Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Prosba o vyber monitoru za castku 8.000Kc

Dobry Den.
Chtel bych Vas poprosit o vyber monitoru za pribliznou castku 8.000Kc.
Jde o monitor 25-32 palcu, 30 palcu bych chtel spise jako hranici.
Monitor chci pouzivat k PC, ktery je na Nvidia 1070 doprovazen procesorem typu Intel i7 7700 a 16Gb pameti, ale i predevsim ke konsoli XBOX X, kde si troufnu odhadnout, ze 70% bude pouzivan jen na hry.
Od monitoru cekam hlavne hezke barvy a aby na tom ty hry zkratka vypadali dobre, nevim jakych parametru se mam drzet, proto se obracim na Vas.
Predem dekuji.

Řešení:

• Jestli na XBOX X a "27" palcu, tak zajisté monitor typu : https://www.alza.cz/27-benq-pd2700q-d4495880.htm (jde jen o ukazku)
• Urcite zvol podle parametru [IPS] (kvuli barvam, pozorovaci uhly), rozliseni 2K@1440p (Dostatecné, vyborné jak pro GTX@1070, tak i pro XBOX@X)
* V HZ ti klidne postaci 60Hz, jestli budes travit cas hlavne na XBOXu. Treba takové 144Hz jsou uz nad tvuj financi limit.

PS : Je i moznost panel typu [VA], ale ty na hrani moc nedoporucuji, i pres vinikajii kontrast o neco lepsich [MVA], hodne starych modelu maji opravdu vysokou odezvu, nechavaji pri rychlém pohyby duchy, az u matrice typu [AMVA+] jde o lepi platu barev, odzva, jeste lepsi kontrat a podstatne lepsi pozorovaci uhly.
* Zrovna ted mam zasebou jeden [MVA] od "32" AOC, s IPS vedle sebe, ho ani dobry kontrast a 10Bitovej panel (8Bit + FRC) nezachchranilo :-) Ale na VIDEO nebo FOTO spicka, spis pripominjici retinu od Applu, to zas u IPS tam ta spetka kontrastu chybi ..

TN by snad nebylo ani prekazkou, dlouhe roky jem panel TN pouzival, ale jak pisu chci ho pouzivat i na XBOX X ktery ma jen HDMI, kde nebudu moct pouzit FreeSync, z duvodu, ze je jen na vystupu Display Port a to same plati pro rozliseni kde kdyz uz se dostanu alespon na nativni rozliseni 4K, tak urcite nebude na 10Bit, kde bych hned zestartu zaplatil za neco, co nepouziju, ale diky :beer:

• Jestli na XBOX X a "27" palcu, tak zajisté monitor typu : https://www.alza.cz/27-benq-pd2700q-d4495880.htm (jde jen o ukazku)
• Urcite zvol podle parametru [IPS] (kvuli barvam, pozorovaci uhly), rozliseni 2K@1440p (Dostatecné, vyborné jak pro GTX@1070, tak i pro XBOX@X)
* V HZ ti klidne postaci 60Hz, jestli budes travit cas hlavne na XBOXu. Treba takové 144Hz jsou uz nad tvuj financi limit.

PS : Je i moznost panel typu [VA], ale ty na hrani moc nedoporucuji, i pres vinikajii kontrast o neco lepsich [MVA], hodne starych modelu maji opravdu vysokou odezvu, nechavaji pri rychlém pohyby duchy, az u matrice typu [AMVA+] jde o lepi platu barev, odzva, jeste lepsi kontrat a podstatne lepsi pozorovaci uhly.
* Zrovna ted mam zasebou jeden [MVA] od "32" AOC, s IPS vedle sebe, ho ani dobry kontrast a 10Bitovej panel (8Bit + FRC) nezachchranilo :-) Ale na VIDEO nebo FOTO spicka, spis pripominjici retinu od Applu, to zas u IPS tam ta spetka kontrastu chybi ..

FUJ (pockej, vysvetlim)
• Uvedeny AOC a presne jeho TYP (viz foto), jsem zrovna posledni 2 dny testoval, jestli na nem chces hrat hry, tak se mu vyhni, velkym, ale fakt velkym obloukem !!
• Az na opravdu dobry kontrast které maji monitory i za 300$ ma hroznou odezvu, nekteré hry sou zcela nehratelné, nepresnost pixelu ve videu, pri rychlich pohybech i smouhy i ve filmu, barvy a uhel pohledu, to ma jak lepsi panel TN.
* Tech duchu se nejde zbavit, jak mas neco tmavého v pozadi a pohnes se tak je to total smooth !! Ani OVERDRIVE nepomaha, ten to zmirni, ale okolo predmetu ti udela pri pohybu jakysi bily obrys.
AOC :

[81749-aoc-png]

• Sem myslel spis min :-D "32" je fakt moc, kdyz sem mel ted ty 2 e pred sebou ten AOC sem musel byt furt odstrcenej..
• Tyjo, divej, mozna pro tebe mam "TIP", ale ma to hacek, jde o model, ktery sem zkousel je to par tydnu zpatky, jde o "27" palcovy model : "iiyama ProLite XB2783HSU-B3". A ted ten hacek, jde o to, ze jde o FHD@1080p. Ale na 40Cm pixel neuvidis to ti zarucuji.
* Je ale fakt co se tyce zobrazeni spiska, dlouho i presto ze jde o FHD jsem takové zobrazeni nevidel, na pohled nepoznas ze to neni OLED fakt, ten osazeno [AMVA+] je uplne jina muzika jak staré [VA] nebo'lepsi/horsi' [MVA], pozorovaci uhel skoro jak [IPS]. Navic u [AMVA] se nestraci barvy ale jen prechazi cerna do sede, ale te uhel je az uplne ze strany.
• Jestli ti nevadi FHD, tak te monitor nekde zmrkni, nechcu prehanes, ale "supa" barvy, ve hrah se drzi iput lagem jak klasické IPSko, zadné duchy nebo prutahy nedela, presné PX u videa..
PS : Recenze ber s rezervou, na ten AOC vsude pisou mrtvé PX, mam tady 2 modely a ani jedna chciplina :-)
* Jinak k tomu AOC, nema ani VESA (ta uchytka pro prichyceni) a ani neni posuvately ani rotativni) a kdyz neco nastavujes, tak se jeste pul hodiny trepe.. Az budes u toho kamarada sak uvidis sam, jakoze .. az na ten kontrast je i [TN] uz je lepsi opravdu; pustis HRU a vse zmizi, zadné barvy, vse je takové evyrované, takovej utahanej obraz, nevim jak to nazvat, hruza a des !! Tedy az na foto a video 30fps, tady uplatnei za tu cenu, neni az tak nejhorsi, ale hraci at jdou radeji oklikou.

Dekuji Vam za upresneni.
Prohlednu tedy recenze a popripade bych zkoupil monitor uveden v odkazu Kozakl, mate li i jine navrhy, rad bych privital i nejaky k porovnani, mit nejaky vyber jestli mi rozumite.
Jinak informace by byly dostacujici, dekuji vsem za Vas cas.

• 2K@1440p paradne sedne na "27" palcu, hodne lidi (nevlastniku) tvrdi, ze na "32" jdou videt pixeli, coz je neni zcela pravda, uz od samotné matrice u "32" na 30-40 pixel videt nejde, nebo ho clovek musi hledat (350cd/m2 by nebylo nemozné)..
* Navic XBOX@X o proti PS/PRO podporuje, bude porporovat v pristim UPdate i rozliseni [1440p], jako insider to mam uz vyzkousené, funguje a je to na "32" cisty, typl bych to na downscaling z 4K..

[XBOX X nastaveni rozliseni na 1440p]
[81747-xbox1440p-png]

do 5000 bys měl být schopen sehnad QHD IPS 8bit 27".
Nedávno na aukru šel Philips 328j6vjeb (asi inspirace názvoslovím ikea) (4K 32 10bit VA) kolem 8000.

hezké barvy máš na mysli co?
-stabilní (velké ) pozorovací úhly , TN tady zamrzí, jeho úhly jsou špatné
- přesnost barev? odchylka Delta E
-velký gamut (myslíš tím adobergb nebo stačí jen 95%sRGB)
- hloubka barev (vyvaruje se 6bit)

pokud myslíš, "hry vypadaly dobře", tak i může přicházet v úvahu nějaký 120/144 Hz monitor. Ale řekl bych, že je to okrajová záležitost, za kterou si připlatíš a zúžíš výběr. Záleží i ,jestli chceš na tom provozovat na vysoké úrovni střílečky, kde se hraje o kažou milisekundu. Nějaká práce s grafikou fotkami není priorita? Další věc je sledování filmů, což souvisí s úrovní černé a případně backlight-bleed / offcenter glow

Další věc je ergonomie (někdo si toho ani nevšimně, druhý hned ví s čím má čest a chce monitor zahodit), v zásadě jsou teď 3 proudy:
monitory, které mají škaredé PWM (před 2013 např)
monitory uplně bez PWM (po 2013)
novinka: monitory s "stroboskovým podsvícením" s účelem redukovat response time, nevím, jak to v praxi bude fungovat a jak to bude zdravotně OK, je to něco jako návrat k CRT , navíc, tyto monitory by hypoteticky měly mít nižší životnost/nižší jas podsvícení z principu fungování (časová komprese podsvícení do krátkého pulsu=vyšší okamžitá intenzita) (asi 2017+)