Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno jak zvolit systém záloh (NAS mám)

zdravím,
mám doma 2diskový NAS SYNOLOGY. v něm mám 2x1TB disk v režimu mirror (zaplněno cca 900gb, 800gb kraviny, 100 gb důležité)
už několikrát se mi stalo že vypla elektrika (ano musím koupit záložní zdroj) a NAS už nenajel horkotěžko jsem to vždy opravoval. naposledy po výpadku elektřiny klekly oba disky a nešlo se na ně dostat. odborník mi data vytáhl a doporučil, že je lepší dát dovnitř jen jeden disk a ten druhý připojit externě do USB toho NASU a na něj zálohovat ten NAS. prý je mirror úplně k ničemu.

jak to vidíte vy? 800gb kravin bych zálohovat nemusel, ale zase bych o to nerad přišel ať to nemusím shánět znovu.
abych zálohovat 1TB někam do internetu je nereálné.

jak to řešíte vy? nebo nějaká rada?

díky

Pokud chceš zálohovat NAS, pak si pořiď 1TB disk - klidně 3,5", k tomu pak redukci s napájením do USB, pokud NAS nemá SATA vstup. Jednou za čas nechej NAS sesynchronizovat data na externí disk. Na to použij zálohování přímo z NAS, to umí i synchronizaci složek. Disk pak odpojíž a odložíš do šuplíku. 1TB 2,5" disk s rámečkem je pohodlnější na manipulaci, ale dražší.

Mirror v NASu smysl má. NAS si pořizuju, abych měl data spolehlivě uložena. Mirror slouží k tomu, aby v případě poruchy disku jsem o data nepřišel - to je funkce mirroru. Není to "záloha".
Tvé zkušenosti s NASem a výpadky jsou zajímavé. NAS používám už opravdu hodně let. QNAP -> Synology -> QNAP. Za tu dobu mi vypadla elektrika (případně to natvrdo z elektriky vytáhla žena) nesčetněkrát a nestalo se, že by s náběhem byly nějaké problémy. Jediný problém by mohl nastav v okamžiku výpadku, kdy se na na disk zapisuje.

už několikrát se mi stalo že vypla elektrika (ano musím koupit záložní zdroj)

Tím podle mě vyřešíš podstatu celého problému a když k tomu navíc dokoupíš ten externí disk (viz. Jan Fiala), bude to téměř "neprůstřelné" řešení. ;-)

Mně by zajímalo, čemu efektivně UPS pomůže. Když nebudu přes den doma, nebo na pár dní odjedu pryč a něco vyhodí pojistky, bez nahození je tohle řešení stejně naprd a po vybití baterky v UPS se stejně NAS vypne. U nás ve starém činžáku se tohle stane několikrát do roka, že někdo na patře vyhodí pojistky na chodbě a bez nahození v bytě se elektřina neobnoví.