Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vypalovací mechanika pro zálohování velkých objemů dat

Budeme do kanceláře kupovat nový PC a vybírám spolehlivou moderní vypalovací mechaniku pro zálohování velkých objemů dat (nahrávky, fotky, skeny, word, PDF). Současně chci, aby bylo možné na CD přehrávat muziku pro chvíle pohody. Koukám do eshopů a překvapuje mě, že dokonce DVD/CD vypalovačky dnes stojí jen několik stokorun. Zdá se mi to podezřelé, naposledy jsem kupoval PC před 10 lety a vypalovačka patřila pomalu k nejdražším komponentům. Je něco špatně?

No tak to byste se divil, jak často v praxi se používají, např. na úřadech. Např. když dodáváte soudu nebo policii do spisu zvukové a video záznamy, nebo fotografie, musíte jim dodat CD, které pak archivují, dokud neskartují spisy, což je tuším 30 let. Takže v podnikové sféře nejde o nic mrtvého. Mrtvé jsou možná faxy, ale CD určitě ne :-)

Ze na zaostalych ceskych statnich uradech pouzivaji jeste zastarale vypalovani na CD a DVD opravdu neznamena vubec nic. V podnikove sfere je CD a DVD davno mrtve a pocitace v soukromych firmach vetsinou ani zadnou mechaniku nemaji. :!:

Je v postate jedno jakou mechaniku koupis, proste neco vem, muze byt klidne i BluRay, pokud toho potrebujes vypalovat vic. Akorat pozor, aby protistrana mela take BluRay a medium tak precetli. Mimochodem vetsina firem vyrabejicich media uz zavrela kram respektive se preorientovali na neco jineho a tak poklesla i kvalita medii. Pokud ti jde o delsi ulozeni, tak jedine zkusit Data Tresor Disc a budes potrebovat mechaniku, ktera vypalovani tohoto podporuje. Jak je to vsak se skutecnou spolehlivosti je velka otazka, ale papirove by to spolehlive byt melo.

Pokud chces jit z dobou, opust opticka media a orientuj se na NAS (RAID1,5) nebo zabezpeceny cloud. Samozrejme pro zalohy je treba tim vic kopii, cim vic jsou data dulezita.

Mám jí v kompu ještě taky i novou možná koupím až ta zkape,na CT taky vypalujou CD pro toho kdo to požaduje za 200 ,ovšem i ihned pošlou elektronicky k doktorovi a výsledek má okamžitě .To ovšem nemění nic na tom že mechaniky jsou už dneskka na vedlejší koleji.Jinak že se to používá tady je věc jedna v zahraničí to tak bejt nemusí a výroba /odbyt se nebere podle toho že to někde někdo výjmečně používá ještě jako standart.:-)

Ohledně toho jakou BR jsou vyhozený prachy,stačí jakákoliv levná stejně to sypou v jedný továrně všechno za mě nejspolehlivější je Lite On

Nemůžeš soudit a hodnotit z pohledu IT profesionála. Takových uživatelů,za které mluvíš je menšina. Stála pořád budou převažovat ti obyčejní uživatelé - starší ročníky,děti,kteří si kupují hry,filmy na DVD /Špidla,různé výprodeje DVD filmů,kterých jsou stovky. Poradna by měla sloužit všem a tuto rozhodující většinu rozhodně neopomíjet.

Dyvka proste koncej, to je fakt, kterej nema cenu zpochybnovat.

Dyvka se na zalohovani nehodej a protoze koncej a jejich cena a zaroven kvalita se snizila, tak uz vubec ne. (Nekdo tu zminoval Taiyo Yuden, tak ty uz treba skoncili, pokud je jeste koupis, tak jen doprodej.)

Uzivatele mohou stale dyvka pouzivat a mechaniky se za par stovek stale prodavaji a snad je jedna nebo dve firmy jeste i vyrabeji. Mam dokonce pocit, ale ted me radeji neber za slovo, protoze si tim nejsem uplne jisty, ze jsem nekde cetl, ze LG je jedinnym vyrobcem DVD mechanik na svete a vse ostatni jsou jen OEM prelepky. Kazdopadne dotaz je jasne zodpovezen, pokud jeste DVD pouziva, at koupi libovolnou mechaniku a uziva DVD i nadale.

:!: Pořádná záloha # vypálená záloha

Netuším, co se dnes prodávají z média, zda ještě existují spolehlivá ("spolehlivá"), jako byla Taiyo Yuden nebo něco od Mitsubishi Chemical.. Určitě spolehlivější je (pokud na média) zálohovat na DVD-RAM a to je dnes naprosto běžná funkce všech mechanik. Dříve bylo nutno instalovat cracklé BHA drivery Panasonic, dnes DVD-RAM umí vše..

Jak píši kolegové, zálohy se dnes na média už moc nevedou. Lépe poslouží externí disky, po zálohování odpojit. A chce to nespoléhat na jednu zálohu, dělat minimálně dvě (na jiné disky samozřejmě).

Takže je úplně fuk, jakou mechaniku koupím DVD/CD/Blue Ray? Stačí koupit i nějakou levnou za pár stovek? Koukal jsem na https://www.alza.cz/lg-gh24nsc0-retail-cerna-d2261531.htm - ta umí vypalovat skoro všechny formáty CD, dokonce M-Disc disky pro zálohování. Je ale podezřele levná, na to co všechno umí. To je prostě divné. A z Blue-Ray jsem koukal na tuto https://www.alza.cz/asus-bw-16d1ht-d2306276.htm?o=1

Je ale podezřele levná, na to co všechno umí. To je prostě divné.

Uz ti tu bolo povedane, ze dnes nikto nenapaluje, takze su mechaniky lacne (ale ani pred 10 rokmi neboli zrovna drahe). Ak chces vypalovat max. DVD tak ber tu DVD vypalovacku od LG alebo napr. Asus. Ak potrebujes minut 5x viac, tak ber ten Blue-ray.

Musíš vědět, jaký objemy dat budeš potřebovat najednou vypálit: pokud toho bude méně než 4 GB, stačí DVD. Na větší obejmy na jednom disku potřebuješ BD (nebo DVD-DualLayer, ale tam nevím, jak je na tom se spolehlivostí). A ano, je jedno, kterou vypalovačku koupíš, stejně většině mechanik po 2 - 3 letech provozu začne slábnout laser.

Dvě mechaniky? :-? A to jako proč??
Pokud se bojíš slábnutí laseru, tak je jedno, jestli je mechanika v provozu nebo ne. Můžeš mít taky štěstí na dobrej kus, kterej vydrží i více než 5 let. Myslím, že CD/DVD mechaniky ještě v pohodě přežijí hodně dlouho, stále se přece CD/DVD prodávají a ještě nějakou dobu se prodávat budou, takže toho bych se nebál.
A externí mechanika je úplně v pohodě, máme ji v práci k notebookům (zákazník vyžaduje dodání dokumentace na CD/DVD). A doma používám externí disketovku - potřebuji to pro starší klávesy.

To nehrozí, protože už dlouho je laser polovodičový. A ten vydrží opravdu dlouho.

No právě. Polovodičové lasery (a třeba i blbé LEDky či tranzistory) "slábnou", neb je to dané termodynamickými zákony. O tom si něco přečti, diskutovat nebudu. A kopie z originálu (a z kopie a kopie) v datové formě je furt originál. O tom si taky hubu obrušovat nebudu. Něcos pil? :-)

Vždy jsem myslel (občas to dělám), že jdou čtená data nejdřív do bufferu, ze kterého (až se naplní) se pak tlačí do DA převodníku. Asi žiju v bludu a data putují z pitů /či jakýchkoliv jedniček a nul/ přímo na převodník. Za to někdo dostal Nobelovu cenu asi... To ale musel být debil.

s disketovými mechanikami. Tu také sháním, a interní snad už nikde neprodávají

vyhodil jsem jich desítky, šetřím váhu pc co mi přijdou na opravu a zlepšuju proudění vzduchu v bedně.
tím že jsou otevřené a větrák zdroje přes ně natahuje prach, jsou po pár letech nepoužitelné.

Mám jednu ve starém PC s WinXP/Vista.

Když jsem nedávno potřeboval do virtuálního PC nainstalovat jeden starý program (prosté kopírování adresáře odjinud nefungovalo, protože původní instalace byla na jiném logickém disku a program si to "pamatuje"), byl jsem rád, že ji mám :-)
Jinak než z 3,5" diskety se nainstalovat nedá. Tak jsem ji nainstaloval v těch XP na céčko a celý adresář pak přenesl do virtuálního systému.

zálohování velkých objemů dat (nahrávky, fotky, skeny, word, PDF)

pokud nejde o delší videonahrávky, tak se o žádné velké objemy nejedná.
vypalovačka ani před 10 lety nepatřila k bůhvíjak drahým dílům, ale to už je fuk. na zálohy se hodí jenom pro masochisty.

1) pořiďte do toho pc druhý disk, na který se budou z vybraných adresářů dávkově kopírovat zálohy.
2) a pro větší spolehlivost potom síťovou nasku (pro malý kancl třeba 2-diskový v režimu raid 1, disky 2x 2-4gb), na ten kopírujte zálohy ze všech kancelářských pc.
kvůli bfu a výskytu ransomware je lepší, když si ty zálohy bude naska stahovat sama, nebo to bude řešit nějaký nezávislý pc co prochází celou kancelář, ale není ničí pracovní a nemá přístup na internet. (ideální nějaký box zotax)

Uz to tu bolo povedane, DVD sa na zalohu nehodia hlavne z dovodu pochybnej kvality. Naco ti je zaloha, ktoru po par mesiacoch. rokoch neprecitas?
Argument, ze si to niekto ziada je scestny, ja naopak v praxi zazivam, ze ked nieco treba poslat mimo net vyuzivaju sa usb kluce. Tie najmensie kupis za par desiatok korun.
Uz cca 3 roky je 90% pc, ktore davam zakaznikom bez DVD.