Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mikrotik a siet pre navstevnikov, nastavenie rychlosti jednej IP v nastavenom interface

Potreboval by som nastavit siet pre navstevnikov, vsetko ide, len mam v sieti tlaciaren, a chcel by som aby aj hostia tam mali pristup. Ak zadam v adresses a pool rovnaku siet ako na normalne wifi, tak to cele nefunguje, siet sa stane nedostupna, a robi to psie kusy. Da sa to nejako nastavit aby aj wifi pre hosti mala rovnaky adresny rozsah?

A este dotaz: ak nastavim Queues pre nejaky interface, napr na wifi na napr 1/10, ale zaroven chcem aby ak sa na wifi pripoji niekto s definovanou IP, aby mal napr 5/50, toto ako?

Máš 2 možnosti.
1. Ponechat jiné rozsahy IP a routovat + firewallovat (povolit pouze spojení na tiskárnu)
2. Udělat z toho jednu síť a řešit to pomocí ebtables na L2, což je daleko složitější a obtížnější.

Co se týká qos, se simple queues si už nevystačíš a budeš muset stavět pravidla.

Konkrétne, WiFi, dhcp, zopár staticky pridelených IP. Tým viem nastaviť rýchlosť v Queue . Potrebujem ale nastaviť nejakú max pre všetkých ktorí sa vedia prihlásiť, keďže IP adresu dostanú, napr 10, ale ti co majú statickú IP aby išli podľa svojho nastavenia v napr Queue. Stačil by nejaký priklad, alebo odkaz, ako vlastne na to.

tak som to mal, ale mal som zadane obmedzenie na interface (wifi), a aj tak zadane IP nad nim bezali tak ako bolo zadane obmedzenie na celu wifi. Viem tam zadat iba konkretnu IP alebo interface, ziaden konkretny rozsah IP, ci uz od-do, alebo maskou atd

Nemozem sa teraz pripojit, ale z testov som nasiel vyexportovane nastavenie
/queue simple
add dst=UPC limit-at=4M/8M max-limit=5M/10M name="iPad" priority=8/5 target=192.168.1.30/32
add disabled=yes dst=UPC limit-at=512k/1M max-limit=1M/2M name="Wifi" target=WiFi_

Aj ked je "iPAD" skorej, aj tak pojde len rychlostou ktora je pre cele "WiFi"

dhcp pre WiFi prideluje 192.168.1.200-210

1. předpokládám, že stav disabled je jen z důvodu že to je nějaká starší (nedodělaná) konfigurace
2. podle mě (teď si tím nejsem prakticky jist) se ale aplikují VŠECHNA VYHOVUJÍCÍ pravidla, takže tvá první řádka v daném stavu velmi pravděpodobně nedává smysl (pokud je výše uvedená IP součástí definice "Wifi_". Musel bys z "wifi_" jednoznačně "excludovat" IP 192.168.1.30/32

Hej, to je pozostatok.
Reagoval som na "Jako poslední pravidlo v Queues zaveď omezení celého poolu. Definované adresy budou mít třeba 10/10 a zbytek co přidělí DHCP pojede třeba 1/1". Ono v podstate ta adresa ani nieje z WiFi, dhcp prideluje 192.168.1.200-210 tusim. Staticke su od 192.168.1.10-90. Ale je to jedna siet.