Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zkopirovat data ze selhavajiciho disku

Tak doslo i na me a po mnoha letech mi odchazi disk :) Zatim je vetsina dat citelnych, ale disk kazdou chvili "mizne" a zase se objevuje, takze kopirovani (pomoci Total Commanderu) po chvili skonci.
Jaky byste doporucili software (pro Windows, nejlepe), ktery by dokazal pokracovat v kopirovani i po zmizeni a znovuobjeveni disku? Nejaky free data recovery nebo tak neco...

Dik!

Jednou z možností (a příznaky tomu odpovídají) je nedostatečný kontakt konektorů mezi tělesem mechaniky disku a destičkou elektroniky. Jsou tam dva: jeden napájí motor (zpravidla 3 kontakty, zhusta málo napružené) a datový, vícepinový.
Doporučuji torxním šroubovákem odšroubovat destičku, očistit dotykové plošky (gumou a potom lihem/izopropylem) a napružit kontakty k motorku, aby se dotláčely na kontaktní plošky větší silou. Velmi často se takto ošetřený disk přesune z kategorie "nespolehlivý" do kategorie "velmi spolehlivý". Navíc lze v takovém případě považovat vadné sektory za spolehlivé (vadný zápis vznikl chybou elektroniky, na vadou povrchu).
Existovala ještě jedna metoda kopírování dat z nespolehlivých disků: Vymrazit disk v mrazáku. Často bylo možno data kopírovat, dokud se disk nezahřál. Za pokus to stojí.