Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem herni monitor

Zdravim ,
Chtel bych si koupit novy herni monitor s 2560x1440rozlisenim prevazne na novy hry mám Gtx 1080 grafiku jen me zajima zda vubec hledat monitor ktery ma 144hz kdyz stejne podle testu, tolik fps nedám na max nastaveni a 2k rozliseni s moji grafikou. co myslite? vim ze nejlepsi by bylo poridit monitor s Gsync ale ty sou uz moc drahe.
Změna kategorie, původně: Hardware (karel)

• Vsechny TN nejsou spatné, nic spolecneho s panely TN za 100€ co se prodavali pred 2 rokama do kanclu.
* Tady ty levne co se prodavaji v Lidlu je jedno jestli je to IPS nebo TN, sracky to budou obe (ne vzdy to bylo a je s TN slavné ale hned napsat kráp nebo sracka bych ceklal spis od pubosa)..

• To je jak napsat, neber 240Hz kráp LG 27GK750F jenom proto ze ma panel TN,,, nejsme v roce 1970, ten kluk je spatnej, protoze tatinek neni soudruh v KSČ..proc rovnou nenapsat jedine OLED, vse ostatni je kráp :-)..

TN jako technologie je zastarala, mohou byt i TN slusne monitory, ale nezmenis, ze je pouzita stara uz prekonana technologie. Radeji se ochudim o jine parametry, ale dam prednost MVA nebo IPS.

Edit: Pokud touzis po primeru, tak kluci jsou OK, ale tatinek kteremu je 70 let uz nikdy nebude v takove forme jako jeho deti.

• Tak ale IPS (TFT) nebo VA, MVA, AMVA uz je taky prekonana technologie panelem QLED/OLED, (ktera se bohuzel kvuli vyrobe pouzivaji prozatim jen do TV)

• Navic nektere IPS (bohuzel casto jen s 6bit panely), maji horsi pozorovaci uhel, barvy a kontrast jak co muze mit TN, kde u tech bohuzel az u drasich modelu, okem nemusi byt jednoduche rozpoznat ze jde vubec o TN.
* Pak ano TN je TN, ale nektere modely nejsou v realite vubec spatne, i jako alternativa pro 4K kde Samsung zacina na trhu se svym modelem za par stovek (neco malo pres 300euro).

Otázka co bereš pod pojmem levný, BenQ VA maj kvalitní 8bit panely a stojej ca 3 litry dneska obrazově slušný,známej vůl koupil Tn Acer za 5 a mizerný barvy,úhly hlavně že má "1ms" .No jestli bereš nějaký kolem 10 tak pak už to je vždy na úkor kvality obrazu pro Tn vs ostatní což je dle mého priorita,než vypláznout prachy za Hz.:-)

Trosku vytrzene z "kontekstu?", kamarad mel misto Acer zakoupit dalle panel TN radeji od LG, nebo Samsung.

• Psal jsem 6Bit + A-FRC IPS prodavane "jako ze" 8Bit panely, nic spolecného s dalle typu VA nebo s Hz, jen jsem napsal na to ze je TN uz prekonana technologie ze IPS a VA je take prekonana panelem OLED.. (ze se na to takle neda divat, ve slova smyslu ze je TN horsi, protoze je ze prekonany)

Technologie vrstveni spiralovitych krystalu (Twisted nematic) je z principu vzdy horsi nez prepinani krystalu polozenych v jedne rovine (In-Plane Switching). Proto nikdy TN nemuze dosahnout na kvalitu IPS a 6bit+FRC nekterych panelu s tim vubec nesouvisi.

Ceny technologii se dnes vyrovnaly a tak kupovat TN proste nedava smysl. Samozrejme i mezi IPS jsou znacne rozdily a muze koupit horsi nebo lepsi panel, vzdyt IPS ma spoustu ruznych podmnozin z nichz nektere vyroby jsou zamerene predevsim na cenu a s kvalitou si hlavu nelamou.

Nikdo mu ale neradi, aby vzal spatny IPS displej. Urcite by mel vzit co nejlepsi, ale je zrejme, ze se musi vlezt do financi, takze pak uz je otazka za co vsechno da penize.

Mimochodem podobne jako argumentujes s TN, bych mohl argumentovat i s 6bit+FRC. Obzvlast na hernim monitoru to nemusi byt vubec zadny problem a osobne bych si s tim starosti nedelal. Opet ale plati, ze FRC nebo-li dopocitavani barev ridi nejaka elaktronika a ta je u ruznych vyrobcu ruzne kvalitni.

Vzdy to pri omezenych financich bude o nejakem kompromisu, jestli trvat na 8bit, jestli 144Hz, jestli G-Sync atd.

Jak jiz napsal sambilionk, protoze dnes uz lze i v levne tride najit slusne IPS nebo MVA, kazdopadne ale nema cenu brat stare TN.

Urcite, take jsme meli v praci kdysi nejake TN od Samsungu a byly vyborne. Kdybych ho mel doma a stale mi fungoval, tak bych s nim byl take spokojen dodnes. Tazatel chce ale kupovat ted novy monitor a ted uz opravdu neni duvod kupovat stare TN. Vzdyt LCD monitory jsou s nami v beznych cenovych relacich vice jak 15 let a z toho minimalne poslednich 5 let uz maji pokrocilejsi technologie IPS a MVA stejnou cenu jako stare TN. (To je mimochodem rozdil oproti zde zminovane technologii OLED, ktera je sice take jiz mozna, ale velmi draha.)

No mám tu taky ještě starý Tn LG L1960TR za 7000kč místo Tv,barvy jsou ok pokud nezapnu a neporovnám s novým VA BenQ.To samý i Tv u našich ovšem tam už je to rozdíl propastnej při těch ulopříčkách Tn vs IPS:-)

Jediný plus u toho Tn je perfektní podsvícení kde nic neprosvítá a je pěkně černo ne jako u toho VA.:-)

G-Sync pro NVidia karty a FreeSync pro AMD karty zajistuje zmenu obrazu ve stejnem taktu na graficke karte i monitoru, cimz je zajisteno, ze se obraz "neroztrhne".

Doted (nez vznikly tyto technologie) byl resen stejny takt obou zarizeni pres VSync, ten mel ovsem zasadni nevyhodu v moznych propadech FPS, coz tyto technologie eliminuji.

Mas zapnuty VSync nebo ne?

Nemas-li zapnuty VSync a nikdy se ti nic netrhalo, tak to bud nevidis nebo malo hrajes hry, protoze ver, ze bez vypnuteho VSync se obraz "roztrhnout" muze a take se to pravidelne stava, me se to stalo nekolikrat, kdyz jsem nevim proc pred hranim hry zapomnel v nastaveni zapnout VSync.

Pri zapnutem VSyncu se nic trhat nema, ale citlivejsi jedinci pozoruji propady FPS. Mne to nijak nevadi, protoze jsem "odkojen" na hrani her okolo 25FPS, ale dnes je doba ponekud jinde, tak chapu vsechny hrace, kterym 30FPS prijde jako trhany obraz. :-)