Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomoc so zapojenim mikrotik routru

Kúpil som si z alzy - Mikrotik RB951G-2HnD - a potrebujem pomoc. Tento návod je zrejme super pre verziu v ktorej bol písaný, ale pomohol mi aj tak - volako som to nastavil. Ibaže zle. :D
Tu je foto čo sa mi zobrazí po reštarte - defaultné prvé pripojenie LANkom - PC - router - internet --- pričom prvý port som dal vstup internetu druhý lan kábel k PC a zapojil - naťukal IP do chromu a zobrazilo mi: https://ibb.co/i3tL4m - vpravo hore by som mal asi zmeniť to čo predvolilo v ponuke.. či?

Moc krát ďakujem za rýchlu pomoc.

Režim lietadlo je ikonka len nie je zapnutý .. Tam chyba nie je..
No potom mi to išlo - dal som reštart na tom routri.. Išla aj wifi - sama bola prednastavená aj LAnkom spojené PC išlo.. Ale zmenil som si nastavenia IP v tom routri a už nejde ani reštarovať ani sa doň pripojiť - a to ani starou IP: 192.168.88.1 ani novou čo som zadal ja - 192.168.0.1 - a to ani na wifi - tú zmenilo názov ako som si zadal .. ani káblom..

Ako to ale že nejde viac reštartovať ten router? Keď ten reštart podržím tak aj pípne vypne svetielka a znova zapne ale nájde mi zase premenovanú wifi - čiže sa nevie dať do defaultného nastavenia.. Alebo takéto nastavenie viem dať len cez web. prehliadač? V tom prípade sa doň nedostanem a môžem zariadenie reklamovať.. či?

Návod byl napsán ještě v době, kdy nebyl k dispozici QuickSetup.
Pokud je to domácí router, bude režim Home AP, internet přiveden do LAN1, ostatní LAN jsou ve výchozím stavu nastaveny jako switch.
Levá část:
pojmenuješ router
country - vyber CR, přizpůsobí se výkon a frekvence
wifi password - heslo k WiFi (musíš kliknout na šipku dolů vedle hesla)
Pravá část:
internet:
adresu bys měl znát od poskytovatele internetu. Pokud ti ji přiděluje automaticky, pak Auto, pokud máš ručně přidělenou adresu, pak Manual a zadej ji
local nettwork:
tam si zadaváš rozsah ve vnitřní síti
zaškrtneš DHCP a NAT

A nakonec dole je nastavení admin hesla

To je vše, co potřebuješ pro nastavení, vše na jedné obrazovce

To je právě nejspíš chyba. Takhle: nejsem MKT odborník, jen si vzpomínám, že když jsem si ho konečně pořídil domů (místní kapacity ho chválí všude, že jo) tak jsem to napoprvé taky špatně nastavil a pak si připadal jako idiot, protože se mi nedařilo s ním nic udělat, ani restartovat. Čili nejspíš stejná situace. To téma je tady: https://pc.poradna.net/questions/1722667-jak-na-mikrotiku-nastavit-guest-network
Místní poradili a dnes mám ty MKT tři a všechny šlapou. :-)
K vašemu problému: nedržte čudl moc dlouho! Stačí 5 vteřin. Viz: https://www.i4wifi.cz/Technicka-podpora/WiFi/LAN/MikroTik/Hardware-RouterBoard/Funkce-resetovaciho-tlacitka.html

Tak sa mi to konečne už ani neviem ako podarilo..
Po reštarte som pokračoval ako písal - Jan Fiala tu kúsok vyššie (https://pc.poradna.net/questions/2723032-pomoc-so-zapojenim-mikrotik-routru#r2723067) - wifi ide na heslo ktoré som nastavil a vyzerá to že na ntb pridelilo ip adresu: 192.168.0.198 - pričom rozsah som nastavil od - 192.168.0.100 do 200 .. očakával som že bude IP kočniť 101 príp. 102 .. asi to ide odzadu..
ďalšia vec pokiaľ sa chcem do nastavenia routru dostať zo zariadenia pripojeného na wifi - potrebujem zadať IP adresu v predvolenom tvare resp. ako bola pri tej prvej konfigurácii - čiže automaticky - čiže takú ako mi zrejme prideľuje poskytovateľ internetu - 192.168.1.1 - a nie ako som si zadal rozsah dhcp - xxx.xxx.0.xxx

Keď kliknem v nastaveniach routra hore na ten terminal - píše mi tam niečo takéto: "wlan1 Configuration:
mode: ap-bridge;
band: 2ghz-b/g/n;
ht-chains: 0,1;
ht-extension: 20/40mhz-Ce;
LAN Configuration:
switch group: ether2 (master), ether3, ether4, ether5
IP address 192.168.88.1/24 is set on LAN port
DHCP Server: enabled;
DNS: enabled;"
to band: 2ghz bgn je OK pokiaľ to chcem mať nastavené tak aby som mal čo najlepší dosah wifiny??
a v tej LAN konfigurácii budem asi potrebovať zmenu - lebo ak tomu dobre rozumiem - IP adresy v lan portoch budú mať iné koncovky ako ostatné zariadenia v sieti - ktoré sa pripoja cez wifi.. POTREBUJEM MAŤ VŠETKO NA JEDNEJ SIETI - a tým myslím že sieť bude mať jednu názov - čo zatiaľ spĺňam - a že všetky zariadenia musia mať IP v tvare: 192.168.0.XYZ - pričom XYZ bude zadávať router sám automaticky - to je ten rozsah ktorý som si zadal - od 100 do 200 nie?? no a ešte zopár zariadení mám na starom routri nastavených na statickej IP adrese mimo rozsahu DHCP - povecme 192.168.0.131 - a táto IP adresa je pridelená na MAC adresu zariadenia. Kde si v tomto routri môžem takto prideliť adresy?
Za všetky odpovede, vysvetlenia a pomoc moc krát ďakujem.

Tie spomínané zariadenia, ktoré chcem mať mimo rozsah DHCP, sú IP kamery. Pripojil som switch k routru a všetko v pohode nabehlo.. Len nikde v tom routri v nastaveniach neviem tie kamery nájsť. Netuším teda akú majú IP čo môže byť problém. Potrebujem aby mali IP nastavenú staticky, pretože pri reštarte resp. výpadku elektriny sa mi IP zmení a tým pádom nebudú kamery správne fungovať..
K ostatným zariadeniam som sa ale dostal .. zariadenia na wifi zobrazuje už na prvej strane v "Quick Set" a ostatné zariadenia ako TV a PC zapojené cez switch v LAN zobrazuje v WebFig/IP/DHCP Server/Leases - a vlastne zobrazuje ich tam aj so zariadeniami napojenými cez wifi. Vidím tam všetko okrem IP kamier.. Kde môže byť problém? Prečo IP kamery napojené v sieti nikde nevidím? (Napojené sú, aj sú funkčné a v sieti viditeľné - pre mobilnú app aj PC program).

Po opätovnom prihlásení sa tam zrazu záloha objavila.. Nerozumiem - zrejme chýba nejaká hláška v tom webovom nastavení routru aby užívateľ vedel či sa daný pokyn vykonal alebo nie..
Poraďte mi prosím kde nájdem resp ako upravím IP adresy tých kamier z dynamických na statické podľa ich MAC adresy..
ĎAKUJEM.

Přidělení statických adres:
IP / DHCP server / Adress leased
nejprve udělej z adresy statickou (make static), pak ji můžeš editovat a přidělit konkrétní adresu.
Doporučuji psát komentáře, abys i po nějaké době věděl, k čemu jsi to dělal a proč.

Při zálohování není třeba pojmenovávat soubor. Mikrotik si jej automaticky pojmenuje jménem routeru, datumem a časem.

Ja dodam, ze jedna z hlavných výhod MT je komunikacia cez layer2.
Cize ak prestane komunikovat router cez IP, respektive nevieme aku IP ma netreba nic resetovat. Staci pouzit Winbox a ten sam vyhlada MT na sieti. Potom sa staci pripojit cez zobrazenu mac adresu.
Preto neodporucam pouzivat webove rozhranie, ale prave Winbox.