Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Počítač levně pro grafika a na hry

Zdar,

potreboval bych kritiku a pripadne napady:

https://www.czc.cz/188046,70136,206711,208614,230413,211323,110330,178165,131315,221410/kody

pamet bude 2x4GB = 8GB

Kamos pro ktereho to je, je povolanim grafik (Illustrator + Photoshop, minimalni cas 3D animace, vetsina je 2D vektorova grafika) a pracuje hodne z domova. Rad by si ale na PC po praci zahral i nejake hry, nicmene neni narocnej, jemu jde nejvic o FIFA17 ale treba i dalsi 3D hry. Stara sestava je Core2Duo a necha si z ni monitor, ktery pripoji k novemu PC jako druhy monitor.

Problemem jsou finance, rad by se vesel do 20.000Kc, ale k te sestave bude potreba jeste klavesnice, mys a repracky, ktere by chtel take obnovit. Pocita ale s necim levnym, ze by se vesel do tisicovky, ale myslim, ze ma nerealnou predstavu, ze to budou 2.000Kc.
Dalsich priblizne tisic korun bude Windows 10, kterej koupi zvlast jako sedivku.
Stranou ma ale jeste 5.000Kc, takze pokud by to pomohlo, tak muze limit zvysit na 25.000Kc naprostej strop.

Tak uvitam:

1. Kritiku mnou vymyslene sestavy, sestavovat to bude v CZC, tak doufam, ze updatujou zdarma BIOS?

2. Navrh sestavy, ktera bude + 5.000Kc, jestli to ma smysl?

3. Nevim ten monitor nebude lepsi aspon iiyama nebo jeste nejaky jiny?

• RAM urcite 3000Hz (2999), tak jak to mas v "Dualu"..
* AB-350, co stoji, neni tak spatna i na mensi OC.

PS : Osobne bych to urcite udelal jako Mini-PC (na Mini-ITX +- 2 809 Kč, ktery je vybaven i Wifi 5Ghz + Bluetooth 4.1 + 7.1kanálové audio Realtec ALC1220,), jestli PC pojede primarne na "APU/VEGA", zdroj staci i 350W.
• Disk radci jeden a rychlejsi ne ?
[TiP] ~ Neni problém jako alternativu pouzivat i externi disk, sam takle nekteré uloziste pouzivam, klidne i nahry (USB 2.0).

Cus,

Stavim kamosovi jeste drazsi variantu pocitace a zjistil jsem, ze Intel je uplne out, protoze na i5-8400 jsou docela dost silene ceny desek.
Takze asi jedine AMD Ryzen 5 1600 a ted k nemu potrebuju nejlevnejsi dobrou desku, zadny pretakt neplanovan, kamos tomu nerozumi a tudiz nic taktovat nebude.

Takze dotaz jakou desku pro RyZen 5 1600?

Deska asi lepe mATX, ale muze byt i ATX.

Tady je drazsi verze sestavy pro kamose:

https://www.czc.cz/188046,70136,206716,208614,209974,187659,211340,228520,178166,131315,201514,218591/kody

25.760 Kc

Je to podle pozadavku s tim, ze nesplnuji kamosuv pozadavek na 16GB RAM, ktery je ale zcela nerealny v jeho budgetu, takze jsem osadil 1x8GB s tim, ze si musi kamos dosetrit na druhou RAM, pokud chce tech 16GB. Presahl jsem i cenu, ale mel pozadavek na co nejvic ticho, takze si myslim, ze bude muset slevit a nechat box chladic na procesor, cimz se do ceny vejde. Ale neni uvazovane to jeho repro+klavesnice+mys, k tomu se mi porad nevyjadril.

Co bych potreboval poradit jsou ty monitory, to vubec netusim v jeho rozpoctu, ktery vzit:

https://www.czc.cz/benq-gw2480-led-monitor-24/221410/produkt

https://www.czc.cz/lg-24mp59g-led-monitor-24/218591/produkt

https://www.czc.cz/iiyama-xu2492hsu-b1-led-monitor-24/199679/produkt

Na vic se asi nezmuze.

• U tech monitoru s FreSync, bych mozna i osadil na misto GTX@550Ti grafickou katu typu RX@560 (4.000 -> 4.500Kc, coz ti necha 1000Kc naskok na neco jiného) : https://www.czc.cz/asus-radeon-rx560-4g-4gb-gddr5/220837/produkt
* Dle jeho pozadavku, bych misto nejakého Ryzen1 + 12 logicky chprocesoru osadil I3@8100 (https://www.czc.cz/intel-core-i3-8100/223205/produkt 2.500Kc).

• Coz ti da v "ZAKLADE" :
Zakladni deska :Asrock Z370m : - 2 730 Kč
Procesor CPU : Intel i3@8100 : - 2.500Kc
GPU Video : AMD RX@560 4Gb - 4000Kc
RAM Pamet : HyperX Fury Black 8GB DDR4 2666 : 2100Kc (2400Hz stoji zcela stejne)
M.2 PCI-Express pro OS : ADATA XPG SX7000 rychlost čtení/zápis 1370/820 [MB/s]), nolikrat rychlejsi jako vyse uvedeny SATA SSD , zadné kable v bedne navic- 2 469 Kč
* Jestli jde prevazne o praci s photo etc, zvolil bych readeji panel typu VA/AMVA jak IPS, "typu", (nerikam primo volba) ale typu :: https://www.czc.cz/asus-vn247ha-led-monitor-24/170772/produkt), jinak ten matnej LG neni spatnej.

XoXo dekuji za reakci. Mam par dotazu:

1. RX560 je v CZC problem, ze zadne nejsou vcetne te kterou odkazujes, to co tam maji skladem je RX560D, tudiz mi to vychazi jednoznacne na GTX1050Ti nebo v nejhorsim GTX1050. On by chtel kupovat hned po velikonocich, takze predpokladam, ze nenaskladni mezitim.

2. i3-8100 + ASRock Z370m je zajimava volba, ale myslis, ze vykonem konkurovat tomu RyZenu R5 ve Photoshopu, Illustratoru a nejakem animacnim programu, co on pouziva?

3. Proc bys vzhledem k tomu ucelu grafika volil AMVA a ne IPS, nebude prave pro grafika IPS vyhodou?

- A, stale problém s dostupnosti ?
- Vykon v Photoshop bude podstatne, nebo vykonejsi, bohuzel viz vyse, tento typ SW patri mezi ty optimizovany Intel Only (je jedno jestli osdis Ryzen 5 nebo 7), navic ten i3 je v podstate prejmenovana i5.
- Ja, jako ze nejsem photo shopovej, PRO uzivateké voli VA/AMVA (upravena RETINA od Aplu) uz i samozrejme kvuly v prumeru 3x lepsimu kontrastu, ale tam jde nejak o Gamme paletu barev sRGB a .icc profily, kde ty barvy pri praci vynikaji nejak lépe, ale to by ti vysvetlil nekdo, kdo stim pracuje na profesionlni urovni, zeptej se kamarada co stim pracuje, urcite ti to vysvetli.

• Tak co na to rikas, slusny to je. Skoda ze tam nevleze ta GTX@1050Ti. U nekoho jinyho by to nevyslo o chlup min jako Alza nebo .. ? (neznam)
• Ale ten chladic, jak rikas ze ho das pryc se nic nestane, bezne nechavam original inteleckej, nicemu to nevadi. (A neni to nic, co si nemuzes dokoupit casem)
PS: Ale o tom M.2 (PCI express) bych opravdu uvazoval, od ADATA sem osadil uz desitky disky M.2, zadny negativni navrat, v kazdém pripade stoji stejne a je podstatne rychlejsi, pri praci (rendingu) s 4K video (textury) se urcite muze rychlost zapis/cteni hodit, nemas kable v bedne. Jinak ty RAM bych tam dal asi tu samou co jsi zvolil, deska taky slusna, treba osobne hodne pouzivam osazeny USB-C, dnes bych jiz desku bez tohoto portu 'pro sebe' jiz nezvolil. Jinak jako "alternativni" reseni by sel SSH 2T FireCude ktery je také moznost + "Assassin's Creed: Origins" zdarma, tak si misto na steamu koupi tu a ma HDD zadarmo :-p (ale klidne to nech tak jak to je)

• Test, recenze Seagate FireCuda - 2TB : https://www.eteknix.com/seagate-firecuda-2tb-2-5-sshd-review/5/
[Seagate-FireCuda-2TB-Bench-asssd-combined-0.jpg]

OK, diky, doporucim mu teda tu sestavu s core i5, akorat oddelam ten chladic a necham mu tam box, aby se to veslo do ceny.

Podle me jedinnej problem asi bude s tou RAM, ja bych zvolil 2x4GB, protoze si myslim, ze on nebude chtit slyset o tom, ze by se mel do PC za par mesicu vrtat a dat tam druhou 8GB, ale na to koupit ted 16GB proste nema rozpocet ani nahodou.

• Nerozumim stou RAM, sak ta ma 8Gb ? (kdyz tam das 2x4 tak ma i tak 8Gb)
* U tohoto typu procesru Intel@5 velky rozdil Single/Dual neni tak podstany jak u Ryzenu, navic i IGP nebude pouzito. 2666Hz v Singlu s I5@8400 je IMHO zcela v poradku.

On tam ted ma 1x8GB RAM, kvuli dualchannelu bych volil 2x4GB, ale jeho pozadavek je, ze chce mit v PC 16GB RAM, jenze nema penize na druhej 8GB modul.

Chci mu navrhnout, ze bud to osadi 1x8GB s tim, ze by az dosetri, dal druhej 1x8GB modul, ale myslim, ze on o necem takovem nebude chtit slyset a potom teda si myslim, ze bude lepsi dat 2x4GB, pokud ustoupi z pozadavku na 16GB RAM.

• Jo tak, ze chce 8Gb i tak, tak ze to zlepsit aspon o DCHanel ? 16Gb stejne neutece pri praci se mu 8Gb rychle zaplni, u nekterych her nemam problém namerit pronajatych 7-9Gb (+ 2Gb OS), SW/rending dokaze byt byt na pamet také gurmansky, ver mi, jeste ti podekuje. (vzpomen si na tento prispevek, az se te kamarad za nejakou dobu zepta, jestli necemu vadi, ze mu jede RAM na 100%).
* Takle 1X8 se Upgraduje lépe jak 2X4, kde bude muset zkoupit dalsi 2X RAM = 4 osazené DIMM (3x uz by byl Single profil a stratil by na Bandwitch), z ceho muzeme vyvodit, kdyby nahodou potreboval 32Gb, uz to nebude mozné..
Jestli uz nikdy neplanuje vic, tak mu ty 2x4 osad, nicemu to vadit nebude, nekdy ten "DCHanel" muze u SW, ktery hlavne taha z bandwitch maximale v nejhorsim pripade tak pomoct.

PS : Nerikej kamaradovy 'dosetrit', ale e ma misto jeste na 8Gb kdyby potreboval ;-)

vestsinou az od 45 Hz

Je mi lito, nerozumim podstatu, nebo co pises. V prvnim prispevku prave uvadim ze AMD RX@560 kvuli Fsync a ty mi prepises to samé ? (uz cesky nerozumim, tvoji slovenstinu uz musim louskat)
- Jinak je to samozrejme hloupost, navic by to v zaklade postradalo smysl i pro hrace (tedy pro hry, které jsou s FreeSync kompatibilni, ne kazda hra musi tento zpusob vertikalni synchronizace zobrazeni podporovat ) , kteri vyuzivaji pri hrani prave zobrazeni pod hranici "60Fps + FSync" [LFC].
- FreeSync na zadnych '45frames/s nezacina, ta hranice je podstatne nizsi, i u starsich modelu to bylo nekde mezi "35-90Hz" + [LFC] uz od '30Hz' ..
* "AMD" troufnu si az rict 'vyborne" zapracovali i po SW strance, kde na jejich momentalnich ovladacich "Adrenalin ", jde videt kus odvedené prace.
[zobrazit AMD LFC […])

Neprijemne tak mozna problikava ULMB (nebo silny Overdrive na monitoru), jelikoz vklada mazi kazde tri frames jeden cerny, ne FSync, jestli ti "blika" monitor, tak zkus jinej kabel (jestli ses na 2K@1440p tak uprednosti DisplayPort), nebo si zjisti jetli hra FS podporuje.
* Jestli hrajes v 4K tak si nastav, nebo povol pro zobrazeni YCC 4:2:2

Tak nejake korekce a vypada to, ze by to mohl vzit takto:

https://www.czc.cz/221674,70136,206716,208614,230413,211340,228520,178166,131315,221410,184736,79160,154932/kody

Nejake pripominky?

(Akorat nechce to SSD, ale ze tam da WD Blue 1TB 7200ot., lamu ho do toho SSD, urcite neda za SSD ani o stovku vic, takze bud zustane to SATA nebo ho vymeni za HDD.)

---

Illustrator a Photoshop jsou pry s RyZenem v pohode. Problemy uz dela jen Lightroom, pry mu to rekl zas jeho kamos grafik.

Presvedcil jsem ho v tom smyslu, ze sestava umoznuje jednoduchy upgrade do budoucna, az dosetri dalsi penize:

1. Ma pozadavek na 16GB RAM, takze by dokoupil druhy 8GB modul RAM i kvuli dual channelu.
2. Ma pozadavek na vic diskoveho prostoru, takze by dokoupil druhy HDD WD Blue 3TB nebo 4TB.
3. Na hry by casem dokoupil nejaky ekvivalent grafik typu GTX1050Ti - GTX1060 - RX560 - RX570.

Myslis, ze i po tomto planovanem upgradu je to porad na pohodu s takovym zdrojem:

https://www.czc.cz/be-quiet-pure-power-10-400w_2/206711/produkt

nebo jaky zdroj by jsi doporucil?

OK, ale z levnych desek je podle dostupnych recenzi nejlepsi, napis tedy jako desku doporucujes? (Dekuju.)

Kdyz jsem hodil do Google porovnani, tak jsem neznamenal jedinny nazor, ze by Mate byla u techlech dvou desek lepsi. Bud lidi pisou, ze obe desky "similary or the same" nebo ze ta AsRock "the best one", tak nevim no.

Vega 11 bude docasne treba na pul roku vyuzita, potom uz asi ne, ale pro kamose je i ten pul rok, kdy bude moct hrat na integrovane Vega dulezity. Nakonec nebyl jsi to ty, kdo psal, ze u Intelu se integrovana grafika hodi, ikdyz je v podstate pro vetsinu lidi k nicemu? U AMD snad vadi?

No a kdyby sel treba do RX570? Vaham prave nad 400W vs. 500W zdroj, ale kdyby se rozhodl pro nejakou lepsi GK, tak nevim, aby 400W nebyl pak problem.

- Ta Asrock neni tak nejhorsi (nic spolecného stim co bylo pred nekolika lety jako AMD 970, kde Asrock tezce tuto radu na pocatku nezvladl), alespon za to co stoji tak jako volba neni nejhorsi.
- Ja mam kuprikladu problémy vetsinou ze zakladnima deskama "MSI", kde na kazdé treti je nejaky problém, ale prvazne jsou reseny pomoci UP BIOS, jako kompatibilita s disky msata, pameti, etc. Neni tak dlouho, jsem jednu MSI MATE poslilal jednomu cloveku do Ceské Republiky, prvni zapojeni konec, asi nemela cas se aklimatizovat :-p ..
* I stiznosti jsem na MSI dostal, osobne uz je neosazuji vubec, nebo opravdu vybiram jen nekteré modely. Vsechny problémy nemusi jit videt hned, ale muzou nastat az u UP BIOSU (kde neni jisté ze ho dokonci), jezne bez UP pri vymene HW casti, jako HDD za z M.2 Samsung EVO nepojede, nebo, nebo nepojede spravne, nebo nebude jednoduse rozeznano zakladni deskou. Vylozene nakupovat jen podle "ZNACKY" , bych radeji nedoporucoval. I kdyz chapu ze pro hodne lidi je to podpis jakési pomyslné kvality ..