Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podezření na vadný motórek HDD

Zdravím odborníky

příbuzní v rodině si koupily nový notebook,testoval jsem disk a mám podezření na vádný motorek, ale nevím to jistě. Proto se chci zeptat tebe.
použil jsem hard disk/ssd utility, sledoval jsem jen sloupec Data, první 3 sloupce jsem nesledoval, nevím které sloupce je důležité sledovat.

0B Calibration Retry Count - počet pokusů o kalibraci disku je 0 v případě vyší hodnoty byly by problémy s motorkem.
03 Spin Up Time - čas roztočení disku z nuly do plné rychlosti tady jsou hodnoty vysoké , špatné hodnoty znamenají vadný motórek disku.

Nevím jestli je ten motórek vadný nebo ne, když 0B Calibration Retry Count je 0 bez problémů, ale u 03 Spin Up Time jsou hodnoty vysoké taky můžou značit vadný motórek.

05 Reallocatd Sector Count - Počet realokovaných sektorů první 3 sloupce mají vysoké hodnoty, jen dada v sloupci je 0 znamená to že disk je nutné vyměnit?

Přikládám obrázek z programu přibliž si ho a prosím posuď jestli je disk vadný a jestli je motórek disku vadný? Pořebuj to vědět abych to mohl reklamovat dokud je v záruce.

Je v pořáku že nově koupený notebook má pevný disk 840 hodin provozu za sebou to asi neuznali jako důvod reklamace že?
obrázek https://ibb.co/inKUjm

důležitý je sloupec Data a jinak disk podle údajů vypadá bez problému (Spin Up Time jen ukazuje nějaký čas na roztočení), jen nechápu hodnotu start/stoup count 11 tis možná jenom kvůli tomuhle bude disk za chvíli KO, ale nejspíš zato můžou ty šetřící funkce ntb, kdy disk pořád zapínají/vypínají...

podle článku http://www.eopcservis.cz/jak-otestovat-hdd.html se píše: (03) Spin Up Time - čas roztočení disku z nuly do plné rychlosti. Špatná hodnota znamená, že disk má vadný motorek.

Jsem rád že je disk v pořádku, co myslíte je v pořáku když kupovaly nový notebook disk má 868 hodin provozu za sebou má smysl toreklemovat ?
Teta říkala že když ho kupovaly byl vystavený v regálu a byl zapnutý, myslím si když byl vystavený jim běžel každý den v prodejně aspoň půl roku podle hodin provozu.
Teď nevím přesný typ, ale byl to notebook řady Z 51 od lenovo. Snažil jsem některé zbytečnosti odinstalovat, ale pořád tam jsou živé aplikace jako xbox a podobné , ty bych uměl dát pryč, ale myslím si když jsou zaplé aktualizace pouze pro windows, tak pomocí tych aktualizací se zas znovu nainstají že?
Mají windows 10 home 64 bit, ale nevím jestli je moudré úplně zakázat aktualizace vypnutím služby. jsou tam i bezpečnostní aktualizace.
Ale jinak to furt upozornuje v notifikaci aktualizujte, nevím co by se stalo kdyby se to vůbec neaktualizovalo. Jinak se tam dál zobrají i z živých aplicí furt upozornění.
co si pamatuji aplikace sharet files, one key recovery to nevím jestli můžu dát pryč, lenovo photo master to asi není součást výchozí pro fotky prohlížeč windows?
Pak tam lenovo optimizer, lenovo update, to nevím jestli neslouží pro aktualizaci ovladačů. Lenovo utility.
Nevím které můžu dát pryč jsou některé ukazující svítící indikace na notebooku, taky je utilita od lenova která musí být obsahuje ovladač baterie napájení, ale nevím jak jmenuje v tomto notasu.
omlovám se vím to nepatří sem, ale uvítal bych vaše rady, protože se 10 nevyznám, já mám ještě 7.

podle mě to je u výrobce repasovaný disk, který znovu posílá do prodeje jako nový. měl by mít na sobě vysvětlující popis:
https://www.blizzarddr.com/recertified-hard-disk-drives-refurbished-hdd/

s těmi hodnotami je to různé - někteří výrobci zapisují normální hexa čísla, někteří je mají v jakémsi posunutém kódu, prase aby se v tom vyznalo.
ten tvůj hd tune moc nemusím, o kradených verzích si myslím svoje.

Tak já disk vyšrubovat neumím, ale jak je to ze životností těch repasovaných disků?, zas když nevím jestli je repasovaný tak nemůžu reklamovat když to nevím. ten 04 Start/Stop Count - nevypínaly úlně poze vypli a blikal režim spánku pak když zaply tak se nenačítal celý od začátku.
Teta co ho mají nový měly zaplí jen 2x za celou dobu.

Jen se mi zdá že po zapntí noťasu jak nabíhá windows + přihlašování plochy to trvá dlouho, i v průzkumníku když procházím soubry tak dýl načítají než mě doma na mém méně výkoném noťasu.
Teta má 8gb ram cpu amd a6 nebo a7.
tu kontrolu disku jsem dělalal preventivně, proto abych měl jistotu že teta má funkční notas a né nějaký nefunkční šmejd. mají ho na splátky tak měl být v pořádku.

Co myslíte ty aktualiace vypnout úplně přes službu nebo nechat zaplé?

Už poslední datazy, k notebooku nedostaly žádnou instalačku win 10 cd, ani cd z ovladači, ale ovladače nějaké jsou disku v notasu,
Chci se zeptat jde bezplatně získat instalační iso windows 10 od prodejce obchudu planeo? liceční klíč jsem zazálohoval,
jen nevím když se aktivuje key jestliv vlastnostech systému nebude zobrazovat nelegál, i když key oem je originál, když nemám zazálohovaný certifikát pravosti v jakém místě se nachází v systému win10 home?

Zatím nechci přeinstalovávat, ale do budoucna bych chtěl mít v případě potřeby istalačku iso.
one key recovery slouží k obnově měl by tam být skrytý odíl , dá se zálohovat jak jej najdu , nerad bych v budoucnu přepsal novou instalací. díky všem za trpělivost. ty aktualizace windows update teda nevypínat vůbec?