Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Statistika DSL linky - vysvětlí někdo?

Malá firma, připojení na internet VDSL O2, modem Comtrend VR-3031eu.

Občas zazlobí připojení. Včera po obědě to byli technici a tvrdili, že je vše v pořádku. Tak si jen prohlížím modem a nerozumím, co je ve statistice. Kdyby někdo věděl, co je na vodorovné ose, a co je SNR, Bits, QLN, Hlog?
A proč Hlog od odchodu techniků klesá? Proč SNR na pravém konci tak skáče?

Technici tvrdí, že vše je v pořádku, ale stejně minimálně 1x za týden to nejede a musím restartovat modem.

Díky.
Nevím co sledovat. Odstup signál šum, prý je dobrý. Prý má být víc než 9 a my máme asi 25. Chybovost od včerejška taky skoro žádná. Co mám sledovat, až se objeví problém? Nebyli schopni mi říct nic víc, než, že mám sledovat LEDky. I při poruše se do modemu z firemního PC dokážu podívat.

Díky.

Najprv je potrebne vytestovat ci ti nezahlcuje router nejaka aplikacia. Tato vec sa testuje velmi nepohodlne, pretoze je potrebne mat k routru pripojeny len jeden pocitac s Linuxom pomocou LAN kabla na ktorom budes pouzivat akurat web prehliadac. Testovanie moze trvat aj niekolko tyzdnov kedy usudis ci to robi rovnaku vec, alebo s Linuxom je to ok a router vcitane parametrov liky je tiez ok.

To bude obtížné. V pracovních dnech se tu pracuje od 6 do asi 19 - 20 hod.
Možná bych si tu dokázal domluvit nějaký víkend, ale to je vše.
Nevím, jestli to dělá aplikace. Někdy je spojení přerušené i v pondělí ráno. Spíš to vypadá, že klid tomu neprospívá.

Ale díky za radu.

Ja mam napriklad na DSL linke SNR 4-6 dB co je super malo a len jeden krat za 3 roky sa stalo, ze sa mi router sam odpojil od linky a skusal sa znova pripojit. Trvalo mu to asi 20 minut ked sa znova pripojil. Router mam od poskytovatela ten najlacnejsi. Ovsem ked router zamrzne moze byt problem aj s firmware.

Ten Comtrend VR-3031eu máme 1 - 2 roky? A je tam nejnovější FW, který jsem našel. Technici tvrdili, že to je dobrý modem. Vzdálenost od ústředny cca 800m po kabelu, 600m fyzicky.

Při prvním hlášení problémů na technickou podporu o2 17.4. mi na technické podpoře o2 řekli i počet rozpojení a opětovného připojení modemu.V pátek 13. 4. asi 600x, sobota 1100x neděle asi 1100x v pondělí 23.4. asi 700x do oběda a pak se to rozpadlo, že se to nespojilo. V úterý 18.4. přijel technik, bádal, prohlásil linku za OK, ale stejně to blblo. Tak někde prohodil páry. Pak to chvíli jelo. Ale ve středu ráno jsem zase musel restartovat modem. Ve čtvrtek odpoledne přijeli 2 technici a nenašli nic. Říkali, že takové probémy občas jsou způsobeny rušením. Třeba zákeřný může být měnič u zářivek, nebo cosi v přijímači v anteně satelitní TV.

Dnes nám to zatím jede.

Mozem poskytnut este jeden poznatok. Zamrzanie lacnych domacich routrov nieje az taka ojedinala vec, zvlast vtedy, ak sa uzivatelia pripajaju na router pomocou wifi a to cez steny. Specialne pre tento pripad mozem poskytnut presny popis problemu, ovsem bude to kazdemu malo platne, pretoze neexistuje na to riesenie (pokial si niekto nenapise vlastny fw, alebo si ho neopravi). Dokonca nepomoze ani zmena originalneho fw na alternaticny fw (OpenWRT).

wifi je jen nějaký mobil v místnosti. Pracovní PC jedou všechny přes kabel a všechny jsou v sousední budově. Spojení mezi budovami venkovním kabelem cat.6 uloženým v zemi. Délka kabelu cca 60 m. Na obou koncích je Gigabit switch. Přímo u modemu D Link a v budově s konstrukcí a účtárnou nějaký chytrý HP s doživotní zárukou.

Edit: z modemu jde pouze 1 kabel a to do switche. Pokud problém je, projeví se i na notebooku zapojeném přímo do modemu.

Najjednoduchsie pre teba bude asi vyskusat iny router. Ak to bude robit to iste, bude potrebne rozdelit problem na cast za routrom a cast pred routrom, teda DSL linku. Mozno je dobre si uvedomit, ze poskytovatel ma omnoho lepsie moznosti diagnostiky na zariadeniach radovo drahsich ako je router. Tie veci, ktorymi to meria nestoja 2000 korun. Tiez je dobre si vsimnut, ze poskytovatel to naozaj meria, na rozdiel od uzivatela, ktory casto problem len odhaduje.

Oscilace mozu byt vygenerovane aj chybnym fungovanim firmware, ktory nenasampluje hodnotu SNR z dovodu nemoznosti pristupu na registre chipsetu. Bezna vec v pristupe na registre z ktorych sa cita hodnota v slucke s timoutom v jeho opusteni. Inak by to totiz zamrzlo ak by fw cakal na hodnotu z registrov donekonecna. V opusteni slucky cez timeout je hodnota SNR samozrejme rovna nule. To ale nemusi mat nic spoleocne so skutocnym stavom na linke.

Ja odporucam jednu vec, co sa mi osvedcila v praxi.
Dsl routre hodit do bridge a vytacat spojenie za nimi Mikrotikom.
Vsade,kde predtym boli problemy so zamrzanim a nestabilitou sa to vzdy doteraz vyrazne zlepsilo.
Dsl router ma proste vzdy sluzit len ako modem.