Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Můžu na systémovém disku s Win 10 uložit rovněž pracovní data?

Kupuji nový PC, ale nemám naráz finance, abych koupil vše. Nyní koupím základ a po 3-4 měsících dokoupím zbytek (grafickou kartu, disky, druhou část paměti 8 GB, abych měl celkem 16 GB atd.). Starý PC daruji na hraní dědovi, je starý 10 let a použít z něj už nic nejde.

Nyní bych koupil jen skříň, základní desku, procesor, paměť 8 GB a jedno SSD. Toto SSD chci potom používat jako pouze systémový. No a zajímalo by mě, jestli něčemu bude vadit, když po přechodnou dobu budu na toto SSD (na kterém bude Windows 10) ukládat také pracovní data. Až bych přikoupil druhý disk, tak data přesunu na ten druhý a smažu je. Slyšel jsem, že operačnímu systému Windows 10 vadí, když je na společném disku s jinými daty (hry, fotky, videa, textové soubory apod.) a proto se vždy do nových počítačů kupují dva disky.

Děkuji za osvětlení.

ale je menšia pravdepodobnosť,... ak máš dáta v PC, na externom disku, plus ešte nekde v cloudu ako ja, tak šanca je takmer nulová... ale áno i tak je možné prísť o data, trebars je možné že nám tu padne meteorit čo zmete polku európy a z mojho PC, externého disku a i zo serverovne nezostane ani prach (a teda ani z dát). I když ver, že v takej situácii už budú data posledná vec čo ťa bude mrzeť.

Tady jde spíš o velikost toho SSD. Stále převažují názory,že stačí "jen" 120GB,že to je "jen na systém". Ty to zatím budeš dávat na jeden disk,tak velikost SSD vol od min.256GB výše. Samozřejmě při pádu systému je jednodušší zformátovat jen disk s OS a datový bude nedotčen. Jinak,pokazit se může naprosto vše. Doporučuje se data zálohovat.

Nie je nutné disponovať s dvoma fyzickými diskami, ale je nutné logicky rozdeliť svoj jediný pevný disk SSD na dva logické oddiely.

Dôvod:

1/ I. logický oddiel určený výhradne na samotný OS W10. (V prípade obnovy, havárie systému, sa jedná o malinu, ako víno otázka zopár minút z bitovej zálohy).

2/ II. oddiel je určený na vlastné dáta. (tento II. oddiel na SSD môže byť o.i. vhodne, cestou Bitlocker zašifrovaný 512 bit. heslom, že sa mu ani Sedembolestná máti pod kožu nedostane). Píšem marginálne, čo ma napadne.

O rozdělení disku jsem četl, ale asi bych to neuměl, tak se nebudu uvnitř hrabat. Na disku C vytvořím adresář "DATA", kam budu ukládat soubory a až koupím nový disk, tak ho jen překopíruji a potom adresář na disku C smažu. Je takový postup možný?

Delenie disku na dva oddiely (tebe stačí) je možné aj za behu OS v Správe diskov, ale aj cestou tretích výrobcov z radov "deľjáíteľov-rukavadčíkov VOSR".

Tieto SW tretích strán to majú po nainštalovaní systému riešené ako v škôlke, poťahovnaím myšou pri "ulamovaní tabličiek z čokolády".

Kukni na Minitools partiton wizard 9.0 a spol., do vyšších sfér sa necpi, 9.0 je free a bezpečná https://www.partitionwizard.com/what-is-new-in-9.0.html

ak žiadaš absolútnu bezpečnosť v prípade už prácne nainštalovaného OS W10, ber ISO, z ktorého si vyrobíš bútovacie médium na nosiči:

http://getintopc.com/softwares/utilities/minitool-partition-wizard-technician-9-1-bootable-iso-download/

a delíš, šibrinkuješ s oddielmi pri uspatom OS na disku, ako divá Bára.

To máš pravdu,tehdy Nuda opravdu "poradil".Chudák majitel toho notebooku.
Ale tím,že prý mám něco společného se živě.cz,to mě tedy pěkně urazil!:-D
Asi ty IP adresy vyhledává taky blbě,zřejmě ve svých oblíbených eštébácko-mafiánských archivech,jak o tom neustále píše ve všech sekcích Poradny.