Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno "Zadrhující" se počítač.

Nově nainstalovaný PC s XP Home po nějaké době po spuštění začne mít problémy s tím, že se v nepravidelných intervalech jakoby na půl vteřiny zadrhne. Nejvíc to je zřejmé u zvuku. Ve zvuku např. internetového rádia ozve trylek, či jak to nazvat. Projevuje se to i u zvuků windows. Např. zvuk Vypínání windows zní něco jako "tí da da drrrrr da". Pokud tahám myš přes plochu, tak se v domě trylku také zadrhne.

Po vypnutí a novém spuštění je zase na nějakou dobu pokoj. Chlazení je přitom dostatečné a nic se nepřehřívá. Procesor P4 1,6GHz má cca 50°C a disky kolem 38°C. Měřeno Speedfan.

Začalo "to samo", krátce po stažení všech aktualizací přes Microsoft update a po instalaci Avast.

Předpokládal jsem, že to způsobuje Avast a tak jsem ho nahradil Avira antivir. Situace je ale cca stejná. Když se podívám do Process Explorer, tak tam v cca stejných intervalech pulzuje Deferred Procedure Calls na 20%, jinak je klid. Dříve jsem si ale takovéhoto pulzování nikdy nevšim.

tohle se stává při konfliktech IRQ, podívej se, jak jsou na desce přiřazeny INT kanály a případně zkus přeházet karty mezi sloty, pokud v PC nějaké jsou.

samozřejmě to může být i SW problém...

Podle symptomu to fakt vypada na konflikt interruptu, ale spis bych rekl, ze je neco vyhnileho v ESCD tabulce. Zkusil bych ji promazat ("reset (clear) ESCD - enabled"), popr. rovnou zresetit BIOS.

BTW: predpokladam, ze je PC nepretaktovan - pri OC to mnohdy dela podobnou paskudu.

Vypadá to, že zlobí grafika. Když ji odinstaluji, ¨tak je po restartu na IRQ 11, po instalaci ovladačů je opět na IRQ 16.

Zkusím se podívat do toho BIOSu. Procesor přetaktován není.

Ty interrupty by nemely vadit (on by si to APIC uz mel prebrat). Konflikt akorat muze nastat v "prebubrelych" ESCD zaznamech - proto radim promazat tabulku. Ta grafika je co (a ovladac na ni)? Nenasla by se alternativa u Omegy?

Ty ESCD záznamy najdu kde? Předpokládal jsem, že v BIOS (AMI), ale tam jsem nic nenašel.

Ta grafika je nVidia6200. Problém je monitor 1440x900 a to, že novější ovladače jak 77.50 s tím monitorem nefungují. Zkoušel jsem i ovladače od Omegy.

Mám to. Jen to tam bylo pod heslem Clear NVRAM.

Nechal jsem to vyresetovat a uvidím. Zatím to 5 minut funguje. Deferred Procedure Calls sice občas brnkne až na těch 10%, ale graf už není tak agresivní.

Ještě se zeptám možná blbě, ale navedl mě na tu myšlenku syn. Podle něho to začalo zlobit po tom, co hrál asi 2 hodiny v kuse Call of duty 4 v single režimu. Je možné aby hra něco takového způsobila? Mi to moc reálné nepřipadá.

Nemyslim, ze by parba hry mela podobny efekt. Je ovsem mozne, ze upekl grafiku, naboril ovladac (zatuhem a naslednym HW resetem) ci provedl nejake "nastaveni" hry, ktere se promitlo do celkoveho stavu systemu. To se ale muzeme jen dohadovat...