Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ms-Dos, M602

Dobrý den mám starý pc 386, a chtěl bych nainstalovat ms-dos a m602 nevíte kde by se to dalo ještě stáhnout a jak vytvořit systémovou disketu dělal jsem to naposledy tak před 20ti lety :-) Myslím že příkazem sys a: c: bohužel disketu již nemám . Děkuji za rady.

Záleží, co tazatel potřebuje. Toto je naprosto postačující. S tím a M602 se dá počítač alespoň rozject.
Diskety se při troše hledání najdou, nakolik je to legální ponechme stranou (ten PC byl nepochybně před léty prodán i s OS, takže by to nelegální být nemuselo, nebo přinejmenší m$ své peníze dostal). Kdyby bios uměl nabootovat z CD (386 to většinou neuměly, byla k tomu potřeba zaváděcí disketa, která teprve boot z CD zajistila), bude to pohodlnější. Pak bude potřeba ty diskety nějak dostat z toho 1.4MB souboru na disketu. Po M602 jsem se nikdy nepídil, ale určitě to půjde.
Byly to tři diskety, windows byl potom na 10 disket (office97 na 40, ale to bylo lepší dělat z CD). Ale alespoň ten windows bylo lépe nejprve nakopírovat a potom instalovat, pokud to místo na disku dovolilo. Ještě mám takový pocit, že ty diskety (windows a office) byly formátované na 1.6MB, takže pod XP (NT apod.) nečitelné a nevytvořitelné. Stejně tak v USB flopy mechanice (i pod DOS/W9x). Diskety MS-DOS byly normální.

Skus si najst googlom freedos. MSDOS neni volny. Spustacia disketa pre kvazi msdos sa dala vytvorit z Win98 alebo aj tusim XP ak nejaky mas naokoli, kdesi zo sekcie o formatovani diskety ci kde vygoogli si to.
Spustanie dosu z HDD sa robi lepsie cez format C: /s ale predtym si fdiskom urob nanovo primarny oddiel nech je aj v MBR to co treba.

Je nutno mít "systémovou disketu". Z té se udělá BOOT. Potom se z té syst. diskety spustí a na HDD udělá fdisk, format a sys (s příslušnými parametry). Pak už se jen přenese obsah syst. diskety (popř. dalších disket) na HDD. Žádná skutečná instalace se nekoná. Ještě je třeba vhodně nakonfigurovat soubory config.sys a autoexec.bat (které tam už jsou v nějakém výchozím tvaru).

Nebo: stáhnout image těch disket. Ve virtuálu nainstalovat (stejným postupem). Z toho .vhd "udělat" fyzický disk.

MS-DOS byl verze 3 (plus podverze, hodně rozšířený, 1 disketa), 4 a 5 (možná málo rozšířený) a 6.22 (poslední "skutečný" DOS, tuším 3 diskety).

Z W97 či W98 se dá "vykuchat" jakýsi DOS 7, který už asi samostatně neexistoval, ale byl to stále 16b DOS, asi s CD, myší, popř. i USB.

Existuje i stále udržovaný FreeDOS, mám ho ve virtuálu a jede v pohodě.

Zetecc mám na cédéčku MS Dos verze 6 , Boot Win 95/98 a Startup kde jsou soubory attrib , command , dblspace ,debug , edit , exe.bas , expand , fdisk , format , chkdsk , msav , msd , qbasic , restore , sys , xcopy tak jestli ti to je k něčemu dobrý tak ti to vypálím a pošlu za poštovný , email mám vamansro@seznam.cz kdybys mě chtěl napsat nějakou zprávu , 386 jsem taky kdysi měl ......

Pokud ti na tom pc pobezi CD mechanika, je jednodussi vypalit obraz s DOS bootovaci stopou (img najdes na netu nebo ti ho nekam upnu i s tim Volkovem), ktera se v DOSu objevi jako drive A a system preneses na HDD pri formatovani jak psali vyse. Misto M602 pouzij Volkov Commander, je rychlejsi, nenarocny na RAM... DOS stale pouzivam pri zalohovani Ghostem11, zvladne i W7.