Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak správně nastavit Mikrotika jako WiFi klienta

Jak správně nastavit Mikrotika jako WiFi klienta

Mám RB411 a chtěl bych ho použít jako WiFi klienta pro připojení k poskytovateli intrernetu. Za RB411 mám svůj domácí
router. Náčrt sítě:

AP_poskytovatele <WiFi> RB411 <KABEL> MůjDomácíRouter

Od poskytovatele mám tyto údaje, které mám zadané v routeru na WAN straně:
IP: 192.168.105.183
Maska: 255.255.255.0
Brána: 192.168.105.1

Bohužel nejsem schopen nastavit Mikrotika (RB411) jako WiFi klienta pro připojení k poskytovateli internetu.
RB411 se bez problému připojí k AP poskytovatele (SSID), jediné nastavení co mi funguje v Mode je "station bridge" a
"station pseudobridge", zde obrázek: oRkOmugb
RB411 má 2 porty, "ether1" a "wlan1" které jsou v "bridge1". V RB411 nemám nastaveného DHCP klienta.
Další nastavení zde obrázek: 2nv0CKm6
Když pinknu z RB411 na bránu poskytovatele 192.168.105.1 tak projde tak 10 paketů a pak timeout a internet nefunguje.
Mám dobře nastavené routy, IP adresy na interface a další?
Jak správně Mikrotika nastavit jak WiFi transparentního klienta? Co mám dobře nebo špatně?

pokud jsi od ISP dostal IP/masku/bránu, je třeba:

1. zcela se oprostit od QuickSetu
2. wifi iface musí ven z bridge, na tomto osamostatněném iface je třeba nastavit dodanou IP
3. mezi wifi a ethernetem/bridgem se musí routovat + NATovat, tedy eth/bridge musí mít svůj vlastní rozsah, např. 192.168.89.1/24

Pokud chceš poradit s konfigurací, dej sem výstup příkazu /export (změň ale ve výstupu SSID a hlavně heslo bezdrátu). Předpokládám, že WinBox máš a základy práce v Shellu mikrotiku zvládáš.

Vždy jsem si myslel, že tyto zařízení (v mém případě RB411), pokud je za ním domácí router se nastavují do režimu
použiji výraz <transparentní bridge>. Pamatuji si že když jsem před 10 lety byl u jiného WiFi poskytovatele, tak
klienta jsem měl Ovislinka WL-1120AP a tam se žádné routování a NAT nepoužíval (a také jsem měl za ním svůj domácí
router). No nic, asi se to dnes dělá jinak. Zde hykNXhyZ posílám export nastavení. Winbox mám, práci v Shellu snad zvládnu.

když z něj uděláš obyčejný client a nat budeš mít v routeru za ním, nejspíš se do administrace toho mikrotiku přes nat nedostaneš.

taky ten mikrotik bude mít větší paměť než většina routerů soho značek, takže se líp hodí na natování.

a nejspíš má i méně bezpečnostních chyb, přpadně na něj stále vycházejí aktualizace, to o sobě může říct málokterý čínský krám.

o transparetní bridge a použití dalšího routeru ses ale nezmínil. V takovém případě to je/může být tak jak píšeš.

V takovém případě studuj:
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Wireless_Station_Modes

Budeš muset nastavit režim station-pseudobridge.

edit: IP adresu na mikrotiku si budeš muset nastavit z jiného rozsahu a na routeru na WAN rozhraní mít taky 2 sítě (pokud to ten router podporuje)

Ještě doplním, že Mikrotikem chci nahradit Ubiquiti Nanostation M5, který funguje v režimu klient. M5 mám, internet
funguje, ale M5 zatuhává. Musím M5 vypnout jenže po vypnutí se M5 k AP k poskytovateli nepřipojí, musím vlézt do
administrace M5 a nechat vyhledat sítě a ručně připojit. Prostě M5 je do šrotu. Jenže v M5 se toho moc nestavuje v
porovnání s Mikrotikem.
A ano, na svém domácím routeru mohu nastavit na WAN 2 sítě, to není problém.
Jak jsem v úvodu uvedl, na svém domácím routeru mám na WAN údaje od poskytovatele a mně jde o to, co bych měl mít nastaveno na Mikrotiku (RB411) v režimu transparentní bridge. Hlavně mi jde o toto:
- mám mít "wlan1" a "ether1" v "bridge1"?
- mít IP adresu na Mikrotiku z jiného rozsahu než na WAN mého routeru není problém. Ale mám ji nastavit na "ether1",
"bridge1", "wlan1"?
- jakou routu a gateway mám nastavit v případě dst.address 0.0.0.0/0 , žádnou, IP adresu brány poskytovatele tedy
192.168.105.1, IP adresu WAN strany mého routeru tedy 192.168.105.183?

kurnik, chlape!

řešíme bridge, takže vše musí být z hlediska L2 totálně transparentní, chovat se jako switch. Tj. vše do bridge, IP adresu na bridge (ne na fyzické ifacy).
z hlediska routování, pokud chceš, aby se mkt dostal na net (což je IMHO s výjimkou update zbytečnost), tak musíš routovat přes druhý router. Takže výchozí brána bude 2. IP adresa na WAN portu, z toho plyne že v tomto případě nesmíš NATovat a naopak musíš na 2. routeru natovat směrem do inetu. Osobně bych se na to vykvákl. Balíčky lze uploadnout ručně pomocí Winboxu.