Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dostupnost grafických karet

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli někdo z vás nemá echo o tom, kdy budou dostupné nějaké grafické karty po českých eshopech. Co koukám, tak všude jsou bezpodmínečně vyprodány, až na nějaké 1050... Děkuji za informace.

Vše záleží na situaci kolem kryptoměn, především Etherea, které se hlavně těží na grafických kartách (Bitcoin se na nich netěží vůbec).
Včera cena ETH kulminovala až u $1400, přičemž ještě před 2 měsíci stálo $400 a před 3 $300. To spustilo novou kryptohorečku a obnovil se tak nedostatek grafik z přelomu jara a léta. Tehdy vystoupalo ETH z $10 až na $300-400 a následně až do prosince stagnovalo.

Bohužel, v tuto chvíli je nedostatek ještě horší než v červnu, kdy byly dostupné alespoň GTX 1080 skoro normálně, 1080Ti úplně normálně a 1060 3GB realtivně normálně.
Dneska koukám, že je vše od RX570 a GTX 1060 nahoru 100% vyprodané, ani 1080Ti (které už jsou na těžení dost drahé) nejsou k dispozici, ani na TS Bohemia, ani na CZ, ani na Alze...

Pokud teď bude ETH korigovat zpět na cca. $1000, nebo nejlépe ještě o něco níže a udrží se tam delší dobu, tak těžaři zase přestanou nakupovat a v horizontu 2-3 měsíců by mohla být v obchodech opět docela normální nabídka, jako v říjnu a listopadu, než se spustila nová horečka. Při tomto scénáři by mohly být třeba během února první kusy skladem a vyřizování předobjednávek v horizontu nějakého toho týdne.

Nějaký krach ceny, řekněmes zpět na $300-400, nebo ještě níže, by naopak spustil obrovský výprodej grafik v bazarech a ceny by spadly na dno i v obchodech, ale tomu bohužel nic nenasvědčuje.

Naopak černý scénář je další růst ceny ETH, postupně třeba až na $2000 do konce zimy. To by pak mohlo být zabité i déle jak ty 3 měsíce, těžko říct.

Výrobci samozřejmě reagují, jenže:
-Zvýšit výrobu nějak zvlášť rychle nejde.
-I kdyby šlo, tak výrobci jsou opatrní, protože nějaký větší krach kryptoměn by pro ně znamenal problém už teď, natož kdyby výrazněji navyšovali výrobu.
-Dostupnost je lepší v USA a na Asijských trzích, do ČR se toho v těchto "krizích" bohužel dostává ještě méně.

Tohle vubec s kryptomenama nesouvisi, oba vyrobci grafickych cipu absolutne neodhadli zajem o graficke karty a jejich tovarny nestihaji kapacitne vyrabet na poptavku. Navic vyrobci porad veri, ze poptavka je docasna a ze za 2 mesice skonci a odmitaji navysit vyrobu. Bohuzel tohle muze trvat donekonecna a grafiky proste nebudou, dokud neklesne poptavka, coz se zda byt nepravdepodobne nebo dokud vyrobci nenavysi objem vyroby, coz je take beh na nejaky ten mesic pravdepodobne rok dopredu a ti se k tomu nemaji a je to taky nepravdepodobne. Nakonec to vyusti v krizi a dojde ke krachu trhu s pocitaci, bohuzel i tato situace je do budoucna mozna.

A jen taková "inside" poznámka. Ethereum sice teď vyskočilo šíleně, ale celkově kryptotrh už cca 3 týdny stagnuje, BTC je na 65-70% maxima z půlky prosince. A před pár hodinami přišly zprávy, že jižní Korea chystá zákaz burz s kryptoměnami, přičemž tamní trh je pro ně velmi významný, na což reagovaly kryptoměny propadem o asi 10%, včetně ETH.
Takže ona teď není vyloučená i nějaká opravdu výraznější korekce, včetně toho scénáře, kdy by ETH skokově spadlo a pak by ti, co aktuálně vykoupili grafiky, mohli dost litovat a najednou by grafik bylo dost.

Přesto osobně sázím na to, že trh jako celek opět nahoru půjde a ETH rozumně zkoriguje na cca $1000 a zas se tam pár měsíců udrží, což jsem psal výše jako střední variantu.
Ale uvidíme, u kryptoměn prostě člověk nikdy neví. ;)

OK, ale situace, pokud ji sledujes pozorne vubec neodpovida.

Kdy zacala kryptohorecka? Cca 6.2017. A kolikateho mame dnes? 11.1.2018. To znamena uz 7 mesicu v kuse nejsou grafiky v obchodech. Jsou sice na objednani a sem tam dojde k naskladneni nekterym z vetsich obchodu, ale nikdy to od te doby nebylo tak, ze bys prisel do obchodu a meli je vsechny skladem, coz predtim bylo normalni.

Takze pokud rikas, ze vyrobce nemuze reagovat na nejaky vystrelek, ktery za chvili zase opadne, tak tenhle vystrelek trva 7 mesicu a situace se spise zhorsuje, na zacatku krize nebyly pouze AMDecka, ted uz neni nic.

Jiste je tu nejaka zvysena poptavka tezaru, ale je tu take krize pameti, je tu neustale stoupajici poptavka po grafikach od hracu a je tu jen omezena vyroba, ktera nema zadnou rezervu pro narust a to jak na strane grafickych cipu, tak na strane pameti. Dohromady je to problem, ktery opravdu muze prerust v celopocitacovou krizi trhu - hardware i software.

Není právě pravda, že by 7 měsíců nebyly k dispozici.
První vlna byla od dubna, nedostatek byl od května a vrcholil asi na začátku července (cena ETH vrcholila na konci června a pak stagnovala až do konce listopadu).
Nejdřív se vyprodaly RX570 a 580, pak GTX 1060 a 1070, zbytek (1080) už jen částečně.

A od toho července se sitauce velmi pomalu ale zlepšovala. V srpnu už byly některé modely 1070 i 1060 skladem, v září už i zbytek (asi poslední RX 580). V listopadu už byla sitauce v podobě, kdy i od nejexponovanějších modelů bylo skladem poměrně dost kusů od více výrobců.
Sice výběr pořád horší než před "krizí", dost modelů jen na objednání, ale už to bylo relativně normální, člověk si mohl vybrat a koupit v pdostatě co chtěl. I nová 1070Ti se stihla v podobě několika nefer. verzí naskladnit a dala se normálně koupit ještě na začátku prosince.

A teď přišla nová cenová vlna, ETH v závěru listopadu ze $300 na $450, kolem 15.12. ze $450 na $750 a mezi 1.-10.1. pak největší skok ze $750 až na $1350 (ceny píšu přibližně). To způsobilo, nejvíc až teď po novém roce, další totální horečku a zájem o karty vrcholí právě teď.

A upřímně mě nenapadlo, že by ta horečka mohla být tak silná, aby zmizely i komplet všechny 1080 a 1080Ti, dokonce mám pocit že i na těžbu hodně nevhodné 1050Ti se začínají vyprodávat, to už je šílenství. Pokud cena víc spadne, tak lidi co teď nakoupili 1080Ti na těžbu za 25tis./kus můžou dost zaplakat.

Jinak ETH už zaznamenalo mírný pullback na $1150-1200, ale to zatím nic neznamená, bude záležet prostě na vývoji v horizontu dalších týdnů a měsíců.

Sam si odporujes.

Není právě pravda, že by 7 měsíců nebyly k dispozici.

dost modelů jen na objednání

stihla v podobě několika nefer. verzí naskladnit

Jinymi slovy, za celych dokonce 8 mesicu nebyly karty skladem tak jako v dobe pred tezarskou vlnou. Ja vliv *coinu nepopiram, jen je zrejme, ze nema takovou vahu, jakou mu zcela mylne prikladas a sam to nakonec dokladujes

mám pocit že i na těžbu hodně nevhodné 1050Ti

Tohle je celkova krize nedostatku cipu a pameti, kdy vyrobci nedokazi materialove reagovat na zvysenou poptavku zpusobenou treba i tezbou *coinu.