
Vypalovací mechanika pro zálohování velkých objemů dat
Budeme do kanceláře kupovat nový PC a vybírám spolehlivou moderní vypalovací mechaniku pro zálohování velkých objemů dat (nahrávky, fotky, skeny, word, PDF). Současně chci, aby bylo možné na CD přehrávat muziku pro chvíle pohody. Koukám do eshopů a překvapuje mě, že dokonce DVD/CD vypalovačky dnes stojí jen několik stokorun. Zdá se mi to podezřelé, naposledy jsem kupoval PC před 10 lety a vypalovačka patřila pomalu k nejdražším komponentům. Je něco špatně?
Netuším, co se dnes prodávají z média, zda ještě existují spolehlivá ("spolehlivá"), jako byla Taiyo Yuden nebo něco od Mitsubishi Chemical.. Určitě spolehlivější je (pokud na média) zálohovat na DVD-RAM a to je dnes naprosto běžná funkce všech mechanik. Dříve bylo nutno instalovat cracklé BHA drivery Panasonic, dnes DVD-RAM umí vše..
Jak píši kolegové, zálohy se dnes na média už moc nevedou. Lépe poslouží externí disky, po zálohování odpojit. A chce to nespoléhat na jednu zálohu, dělat minimálně dvě (na jiné disky samozřejmě).
Takže je úplně fuk, jakou mechaniku koupím DVD/CD/Blue Ray? Stačí koupit i nějakou levnou za pár stovek? Koukal jsem na https://www.alza.cz/lg-gh24nsc0-retail-cerna-d2261531.htm - ta umí vypalovat skoro všechny formáty CD, dokonce M-Disc disky pro zálohování. Je ale podezřele levná, na to co všechno umí. To je prostě divné. A z Blue-Ray jsem koukal na tuto https://www.alza.cz/asus-bw-16d1ht-d2306276.htm?o=1
Musíš vědět, jaký objemy dat budeš potřebovat najednou vypálit: pokud toho bude méně než 4 GB, stačí DVD. Na větší obejmy na jednom disku potřebuješ BD (nebo DVD-DualLayer, ale tam nevím, jak je na tom se spolehlivostí). A ano, je jedno, kterou vypalovačku koupíš, stejně většině mechanik po 2 - 3 letech provozu začne slábnout laser.
Aha
Děkuji za radu. Tak to raději koupím dvě. Jestli píšete, že dnes už nikdo mechaniky nepoužívá (nekupuje), aby to nedopadlo jako s disketovými mechanikami. Tu také sháním, a interní snad už nikde neprodávají, jen externí.
Dvě mechaniky?
A to jako proč??
Pokud se bojíš slábnutí laseru, tak je jedno, jestli je mechanika v provozu nebo ne. Můžeš mít taky štěstí na dobrej kus, kterej vydrží i více než 5 let. Myslím, že CD/DVD mechaniky ještě v pohodě přežijí hodně dlouho, stále se přece CD/DVD prodávají a ještě nějakou dobu se prodávat budou, takže toho bych se nebál.
A externí mechanika je úplně v pohodě, máme ji v práci k notebookům (zákazník vyžaduje dodání dokumentace na CD/DVD). A doma používám externí disketovku - potřebuji to pro starší klávesy.
Dvě mechaniky?
A to jako proč??
Třeba přepalování cd disku, furt je to nejlepší (nejkvalitnější) kopie originálu. (proto žije Mahenova knihovna)
Pokud se bojíš slábnutí laseru
To nehrozí, protože už dlouho je laser polovodičový. A ten vydrží opravdu dlouho.
Tak to rád nechám poučit.
To jako je rozdíl, když udělám obraz CD a následně jej vypálím na stejné mechanice - nebo když budu z jedné číst a na druhou zapisovat "on the fly" či jak? Budou tam jiné/lepší/horší bajty?
Ano na hdd je kvalita horší. Ovšem na to abys to poznal, je potřeba kvalitní hifi (a také pěkně drahé). Pokud je zájem rád předvedu.
Co tam pleteš HDD?
Pochopil jsem, že preferuješ dvě mechaniky kvůli vytvoření kopie CD. A já se ptám, zda ta kopie bude horší, když nejprve uděláš obraz CD na disk a z něj to vypálíš na CD.
No právě. Polovodičové lasery (a třeba i blbé LEDky či tranzistory) "slábnou", neb je to dané termodynamickými zákony. O tom si něco přečti, diskutovat nebudu. A kopie z originálu (a z kopie a kopie) v datové formě je furt originál. O tom si taky hubu obrušovat nebudu. Něcos pil?
Nikoliv. Psal jsem jasně, že to rád předvedu. Windows v tom dělá bordel, zkreslení jitter v praxi...
Ajta, magický jitter. Není to spíš problém D/A převodníku (potažmo jeho bufferu)? Pro mě jsou kopírované jedničky a nuly vždy originál. Přes to vlak nejede.
Hifisti mají vlastní svět a slyší to, co vidí. Už se pro ně dokonce vyrábějí high end SATA a USB kabely.
https://www.highend-audiopc.com/shop/en/sata-cables
Přesně. Dokonce dojdou k závěru, že za určitých okolností může kopie hrát lépe, než originál - to už je snad na Chocholouška...
Hmm na té technice to fakt pozná...
Ano muže hrát lepe kopie než ori cd. Když to nahraji do formátu 24bit 192Khz, tak je jasné, že to hraje lépe. A muj to přehraje.
Tak pak už to ovšem není CD-Audio dle standardu.
Ale už se to nějak zvrtlo mimo hlavní téma...