Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vista na Notebooku

Mám dotaz
Koupil jsem notebook a byla na něm Vista Home , ale já bych na něm chtěl mit moje XP Media center ( origoš ).

Teť ten dotaz:
Když notebook zformátuju a nainstaluju ty XP půjou tam pozdějc znova nainstalovat ty Visty ? ( jde mi o licenční klíč na spodku Notebooku )
Kdybych tam nainstaloval pirátské Vista Home a dal tam klíč ze štítku jestly se budou chovat jako Origoš. ( Ty Visty byly předinstalované je tedy o ně škoda přijít.)
Nebo jak by se daly zálohovat z HDD
Díky za odpovědi

Windows lze mít nainstalované POUZE na JEDNOM PC. Na toto PC se Windows následně aktivují a odmítají aktivaci na jiném HW. Pokud je to OEM, už to nelze změnit, pokud je to krabicová verze (cena přes 10 tis. Kč.), lze to reaktivovat přes "zelenou" linku MS. Nicméně z hlediska legálnosti je možné provozovat v jednom čase pouze jednu instanci instalace.

Byl jsi někdy na stránkách Microsoftu ? Četl jsi je ? koukej

Většina licenčních smluv k aplikačním programům, které se v dnešní době distribuují, obsahuje větu: "Hlavní uživatel počítače, na kterém je softwarový produkt instalován, si smí vytvořit další kopii pro výhradně osobní potřebu na přenosném počítači. Hlavní uživatel je osoba, která používá počítač většinu času, kdy je tento počítač v provozu. Pouze tato osoba si smí instalovat další kopii produktu." Licenční smlouvy k operačním systémům druhou kopii na přenosný počítač nepovolují.

text umístěn do quote (anarchist)

jinak tady je to celé
www.microsoft.com/cze/licence/ZakladniInformace/Lic encniSmlouva.mspx odstraněn tag code (anarchist)

To co cituješ tam sice je, ale je to ptákovina hodná právě MS. Jen tak mírnix týrnix bez čehokoli napsat "většina licenčních smluv..." je pitomost. Existuje spousta licencí pro aplikace, v podstatě si každej autor může vytvořit svou. Smlouvy se liší v kdečem.

I když to píše MS, je to pitomost. Tohle nemá absolutně žádnou vypovídací hodnotu a bejt to na papíře, můžou si s ním leda vytřít.

Konec vášnivýho příspěvku.

Pavel

Záleží na tom, jestli výrobce notebooku dodává ovladače pro WinXP, jinak budeš muset hodně googlit a hledat něco, co by tam pasovalo, třeba pro notes od jinýho výrobce se stejným čipsetem... nerozumím pojmu "pirátské Windows Vista" - pokud máš licenci, tak to nejsou pirátské, pirátskými se stávají až když je nainstaluješ bez vlastnictví licence. Pokud je nainstaluješ na tvůj NB s použitím čísla ze štítku vespod, použiješ vlastně svou licenci a budou jako originální. To že nejsou na lisovaným médiu, neřeš, dneska se Visty běžně dodávají předinstalovaný na HDD, bez média, který si můžeš vypálit pomocí nějakýho nástroje nainstalovanýho v NB.

Spíš se koukni v NB, jestli tam není nějaký soft pro vytvoření instalačky Vist, ptz to DVD je bootovatelný a to neuděláš pouhým vypálením souborů. A když řešíš otázku pirátských windows, tak paradoxně z tvých origoš XP MCE se stávají pirátské v okamžiku nainstalování na NB, ptz už je máš jednou nainstalované na PC :-p

1. XP nemozes mat s rovnakym cislom na dvoch PC naraz, budes mat pravdepodobne problemy s aktivaciou resp. s windows-update, bud na tom novom PC, alebo neskor na tom starom PC, alebo na oboch.

2. k tvojej otazke: Vista by sa mala dat nainstalovat s licencnym cislom z NB, ale len spravna verzia (OEM a len ta verzia ktoru tam mas), takze by som to neriskoval, a zalohoval si to, co tam mas predinstalovane.
Spravidla to vyrobcovia robia tak ze bud a) mas k tomu nejake recovery CD alebo DVD z ktoreho sa da obnovit aj operacny system (overit si ze to je na nom napisane, ze to nie je CD/DVD len pre obnovu aplikacii), alebo b) po prvom spusteni ti to ponukne vyrobit/napalit si zalohu systemu (vyrobis si recovery CD/DVD) alebo to je niekde na ploche alebo v ponuka start (pozri navod) toto ide urobit len raz tak to nepokaz, alebo c) na HDD je recovery oddiel na ktorom je zaloha predinstalovaneho OS a da sa to potom napr. z BIOSu alebo nejakou klavesovou kombinaciou pri spustani obnovit do povodneho stavu, samozrejme len ak ten oddiel neodstranis.
Tak si pozri (navod) ze ako je riesene recovery a ak je to moznost b) tak si to recovery CD/DVD urcite vytvor, aby si to potom mohol vratit do povodneho stavu.