Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Optický audio kabel

Dobrý den.

Prosím Vás, již týden hledám po netu a po obchodech a stále nemohu nalézt přesně ten pravý kabel pro mě. Sháním optický kabel na propojení televize ze zesilovačem.
Bohužel většina kabelů, které vyhledám, jsou poměrně široké, mají tedy kabel většinou tlouštky většinou 6 mm (což se nemusí zdát moc, ale zkuste si to naměřit pravítkem a pak udělat 6 mm tlustou trubičku), jsem totiž limitován tlouštkou - tyto kabely chci vést za lištami pokoje a abych vůbec mohl lišty pak opět přidělat ke zdi, chce to tenčí kabel. Respektive stejně budu muset vyvrtat menší otvor do navedení do lišty, ale měl by být co nejmenší.

Sháním 10 m dlouhý optický kabel s pozlacenými konektory, a pokud možno tlouštka kabelu méně jak 6 mm. Cenově tak do 850,-Kč, ne nějaký za tisíce, ale zase ne nějaký za dvě stovky obyčejný. Našel jsem super kvalitní od Clicktronic - ale má právě zmiňovanou poměrně velkou tlouštku kabelu. https://www.conrad.cz/toslink-digitalni-audio-kabel-clicktronic-70372-10-m-modra.k807497

Poradíte mi nějaký s tenčím kabelem?

Díky moc!

Aha, nechci se samozřejěm nějak chlubit či tak, ale studuji technologickou fakultu a samozřejmě kromě chemie máme i fyziku, kde jsme se jistě učili, že zlato a meď je celkově určitě kvalitnější. Logicky - Měď a zlato a jiné drahé kovy (stříbro, platina, palladium, ruthenium....) jsou kovy s vysokou hustotou a vysokou nejen elektrickou vodivostí, i tepelnou. Takže tam určitě mají nějaký význam. Proč se tedy v PC technice používá zlato? Protože je vodivější.
Proto mě zaráží, že mi tady říkáte, že to nemá žádný význam a že zlato a měď tím pádem neplní na kontektorech a konstrukci kabelu žádnou funkci. Dle mě plní a cokoliv zlaceného, měděného či jinak pokoveno "drahými (neušlechtilými) kovy, zvyšuje kvalitu. Ale o.k...

Pro mě je nyní spíše zásadní otázka - co s tou tlouštkou - jít do toho tlustého? (Tím pádem bych musel vyvrtat do lišt nehezky větší otvor, což už tam zůstane a v případě, že by se třeba místnost stěchovala, by odstraněním nábytku, který lištu nyní kryje, pak šla díra v liště vidět a musela by se sehnat nová). Mám tedy koupit ten optický s tlustším kabelem a vyvrtat nehezkou díru do lišt (která tam už zůstane), nebo sehnat někde ten tenčí kabel? ;)

Díky

Audiofilové totiž kupují to nejlepší a to nejdražší, i když to z praktickýho hlediska má nulovej přínos, ale můžou se před ostatníma audiofilama chlubit, že to mají a kolik je to stálo.

Tenký optický kabely se asi moc neosvědčily, když se skoro neprodávají. I optika má svoje fyzikální limity.

Ano, jenže já se s ničím nechlubím, ba naopak nechci za tisíce korun, nebudu kupovat něco za tři tisíce, to je prostě zbytečné a vyhozené peníze. Mě stačí do těch 800,-Kč více nedám. Navíc optika je stále na přenos zvuku nejlepší, to asi nebudeme vyvracet. To, že má své mouchy, to je samozřejmé - vše má své mouchy.
Nechci tady rozebírat co je takové a makové, mě zajímá vaše rada na tlouštku kabelu - díky!"

No u zvuku možná ani tak ne jako s elektřinou, to je pravda. Ale stejně jako světlo, zvuk, teplo - všechny se pohybují nějakou rychlostí. A samozřejmě pokud něco pozlatím, tak se to bude pohybovat na kvalitnějším povrchu rychleji. Takže i u zvuku to má význam, proč by to jinak dělali? ;) Ale o.k., nechci se přehdovat, jde mi spíše o radu s tou tlouštkou,.