Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Softwarové zesílení zvuku

Dobrý den,
dozvěděl jsem se už dávno před několika lety o funkci softwarové zesílení zvuku, ale až teď mě napadlo jít více do hloubky. Potřebuji se zeptat, co je to softwarové zesílení zvuku, jak to funguje a jaký je rozdíl mezi softwarovým zesílení zvuku a hardwarovým?
Děkuji moc.

Děkuji, ale hodilo by se mi nějaké detailnější vysvětlení.
Já sám mám semi-expertně laické představy, opravte mě prosím jestli se mýlím, že normální HW zesílení které se bežně pohybuje v rozmezí 0% až 100% zvýší vstupní napětí A/D převodníku nebo zesilovače na zvukové kartě, zatímco SW zesílení které je možné nastavit někdy i na 200% až 400% nezvyšuje vstupní napětí A/D převodníku neb zesilovače zvukové karty (logicky to nejde, převodník nebo zesilovač má dané napájecí napětí (UCC), kdy více jak 100% UCC jednak není kde vzít a druhak by poškodilo nebo spálilo obvody které na vyšší napětí nejsou dimenzované), ale zvyšuje jednotlivé digitální vzorky zvuku - násobí je koeficientem, které pak posílá na zvukovku, např. při SW zesílení 200% zdvojnásobí každý digitální vzorek zvuku, tj. např. z hodnoty 8 udělá 16, z 64 udělá 128 apod. . Chápu to celé správně? Pokud ne, opravte mě prosím a vysvětlete mi to někdo.
Děkuji.

Konkrétněji: pokud vstupní signál nevybudí zesilovač - repráky "naplno", můžu:
a) zesílit vstup HW a až zesílený digitalizovat (využiji pak "všechny bity")
b) zesílit vzorky SW (znásobit - nebudou tam "mezihodnoty" nebo to budu muset udělat nějak rafinovaněji s převzorkováním).

Některé verze VLC uměly zesílit i na 200%. MYslím si, že některé verze VLC uměly i něco málo více než 200%, ale tam už si netroufnu s jistotou tvrdit jestli to bylo VLC nebo ne, zatímco u 200% jsem si jistý že to byly některé verze VLC.

Možná bys měl upřesnit, proč tě to zajímá. Pokud chceš na výstup toho zařízení na které se možná ptáš připojit repráky a patřičně je osolit, musíš mít před nimi výkonový zesilovač do kterého vedeš signál a je jedno, jestli předzesilovač je HW nebo SW. Existují pojmy "kompresor" a "expander". Případně i signálové procesory co zvukový signál nejen zesílí případně zeslabí (ale pokud chceš ty pazvuky co z toho vylezou i poslouchat, tak stejně musíš mít nějaký výkonový zesilovač a pokud ten zesilovač zvládne výkon 20W, tak 50W z něj nedostaneš, leda bys k tomu udávanému výkonu připojil zkratku PMPO:-D ale i podle programu i nějak upraví.