela dost hřeje, takže to nikomu nastálo nedoporučuju.