Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký má smysl NUC 28W 2jádro+Iris vs 15W4jádro

Vidím tyto 2 NUCy, které na mě působí divně co se týče výkonu a TDP (samozřejmě od dob Haswellu existují 2jádra s Iris(Pro) grafikou a 15/28W).
NUC7i7BNH i7-7567U 28 W Iris Plus 650 (staré známé "úsporné" 2 jádro od Haswellu)
NUC7i7DNHE i7-8650U 15 W UHD Graphics 620 (novinka Kaby Lake, "úsporné 4Jádro")
Samozřejmě tam jsou i 15 W 2jádra

Nějak nechápu smysl tohoto (existenci těchto modelů se nedivím, ale neexistenci dalších:). Proč neudělají 4jádro i s vyšším TDP (s normální grafikou 620 nebo i s Iris)? Ještě tady je 4jádrový+Iris Skylake NUC(45W) a je Hades Canyon NUC (4jádro+620 + AMD Vega 100W v jednom modulu). Ale třeba ani nevidím obyčejné 4jádro (jako dřív 45/35W), to nějak uplně vymizelo, pochybuji, že 15W stačí pro neomezenou zátěž 4jádra.

pochybuji, že 15W stačí pro neomezenou zátěž 4jádra.

- Pochybujes spatne, o tom to neni ;-)

Proč neudělají 4jádro i s vyšším TDP

- Delaji, ale do stolnich PC.
- Protoze ucel je TDP snizit ne zvysit, navic jde o mobilni procesory (pro socket BGA1356), kde vysoké W, maji dopad na baterii, spotrebu, potrebuje lepsi (vetsi ?) napajeni, vic se zahriva (TDP), k cemu ti bude 100W v notebooku, tak se podivas na Mail a ses bez baterky..
- Co pak takovy RyZen 7 2700U (4C/8TH), krery v zatezi neprekroci hladniu ~30W ? :-)

Právě že je. TDP lze krátce překročit – někde jsem četl že nepsaným pravidlem je o 25%,ale to platilo asi dávno. Některá Lenova (Carbony nebo X) mají místo 15W dovoleno oficiálně 22W. A na Macbooku je to neomezené – 45W TDP mi vydrží i přes 85W desítky sekund, dlouhodobě 57W.

A NUC je věc pohledu, ale viděl bych to jak stolní PC, už jen proto, že se napájí ze sítě. A jistě že se dělají CPU s vyšším TDP do PC ( adříve se dělaly i hodně běžně do NTB – 55W Ivy bridge XM, 45W QM, pak 47W (vč VRM) Haswell HQ). A trend pak byl, že jediný mobilní (defacto se rovná BGA) 45W je jen čteřjádro s Iris Pro).

Opakoval jsem: nezaráží mě , že "vymírají" některé třídy mobilních CPU z pohledu TDP, ale je mi divné, že nabízí NUC:
◊lowendy Pentium (možná 7W), Core 15W 2jádro
◊high end s i5/i7- xxx7U s 28W + 2 jádro iris grafika - takto to bylo historicky z
◊novinka:další high end 4jádro, ale proč do psích kulí 15W, chápu s přimhouřením, že to třeba "přebrali" z notebookové sféry rychlých CPU schopných podat výkon výrazně nad TDP (22W) pár sekund a pak výhoda (spíš potenciál) výkonu CPU zmizí, ale proč tam nedají 45W 4jádro bez Iris či bez něj.? To uplně vymazali (ale 4850HQ a 6870HQ jsou 4jádra 45W+Iris)?

Tak má nějaké vysvětlení to, že do nuc se dávají jen BGA CPU (a to je také asi důvod, omezenější nabídky)?