Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Převod firemní domény z nedostupného zaměstnance na jinou osobu

Existuje nějaký způsob, jak převést cz doménu z bývalého zaměstnance, který odjel do zahraničí a nemáme na něj kontakt, na jinou osobu, pokud máme přístup k administraci domény na domena.cz? Všechny pokusy o převod ztroskotaly na osobním potvrzovacím emailu zaměstnance, ke kterému nemáme přístup a netuším, jestli má vůbec k němu přístup on. Email má navíc divný formát, jmeno.prijmeni@pohoda.cz, což je doména firmy Stormware a jejího účetního systému Pohoda, ale dotyčný není a snad ani nikdy nebyl zaměstnancem Stormware.

Zrovna letos jsem řešil svoji doménu - měl jsem tam vyplněný email, který už jsem dávno nepoužíval. Prostě jsem jim zavolal, oni mi poslali mailem dokument k podepsání, ten jsem jim obratem poslal zpět a cca do hodiny byl převod na existující email hotový.

Bohužel ji zaregistroval na vlastní jméno, je to již dávno a tenkrát to nikdo neřešil. Na infolinku zatím volat nechceme, doména funguje, normálně ji platíme a je dost lukrativní. Z toho co jsme o Domena.cz četli máme obavy, aby se ji pak nesnažili nějak převést na sebe, např. zablokovat přístup k administraci, nechat vypršet a zaregistrovat ji na sebe.

aby se ji pak nesnažili nějak převést na sebe

To se nijak snažit nemusí, to už má. Pokud se bude zaměstnanec cukat, může to klidně dojít až k soudu. A to může trvat pěkně dlouho.
Takže radím začít to řešit okamžitě, čím delší odklad, tím větší problémy mohou nastat.

Lukrativna domena, ktoru roky nikto neriesil a nechala sa napisat na fyzicku osobu zamestnanca...to je rovnaky nezmysel ako straaasne dolezite data, o ktore sme prave prisli, ale zalohovane neboli.
Inymi slovami domena provas urcite lukrativna nie je, takisto ako data, ktore nie su zalohovane nie su dolezite.
Ako uz bolo pisane strkanie hlavy do piesku vam nepomoze, treba to riesit cim skor.

Zaměstnanec se cukat nebude, ten prostě není k sehnání a o doméně již dávno zapomněl. Doménu již přes 5 let hradíme, můžeme ji nastavovat a dělat s ní co chceme, ale nemůžeme ji převést na sebe. Můžeme to nechat tak dalších 5 let, ale chtěli bychom to již konečně vyřešit, protože pravidla se mohou časem změnit. Když se to začne vířit, tak o ni určitě přijdeme, takže jediná šance je přístup k její administraci.

Kdysi jsem dělal www stránky pro známé a jejich doménu také zaregistroval na sebe (taky jsme neřešili). K převodu pak byly nutné formality, na něž už si přesně nepamatuji, ale bez mého souhlasu by převod jen tak nebyl možný - jedná se přece o vlastnictví.
Pokud se tedy nebude cukat, nejlepší by bylo sehnat zaměstnance, snad se nevypařil.
Jenom aby mu někdo neporadil, že se cukat má... Motivace by se možná našla...

Pouzi logiku. Domena je pisana na meno toho zamestnanca a tym padom preukazat pravny narok na nu bude obtiazne...asi len cestou sudu. Druha moznost je vyuzit jeho registracny mail, ktory ako pises je u Sotrmwaru, takze kontaktuj Stormware, zisti preco je tam uvedeny tento mail, koho je a ak budes mat stastie Stormware ti zabezpeci bud pristup do toho mailu alebo aspon jeho presmerovanie.
Ono to asi jednoduche nebude, ale tak je to spravne, pretoze kludne mozes byt aj zlodej, ktory sa nejaku domenu pokusa prevziat, a preto su tam tie ochranne mechanizmy.
Obavam sa, ze u spravcu CZ domeny asi nepochodis, takze tvoja jedina sanca je ten mail.

Celý den jsme to zkoumali a jsme z toho ještě více zmatení. U dané domény je Držitel a Administrativní kontakt, kde je sice stejná osoba, ale pod různými identifikátory a jako Technický kontakt jsou oba identifikátory dané osoby.

Identifikátor držitele má úplně jiný email jako Email a pohoďácký email jako Email pro oznámení, identifikátor administrativního kontaktu má jenom pohoďácký email jako Email a Email pro oznámení je prázdný.

Na který email přijde AUTH-ID při žádosti o převod domény?

Co sa furt vypytujes a neriesis to s narodnym registratorom? Uz si to mohol mat davno vyriesene, alebo aspon by si vedel kade sa mas vydat.
Ked som nedavno riesil obdobny problem (domena pisana na neexistujucu organizaciu, kontakt na pracovnika, ktory davno vo firme nepracoval, cislo zle, mail na neexistujucu domenu...atd) riesil som to s SK-NICom a po jednom telefonate som vedel ako mam postupovat.

A co bychom měli řešit s národním registrátorem, když doména je psaná na jednoho člověka, se kterým nemáme kontakt a potřebujeme ji převést na jiného člověk nebo přímo firmu, přičemž se nejedná o název firmy? To národní registrátor jenom tak převede doménu z člověka na člověka bez souhlasu toho předchozího? Jde nám spíše o tom, jestli nelze aktualizovat údaje u domény přes její správu u domena.cz bez součinnosti daného pracovníka, protože pak by to bylo jednoduché. Proto chceme radu od někoho, co zná dobře administraci domena.cz a případně podobný problém řešil. Přímo u národního registrátora to vidíme bledě, jedině sehnat člověka stejného jména na ověřený podpis.

Fakt ne. Jsme rádi, že to zatím aspoň nějak funguje, raději to předplatíme na 10 let a budeme doufat, že nebudou žádné komplikace s případným ověřením. Takhle o ni tak maximálně přijdeme, protože přes registrátora nevidíme žádnou možnost, jak doménu legálně převést. Pokud nejde změnit autorizační email přes administraci domény, tak těžko něco zmůže národní registrátor.

Ne, není to vyřešené, jenom jsme se zatím nedobrali řešení, ale třeba někdo s něčím podobným má zkušenosti a odpoví. Wikan psal, že mu stačilo podepsat nějaký souhlas se změnou, ale již neupřesnil, jak přesně ten souhlas vypadal, popřípadě, kde se dá stáhnout.

Lenze ono to ma pomerne jednoduche riesnie, staci tam zavolat, zistit, co bude pozadovat CZ-NIC a potom tie veci vybavit. IMHO by stacilo mozno predbezne opatrenie sudu, co by vedel podat aj priemerny pravnik.
Ja mam pocit, ze hrat sa na pstrosa vyhuvuje tazatelovi vyrazne viac a pokus najst riesenie len simuluje.

Priemerný právnik dokáže převést doménu Kocarky.cz z Franty Vomáčky, který je někde na Novém Zélandě nebo někde ještě dál, na Vencu Frikulína jenom na základě toho, že Venca Frikulín za doménu platí a má přístup k její administraci? To je spíše pravděpodobnější nějaká manipulaci v administraci, která zaktualizuje email na Vencu Frikulína a na základě aktuálního emailu si ji Venca Frikulín již lehce převede. Franta Vomáčka protestovat nebude, jelikož krmí na Novém Zélandu hobity a nějaká doména je mu někde ....

A co tím dosáhneme? Maximálně zablokování domény, která zatím funguje. Veškeré podmínky mají na webu a jediné legální možnosti jsou původní email nebo ověřený podpis. Méně legální, ale za stávající situace také bezpečné, jelikož kde není žalobce, tam není ani soudce, jsou člověk stejného jména, kterého zatím nemáme a nějaký formulář, kterým lze měnit kontaktní email i bez ověření podpisu, který ale na nikde není ke stažení a wikan se jim podělit nechce.

Bohužel nelze vyloučit situaci, že doménu ztratíte úplně. Potom bude pozdě bycha honit.
Předpokládám, že si stránky na ní spravujete sami nebo Vámi placený partner.
Pak si zakupte další doménu - nezchudnete.
Na ni Váš web přesuňte a přesměrujte na něj původní odkazy (301).
Všechny odkazy budou fungovat, akorát Google i Vaši zákazníci si nenásilně zvyknou na novou doménu.