Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zvolení vhodného routeru

Zdravím, chtěl bych se zeptat na volbu vhodného routeru. Kvalita signálu od poskytovatele internetu je sice velmi dobrá, ale další přenos pomocí wi-fi je hrozně špatný a slabý...jak na notebook nebo mobil. V domácnosti máme již hodně dlouho starší router TP-LINK TL-WR542G pouze s jednou anténou a jak jsem se teď někde dočetl, tak standardem jsou dnes dvě a více antén...Taky u stávajícího routeru je malý i dosah. Poradíte, jaký v současné zvolit kvalitní router se slušným dosahem? Dívám se na heuréce a třeba na 1. místě vidím TP-Link TL-WR841N se 2 anténami...Nejsem zase takový odborník, o co bych si polepšil od toho stávajícího, na druhou stranu asi úplně není potřeba ho kupovat za několik tisíc...Sice u obou TP-Link je frekvenční pásmo 2,4 GHz, rychlost u stávajícího je 54 Mb/s a toho druhého 300 Mb/s, což se mi zdá dost velký rozdíl...Každopádně routery s 2.4 GHz i 5 GHz už budou zřejmě o jiných penězích...

542-ka je skutečně poněkud za zenitem. Více antén není více Adidas, "jen" podpora MiMo (na dosah to vliv nemá). Já používám tisíc let old TPL 1043, stačí mi. Doporučil bych něco podobného, ale počkej si na Tače či Flega - od nich dostaneš doporučení na Mikrotik (sám o něm už dlouhou dobu uvažuju).

Router s 5GHz za velmi dobrou cenu: https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html

Nicméně 5GHz je na pokrytí tak obýváku, ve kterém se nachází router.

Osobně bych spíše vše řešil sadou několika zařízení, klidně nejlevnějším RB941 a druhé (a případně další) zařízení nakonfiguroval jako AP a umístil do míst, kde má být signál dostupný.

P.S.: ty divoké teorie o anténách nebudu komentovat a budu dělat, jako že jsi nenapsal nic.

Ale ano, v tom bodě 2. Síla a počet antén - "Při komunikaci jednotlivých zařízení dochází k nejrůznějším odrazům signálu. Právě větší počet antén je jedním z faktorů, který může rychlost a stabilitu připojení zlepšit. Standardem jsou dnes dvě a více antén".

Pre lepsie fungovanie wifi je dolezitejsie mat viac anten na prijimaci (pocitaci, mobile, tablete) ako na routri a to aspon o jednu viac ako ma router. To preto, lebo data viac prijimame (downloadujeme) ako vysielame (uploadujeme). Dve anteny umoznuju pri rovnakom nastaveni predlzit dosah (az) o 50%.

Případně tento, pokud využiješ gigové porty: https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-krytem-a-do-racku/Wi-Fi-router-domaci/RBD52G-5HacD2HnD-hAP-ac-wave2-4x-716-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-Gbit-L4.html

Osobně bych volil klasiku: https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-krytem-a-do-racku/Wi-Fi-router-domaci/RB951G-2HnD-128-MB-RAM-600-MHz-5x-Gigabit-LAN-1x-2-4-GHz-802-11n-L4.html
Má sice jen 2,4GHz, ale brutální wifi část.

edit: nicméně stále platí jedna věc: nejlepší AP je takové, které je co možná nejblíže, takže často než s jedním superAP uspěješ s několika zařízeními (klidně RB941 za cca 500Kč), která budou propojena LAN sítí, jedno bude router a ostatní APčka.

- Pro HOME uzivatele uvidi rozdil kde ? Srajda v uvedenych DualB ruterech je v cem ?
* Osobne bych zarizeni bez 5GHz pasma pro ruter tedy nezakupoval. (v HOME prostredi, mi kuprikladu Netflix na 2.4Ghz nepusti vic jak rozliseni FHD a to bych mohl pokracovat, takze bych to urcite nepodcenoval )..

PS : Kazdy nema a nepotrebuje hned "CISKO".
*Ale tak ses sitar, verim, doufam ze vis proc co doporucujes.

Bohužel všechno je jeste jinak...Provozovatelem internetu mi bylo řečeno,ze na 5 GHz to vypínají,neboť na této frekvenci pracuji jejich přijímače pro baráky a ze po zapnutí bych si rušil vlastní příjem...Tak je to blbé, ale zřejmě mi bude postačoval nějaký router na 2,4 GHz...Asi s tím nic neudělám;ale teď nevím jaký model zvolit...

Pre domace wifi routre na 5GHz sa pouzivaju ine - nekolidujuce frekfencie s vonkajsimi bezdratovymi jednotkami. Jedine ak by to mal prevadzkovatel blbo nastavne a umyselne by tym obmedzil uzivatela v moznosti pouzitia schvalenych vyrobkov urcenych pre domacnosti.

Tebe ide o to aky router ti ma poskytovatel dodat zadarmo?
Ak by nahodou nie, tak si kludne mozes kupit aj na 5GHz a nastavit si ho na frekfenciu, tak aby nerusil tu vonkajsiu jednotku. Nemusis mat strach, frekfencii na 5 GHz je dostatok. Prislusna norma vyslovne nezakazuje pouzivanie frekfencii pre vnutorne pouzitie vonkajksimi bezdratovymi jednotkami, ovsem plati to aj naopak. 5 GHz domaci router si mozes nastavit aj na frekfencie pre vonkajsie pouzitie.

Třeba v tom, že ti umožňuje postupně dokupovat další zařízení a zařadit je do domácí LAN. Taky způsob a kvalita podpory je úplně jinde (firmware updaty co 2-3 týdny), a to i pro stará zařízení (viz poslední díra na wifi, kterou MKT záplatoval jako jeden z prvních).Další velká výhoda je, že to je univerzální zařízení. Výrobce ti nediktuje jak jej máš používat, máš plnou svobodu. Další a asi největší výhoda je rozsah schopností a výkon.

A upřímně, ani to Cisco už není to co to bývalo. Jediná velká výhoda je jeho IOS, který je shodný, nebo velmi podobný napříč všemi zařízeními. A to právě MKT "okopíroval", shell je u MKT jedna z velmi pozitivních vlastností.

Jako poslední důvod proč MKT je kvalitní návrh HW, tj. např. DC-DC měnič na desce, čímž je možné použít prakticky libovolný zdroj napájení a hlavně tím získává spolehlivost - většina MKT zařízení běhá s uptimem rok a víc úplně v pohodě. Běžné domácí routery dosáhnou podobné spolehlivosti až s UPS (za předpokladu, že mají dobrou implementaci OS, což není zrovna častý případ).

Oki diky za vysvetleni, nemusel jsi to tak rozepisovat (ale dekuji), stacilo mi dat kopanec do zadnice a kaslat na to ;-)
* Jak rikam, me slo spis o podpopru 5GHz pasma. V mém pripade pouzivam hodne zrizeni na wirelles rozmezi, kde celkova kvalita vychazi jen z bandwidth. Jako uvedeny Netflix, ktery mi na TV nespusti signal pro 4K, jak nejsem pripojen pres LAN nebo na 5Ghz, STEAM link to samé etc

OPS : CISKO nemuzu posoudit, jeho OS ovladat neumim, znam jen par zakladnich prikazu (zbytek uz mame automatizovane scripty), jinak od CISKO mame snad uz jen SWITCHE, servery mame od HP (HP Onboard ), i kdyz na HP kazdy, nebo hodne lidi rve, nevim, me jejich servery pripadnou docela v poho ..
* Jediny problém jsem mel jen s postupem vymeny baterie