Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Koupě nového PC - nechci, aby prodejna instalovala Windows, jak na to?

Mám dotaz: kupuji nový PC, který budu asi kupovat u Alzy nebo CZC a nechám si ho sestavit. Současně budu kupovat "Windows 10 Pro 64 bit", ale operační systém bych si rád nainstaloval sám. Jenže aby obchod mohl počítač sestavit, potřebují otestovat komponenty, čili musí Windows nainstalovat.

Příliš neveřím postupu instalace technika, bude určitě spěchat a odškrtá při instalaci věci, které nechci, nebo naopak nezaškrtne, co instalovat chci. Nemám zkušenosti s Windows 10, ale slyšel jsem, že musíte registrovat při instalaci účet u MS a prý se importuje do FB účtu? Můžu nějak technikovi říct, aby u MS neregistroval účet pod mým jménem? Nechci, aby MS shromažďoval údaje k mé osobě.

Nyní na současném PC mám Windows 7 a při instalaci jsme neuváděl svoje údaje, počítač jsem nazval prostě "Počítač" a místo jména jsem napsal "Domácí počítač" a prošlo to. Nevím, ale jestli u Windows 10 nedochází k ověření totožnosti člověka?

Co jsem kupoval PC před 15 lety, tak jsem třeba ani nedostal instalační CD a musel jsem "strpět" instalaci od obchodu a s tím žít. Nevíte, jak to chodí dnes? Chtěl bych po prvním zapnutí počítače naformátovat disky a Windows si nainstalovat sám.

Jsem si vědom i nevýhody, že asi budu muset znovu stahovat ovladače k jednotlivým komponentům, ale to snad zvládnu.

Také mi není jasné, jestli musím koupit FPP licenci, nebo stačí OEM. Rozdíl mezi nimi chápu, přečetl jsem na Wikipedii, ale není mi jasné, když koupím OEM licenci a naformátuji disk, jestli mi to dovolí nainstalovat znovu čerstvou instalaci Windows. Také jsem si všiml, že Windows se už neprodává na CD/DVD, ale na fleshdisku. Předpokládám, že to ničemu nevadí a počítač při bootování fleshdisk najde.

musím koupit FPP licenci, nebo stačí OEM

zalezi na tobe.

počítač při bootování fleshdisk najde

ano

Chtěl bych po prvním zapnutí počítače naformátovat disky a Windows si nainstalovat sám.

muzes a to ikdyz ti Windows obchod nainstaluje, ale muzes jim napsat do poznamky pri sestaveni neinstalovat Windows.

musíte registrovat při instalaci účet u MS

muzes nebo nemusis, Win10 ma defaultne registraci MS uctu, ale muzes stiskem urcitych klaves (najdi si pres Google, jak presne) vyvolat i bezny dialog lokalniho uctu presne jako to bylo u Win7.

Ovladače ke komponentům dostaneš na CD/DVD. Základ na médiu k základní desce, grafické ovladače na dalším CD ke grafické kartě. Případně ještě zvukovku, pokud budeš mít nějakou mimo té na základní desce.

Technik nic registrovat pod tvým jménem nebude. To si uděláš sám, na aktivaci je čas. K ověření osoby určitě nedochází.

---

Tedy, alespoň si to myslím :-)

PC s W10/Pro se mi taky teď skládá u CZC, bude asi mezi svátkamu. A nikdy předtím jsem W10 neměl (kromě upgrade na starém NB z W7, tam se jaksi udělalo všechno samo, žádnou čistou instalaci jsem nedělal a vše fungovalo jak má. Ten NB už nemám)

Pridam svoj nazor, ktory mozno zdalive nesuvisi ale vlastne az moc suvisi zo skladackami u predajcov.

V davnej dobe (nie az tak davnej) predajcovia PC komponentov neposkytovali moznost poskladania PC, alebo ked, tak za priplatok.
Co to zmemilo?
Zakon o moznosti vratit vyrobok do 14-dni ...

Vrateny tovar moze predajca predat ako rozbaleny / pouzity s prislusnou zlavou (nie tri koruny).
Tak si predajcovia vymysleli skladacky za "zadara" (vypati sa to viac ako zlava)

Garantujem, ze vsetky komponenty do "skladaciek" su vratene/ pouzite (ked ich je dost).
P.S. moj synovec u nemenovamej firmy robi prave "skladacky"

Ked si precitam (samozreme na nemenovanej poradni, Ujo Gogol prezradi):
Kupil som 10 (slovom desat) procesorov, ktore som desat dni trapil v max. pretaktovani a nakonec som si vybral jeden.
Devat som vratil predajcovi.

Samozremne sa to netyka len CPU.

Ze je to len prirodzena obrana predajcov na zakon "vratit vyrobok do 14-dni ..." vcelku chapem.

Ale "skladacku zdara" neodporucam. Kupit komponenty a kamarat znaly + dobra flaska ...

Garantujem, ze vsetky komponenty do "skladaciek" su vratene/ pouzite (ked ich je dost).
P.S. moj synovec u nemenovamej firmy robi prave "skladacky"

To nemá chybu, že zdravím synovce.
P.S já mám zase tetu a ta to musí vědět nejlépe, jako uklizečka ty vrácené zmetky oprašuje, aby se blyštěli nežli na ně dojde řada v těch skládačkách, má tam i kousky staré už desetiletí.

S tim, ze pokud clovek umi, tak je nejlepsi a nejistejsi si to postavit sam, ma stoprocentni pravdu. Ze jsou prodejci vychcany a delaji ruzny prasarny, mu verim, ovsem v cem se myli je pocet vracenych kusu. Zdaleka se pocet vracenych komponent nevyrovna poctu slozenych sestav.

Každý trochu slušný kvelb má elegantnější způsoby výprodeje, nežli si tímto způsobem zadělávat na problémy.
Máš snad dojem, že by se toto dalo utajit s tím množstvím zaměstnanců?
1. výprodej se slevou
(využívají hlavně všelicí "garážisti" s vidinou zisku)
2. staví a prodávají vlastní stroje, kde odstřelí ležáky včetně těch vrácených
(kolikrát se nelze u této hotovky dopočítat a moc lidí nenapadne, že tam jsou jsou právě zlevněné věci)

Já jsem si nechal postavit PC podle svých požadavků od firmy Comfor, je to už skoro pět let a maká spolehlivě do teď. A podle mých známých takových firem, které postaví PC ke spokojenosti je víc. A pokud si vzpomínám, neplatil jsem za zhotovení nic. Ne každý vás chce odrbat.