Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak vypnout PC s Windows 10 bez Nabídky Start?

Dobrý den,

dostala jsem PC, v němž původně byla nainstalována Windows 8, později proběhl upgrade na Windows 10.
Stáhla jsem si ISO, vypálila bootovací DVD a 1. prosince provedla čistou instalaci.

Po instalaci bylo až do včerejšího vypnutí PC všechno v pořádku (přesněji: nenarazila jsem na žádný problém).
Dnes mi Systém naběhnul stejně rychle jako jindy, ale nenaběhly ikony v Rychlém přístupu, Nabídka Start a některé
nesystémové programy, které mají naběhnout po spuštění.

Po zkušenostech se staršími OS odhaduji, že by mi mohl pomoci restart PC.
Nevím ale, jak jej bez Nabídky Start docílit.
Ve starších Windows pomohla zkratka Ctrl + Shift + Esc, ve Win 10 nepomáhá…

OS: Windows 10 Pro 32 Bit

(Nejsem si jista, jestli problém popisuji dostatečně. Bude-li potřeba něco doplnit, ptejte se prosím.)

Řešení:

Zmaž najprv manuálne súbor: IconCache.db . Potom reštartuj OS. Nemaj obavy, OS si IconCache.db, obnoví.

nesmysl, respektive to zůstane polofunkční jen pro jediné rozlišení (nebo se ani po restartu už 16 let od xp nestane nic).
co zabere, je změnit barevnou hloubku zobrazení z 32it na 16bit nebo opačně.

že tuto chybu tupý mrchosoft udržuje v systému už skoro 20 let znamená, že svému systému dodnes nerozumí.

• Jako alternativu muzes pouzit kuprikladu i systemovou konsoli a vypnout PC prikazem :

- Pro [CMD] :

shutdown -r

- Pro [PowerShell] :

Stop-Computer

[TiP] ~ Dle potreby jde i vytvorit zastupce pro vypnuti PC primo z plochy odkazem na :
- Pro [Odkaz] z plochy :

%SystemRoot%\System32\shutdown.exe -r

Pěkný večer, pánové, moc děkuji za dosavadní odpovědi.

Trochu jsem se bála odkazu v Karlově odpovědi, protože mé znalosti angličtiny jsou velmi chabé.
Ale odkaz mne příjemně překvapil, mám pocit, že jsem většině (díky obrázkům!) rozuměla.
(Většinou hledám informace v němčině, ale někdy musím – ač s velkou dávkou nejistoty – i do angličtiny).

IconCache.db jsem smazala, ale byl dost malý (necelých 200 kB), myslím, že v tom problém nebyl.

[CMD] ani [PowerShell] jsem zatím nepotřebovala a restartovat „na bedně“ jsem zatím nechtěla.

Zkratku Ctrl+Alt+Del samozřejmě znám, ale už jsem ji přes rok nepoužila, takže jsem si na ni hned nevzpomněla.
Díky ní jsem PC vypnula a po chvíli zapnula znovu, ale problém „částečně“ přetrvává.

___

Pár dalších otázek (chtěla bych přijít na to, v čem by mohl problém spočívat):

Asi před třemi dny jsem začala používat program „XP AntiSpy“, mělo by jít o poslední verzi určenou i pro Win 10.
Před prvním vypnutím PC jsem zrušila jeho spouštění při startu systému.

Systém se hrozně dlouho (několik minut) spouští a dalších snad 15 minut trvá,
než se zobrazí programy připnuté k hlavnímu panelu a než se spustí Desktop Sidebar.
DS používám už od Windows ME, myslím, že v něm by zádrhel být neměl.

___

Připojení k internetu mám od T-mobile, obchodní název je snad „Mobilní internet 10 GB“. Ve Windows XP se mi podařilo
limit FUP vyčerpat jenom jednou, jinak jsem potřebovala ± polovinu. Ve Windows 10 mám limit spotřebovaný max. do tří
týdnů a poslední týden mám připojení hrozně zpomalené.
S T-mobilem musím vydržet ještě jeden měsíc. (Mám rozjednané připojení od jiného dodavatele, snad to vyjde.)

Dá se někde omezit automatické připojování k internetu ještě před přihlášením do Windows?
V XPčkách jsem si připojení „spravovala“ sama, tady se nemůžu dostat k žádnému nastavení.
Nabízí se mi jenom "Nechat Windows spravovat toto připojení".

__

A prozatím poslední otázka → tentokrát k poradně:
Co znamená odkaz "Přijmout" vedle odpovědí? Neuzavřu kliknutím na něj otázku?

Začnu od konce: "Přijmout" je označení odpovědi/odpovědí, která/é pomohla/y vyřešit problém.

Co se týká internetového připojení, problém mohou být aktualizace Windows, které mohou mít i několik GB, pokud se jedná o přechod na novou "hlavní" verzi. Nastavit jak se má Windows update chovat, se liší od verze W10, ale obecně je vhodné na tarifikované připojení nastavit příznak že je počítané. Zároveň doporučuji se podívat, které aplikace využívají pásmo nejvíce.

[80602-net1-png]

(Nastavení -> Síť a internet -> Stav -> Změnit vlastnosti připojení)

[80603-net2-png]

(Nastavení -> Síť a internet -> Využití dat -> Zobrazit podrobnosti o připojení)

A co se týká různých "ochranných a zabezpečovacích aplikací", dával bych si na ně pozor a spíše je nepoužíval.

...restartovat „na bedně“ jsem zatím nechtěla.

Když chybí nabídka Start, je možné PC vypnout stisknutím zapínacího tlačítka na bedně, není potřeba se ničeho bát. Programy se ukončí a Windows se korektně vypnou.

Systém se hrozně dlouho (několik minut) spouští a dalších snad 15 minut trvá,
než se zobrazí programy připnuté k hlavnímu panelu a než se spustí Desktop Sidebar.

Záleží, co je v Desktop Sidebar za widgety, jestli třeba nějaké počasí a PC se musí připojovat na server někam do tramtárie, může to zpomalit načítání systému. Doporučuju zkusit vypnout nebo nainstalovat později.

Jaká je vlastně konfigurace toho PC? Procesor, velikost paměti a disk? Abychom si tady nelámali hlavu a z tebe pak vyleze, že to je nějaký pomalý krám z minulého desetiletí...? ;-)

Na závěr taková choulostivá otázka: ovladače jsou nainstalované? Zejména čipsetu....

Nj, ale netuším, co bylo příčinou toho zpomalení a problému s hlavním panelem.
Donedávna jsem používala Win XP, z nich jsem ± v půlce srpna „přeskočila“ do Desítek.
Teď jsem usoudila, že přeinstalace bude rychlejší.
Tou sice problém vyřeším (=zametu pod koberec), ale moc nového se nenaučím. )–: