Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pracujete na monitoru 21:9 ?

Pracuje prosím někdo na monitoru 21:9, případně na prohnutém monitoru? Nehraji hry, ale zaujala mě šířka, kdy můžu vedle sebe postavit 3 wordy, případně otevřít prohlížeč nebo jiná okna a pracovat. Jak se pracuje? Nevadí periferní vidění, nepřekáží ? Nemusíte kroutit hlavou, a bolí potom za krkem? Hodí se široký monitor ne celodenní práci? Nebo je vhodnější koupit dva menší monitory a postavit k sobě?

Tohle je divny dotaz.

Kazdy pracuje trochu jinak a tezko ti nekdo rekne, co je nejlepsi. Doporucuji pred koupi zajit nekam, kde bude moznost nejakeho predvedeni a vyzkouseni, pripadne se da resit vracenim do 14 dnu pri nakupu pres internet.

Nemusíte kroutit hlavou, a bolí potom za krkem?

Uhel pohledu je i na malou vzdalenost znacny, z tohoto bych obavu rozhodne nemel.

Co se tyka dvou monitoru, tak to uz bez otaceni hlavy nejde, obvykle se to pouziva spis v situaci, kdy na plose pred sebou mame neco do ceho koukame trvale a na vedlejsim monitoru je neco, do ceho nahlizime jen obcas. (Treba pisu neco ve wordu na hlavnim monitoru a na vedlejsim mam nejake poznamky k praci, do kterych mohu nahlednout bez prepinani oken.)

Pokud se tu zminujes o Wordu, teda nejakem psani, tak bych doporucil se zamerit nejen na sirku, ale i na vysku obrazovky. Mohl bys nakonec dospet k nazoru, ze 21:9 potrebujes 30", aby to bylo pouzitelne.

• Ano 21:9 pouzivam (LG "29") misto 2x monitor, rozdeleni obrazovek|oken je reseno spise pred SW (dle monitoru) jako "OnScreen Control"/Screen Split.

- OSControl na stahnuti/vyzkouseni : <<ZDE>>
*Ilustracni obazek OnScrennControl.
[80755-ssplit-png]
• Pouzivam ho jako i jako herni, zvykl jsem si za necely den, jiny uz bych na své uziti urcite nechtel a ted se mi chybi na ostatnich monitorech misto, opravdu mohu doporucit ;-) (samozrejme kazdy ma své preference)
* Kuprikladu v situaci tvorby videa, grafiky nebo zvukové stopy (vyborny na vyvojarsky SW typu Visual Studio, Photoshop, Unity 3D a spoustu dalsich) na 21:9, 2x monitor moc nenahradi, kde na 21:9 je IMHO prace o hodne pohodlnejsi, kde 'VIDEO', nebo 'AUDIO' stopa vleze pohodle pres celou sirku obrazovky ..

• V hrani her "21:9" nabidne i lepsi FOV nebo rozhled o proti klasickym formatum (vidis toho na obrazovce vic).
* To samé pro VIDEO snimky, hodne filmu je ve formatu 21:9, kde i sledovani filmu problém.

• Ukazka 21:9 ve hre "Fallout 4" :
* V MPlayer hrach toho vidis prakticky vic, jako BF1, vyborne sa na 21:9 hraje i treba takovy Wow, nebo Fallout, Dota etc :
[80756-fallout-4-wscreen-png]

[TiP] ~ Zakladni model "21:9" bych ti vrele doporucil vyrobce LG, kde jejich zakladni model (s rozlisenim 2560x1080p) se da koupit okolo 6.000KC : https://www.alza.cz/29-lg-29um59a-ultrawide-d5147677.htm?o=1
* Vysi modely maji treba technologii FreeSync, MLB, DPort a podobne, doplaceni zalezi na tvych portebach, IPS panel zustava prakticky ten samy ..

1080p u 21:9 ("29" 2560@1080p) je to same jak mit 1080p na "24", nic coby nestacilo..
* Jestli pracujes na delku, tak 21:9 "29" asi nezkoupis (koupis "34" -> 3440x1440) , 21:9 je predevsim na Split nebo video editor kde je podstatnejsi mit delku.

1080p je furt 1080p, ať už je úhlopříčka jakákoliv. Na hry a filmy to možná stačí, ale třeba na programování, tabulky v Excelu, prohlížení internetu je to IMHOj málo. Kdo jednou zkusil víc pixelů na výšku, těžko by se vracel zpět.

Měl jsem jednu dobu (než se rozbil) 30" HP (2560x1600), ideální rozlišení.

Těžko druhému něco radit, každému vyhovuje něco jiného. Taky je otázka, co to je "běžná práce". Víc řádků (větší vertikální rozlišení) se vždy hodí, ale někdo má "jen" Full HD monitor a je taky spokojený. Případně je možnost pořídit monitor otočný na výšku (funkce Pivot), a dá se to i kombinovat - např. mít vedle sebe jeden monitor na výšku a druhý klasicky naležato.

Mně se třeba líbí tenhle:
https://www.alza.cz/27-dell-u2715h-ultrasharp-d2270731.htm

Souhlas, mam 1200px (1920x1200) a kdybych si ted kupoval monitor, tak bych zvolil 1440px (2560x1440). Nicmene doufam, ze soucasny monitor jeste mnoho let vydrzi, takze zlepseni vysky monitoru neni pro me aktualni, urcite bych ale nechtel mene.

XoXoChanel: tento monitor je ale herní, ne? Opravdu ti nevadí horizontální šířka, když máš vedle sebe víc oken (wordy, prohlížeč, skype, outlook)? Nemusíš kroutit hlavou doprava doleva? Já si to nedokážu představit, jak se s tím pracuje. Nebo jak na takovém monitoru promítáš filmy, když se okno přehrávače natáhne přes celý prostor monitoru? Koukal jsem v showroomu, ale jim na monitoru právě běžela nějaká hra a bohužel nedal se spustit word, abych si monitor ozkoušel.
Tyto monitory jsou dražší, tak abych se pak neproklínal, že budu muset monitor vyměnit za menší.

Tak se bez na ne podivat do obchodu (co ja vim, hlavou kroutim tak mozna v 10° uhlu)..
* I kdyz jde pouzit i na hry, hernim bych ho vylozene nenazval, navic link na monitor, byl spis myslen jen pro predstavu.

že budu muset monitor vyměnit za menší.

"29" jde o delku, na vysku jde prakticky o "24" monitor, az 34 je podstatne vetsi a na stole se misto zabrat nestydi ;-)

• Vidis sam, ze to neni az tak brutalni o proti 16:9, ze by jsi musel kroutit hlavou :

* Na ilustracnim obrazku je "25" ktery je v realite docela maly a na praci bych ho moc nedoporucoval, jako minimum, alespon IMHO je az "29" model.

[80758-ww-jpg]
[80760-w2-png]

V práci som mal na výber buď jeden široký prehnutý monitor alebo dva menšie vedľa seba. Zvolil som si tú prvú možnosť. Používam 34" prehnutý monitor od Dellu na celodennú prácu počas posledných 6 mesiacov.

Pracuje sa mi na tom dobre, za 2 menšie by som nemenil. Hlavou krútiť musím, ale rovnako by som musel aj pri dvoch monitoroch. Za krkom ma nebolí. Výhodou je, že nemám medzi tými dvomi monitormi medzeru, takže okná môžem rozhádzať po celom priestore ako chcem.

Kolegovia, ktorí si zvolili 2 monitory, odôvodňovali ich voľbu tým, že si druhý monitor môžu otočiť na výšku. Predtým som pracoval na 2 monitoroch a nikdy som nemal potrebu ich otáčať na výšku, takže táto možnosť mi nechýba.

Doba odozvy monitoru mi nevadí. Asi nemám zrak na to, aby som to rozpoznal. Väčšinou tiež pracujem cez vzdialenú plochu - tam je to vykresľovanie pomalšie, ale to s monitorom nesúvisí. Spotrebu platí zamestnávateľ, ale keby som kupoval niečo domov, tak by som sa na ňu pozeral.