Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké RAMky k sestavě?

Navazuji na thread https://pc.poradna.net/questions/2755805-windows-10-neocekavany-restart

Reklamace dopadla nejlépe jak mohla, vrácením peněz. Stojím tedy opět "na počátku" a k sestavě potřebuji pořídit RAM.

Sestava:
- deska https://www.czc.cz/msi-z370-sli-plus-intel-z370/223638/produkt
- CPU https://www.czc.cz/intel-core-i5-8600k/223603/produkt
- GPU https://www.czc.cz/msi-geforce-gtx-1070-ti-gaming-8g-8gb-gddr5/225169/produkt
(komplet: https://www.czc.cz/dodlur16i8h8p974hh65sqc546/seznam)

Ty původně dodané RAMky podle mě by snad měly umět na nich napsané časování a frekvenci (2666) bez dalšího nastavování či zapínání XPM. Ale neuměly. Ani ta jedna ("dobrá") RAMka, když byla sama ve slotu, na "auto" se na 2666 nenastavila, jen na 2133. Co mám od touchwooda rezervní kus (jen 4GB, Patriot 2400), ten se nastavil jak má. Stejný kus, tedy https://www.czc.cz/corsair-vengeance-led-red-16gb-2x8gb-ddr4-2666/194724/produkt, pořizovat tedy určitě nechci.

A tak hledám, co koupit. Je mi teď jedno, v jakém českém obchodě (CZC, TS Bohemia, Alfa, na milost výjimečně vezmu i zeleného skřeta, pokud doporučovaný typ nebude k sehnání jinde). Zůstávám při zemi, při 16GB. Přetaktování CPU/GPU neplánuji, myslím, že na 1280*1024 (případně někdy 1920*1200) je to dostatečné na několik příštích let. Řád bych, aby "zbytečně slabé" RAMky neznehodnocovaly sestavu - ale na druhé straně jako laik vůbec nedokáži posoudit vliv časování a frekvence.

Teď mám čas, teď mohu testovat. A v případě problému/nekompatibility během 14 dní vrátit.

Díky za vaše doporučení a rady!
Založil jsem nový thread úmyslně, tamten byl o hledání chyby.

Nazdar vlcaku !
- K MSI deskam osazuji vzdy bud "Crucial Balistic SPORT", nebo "HyperX (Fury)" na 2666MHz.
* Samozrejme vyzkouseno na MSI Z370 Chipsetové sade. Tato kombinace RAM se mi vzdy osvedcila, snad jako jediné jeli spravne i na prvnich AM4.

- Do tvé sestavy bych osadil zrejme : https://www.czc.cz/crucial-ballistix-sport-lt-white-16gb-2x8gb-ddr4-2666/211268/produkt
* Podivam se na MSI na support, jak je to s kompabilitou..

ale na druhé straně jako laik vůbec nedokáži posoudit vliv časování a frekvence.

- Na INTEl/Desktop to neni tak podstané jak treba u Ryzenu kde ten vykon CPU vlivem casovani RAM je podstatnejsi.
* Ty cila jsou jen zrychlene prvni jeCAS latence (CL – tRCD – tRP – tRAS) udaje za kolik (casu) za jak dlouho bude (tzv cykle, zapsani do Colone) provedeny. Kuprikladu 12 cyklu 12 pro RAS korespopnduje 12* 0.833 ns, tudiz 10 ns.

na 1280*1024 (případně někdy 1920*1200)

- :-D Na to by na nekolik let stacil i Ryzen@G + APU VEGA

Single Rank paměti méně zatěžují sběrnici a je u nich tedy vyšší pravděpodobnost bezproblémové funkce na vyšších frekvencích, takže jim osobně dávám přednost.
Výhodou Dual Rank může být o něco vyšší paměťová propustnost (projeví se např. při využívání integrované grafiky).
Jinak jako náhradu toho Dual Rank kitu, který nemají můžeš koupit 2 samostatné moduly.
https://www.czc.cz/crucial-ballistix-sport-lt-red-8gb-ddr4-2666/211342/produkt
https://www.czc.cz/crucial-ballistix-sport-lt-white-8gb-ddr4-2666/211346/produkt
https://www.czc.cz/crucial-ballistix-sport-lt-grey-8gb-ddr4-2666/211339/produkt

Single Rank paměti méně zatěžují sběrnici ..

- U tak novych chipsetu jako Z370 je to zcela zbytecné takové veci resit. (mozna az u Ryzenu, nebo u starsich chipovych sad)
- Kde ke zbytku, PC je jinak jedno, jestli je osazena z jedné nebo z obou stran, navic z vlastni zkusenosti, mam mensi problémy s DualRang RAM jak s Single [1R-xxx] moduly (ne jednou jsem u nich musel jet pres XMP aby byly na Hz jak maji byt), proto u sestav jako tato na CHPST typu Z370 doporucuji radeji DualRanked.
* Jen bych je mozna nedoporucoval michat mezi sebou, ale neni duvod pouzit jednostranou Single které nic o proti D (8Xrank 2xR-xxx) neprinasi..

Výhodou Dual Rank může být o něco vyšší paměťová propustnost

- Zas bych s 5% neprehanel ;-).

Poznámka:
Pokud by to bylo fuk, tak se dvojí provedení nebude vyrábět.

Jinak Intel doporučuje DualRang a pro AMD jsou je vhodnější Single, ale je to jen asi teorie, jelikož i obráceně to v mnoha případech funguje bez problémů.
(dle mého jsou největší problémy ty naprogramované profily na modulech a BIOSy desek které to prostě neumí správně nastavit)

BIOSy desek které to prostě neumí správně nastavit

- To neni jen dle tvého priteli, BIOS (mikro kod) je v dnesni dobe UPdatovan (u novejsich desek) v docela kratkych intervalech s dodatkem -> "Improve memory compatibility", takze "ANO", je to tak .. (alespon z té kodové casti)

Poznámka:
Pokud by to bylo fuk, tak se dvojí provedení nebude vyrábět.

OPAKUJI : U tak novych chipsetu jako Z370 je to jedno , neni to samé jako -> D a S je to samé, nebo JEDNO... DDR1, DDR2 s DDR3 a kompabilitu, problémy se Single snad nema cenu ani rozebirat (jinde to smysl nema, Ryzen uz byl také zminen), u Z370 "je to jedno" a pojedou oba ..

Chipset už dávno s kompatibilitou RAM nemá nic společného. Řadič RAM je už od dob s1156 u Intelu a Athlonu64 u AMD součástí CPU. Vliv má jen kvalita návrhu základní desky, takže obecně jsou sice menší potíže u desek prémiovými chipsety, ale není to způsobeno chipsetem samotným, ale tím, že desky s těmito chipsety používají PCB s větším počtem vrstev a díky tomu mají lepší impedanční přizpůsobení paměťových sběrnic.
Jinak i já bych se snažil vyhýbat kombinaci Dual Rank + Single Rank modulů na jedné desce.

Jinak Dual Rank moduly jsou nutností v tom případě, kdy je požadováno osadit maximální kapacitu RAM, kterou daný CPU podporuje. Řadiče RAM totiž jsou postaveny tak, že mají omezení (u Intelu mnohdy uměle nastavené) na maximální kapacitu jednoho RANKu a s Dual Rank moduly lze tedy osadit dvojnásobnou kapacitu RAM proti Single Rank modulům.

- Nezlob se na mne, ale vis vubec k cemu slouzi I/O radic ?
* O tom MMC je to samozrejme neni pravda, takle PC nefunguje asi si to pletes s BUS, tech je na MB nekolik nebo pametovym radicem I/O. "Memory controler" pro RAM je na NB (HUB) pak je (pametovy) BUS a pak DIMM sloty, za CPU je tak jedine (FSize) FSB.

Chipset už dávno s kompatibilitou RAM nemá nic společného.

- Ale s CPU co je s nim pouzito ano, navic CHIPSET napovida o vice vecech, neni to jen skupina pismen. Promin, ale me uz se fakt nebavi odpovidat na kazdej "BlmBabol" co tu kdo napise, jednou odepisu ze slusnosti ale ..

Jinak i já bych se snažil vyhýbat kombinaci Dual Rank + Single Rank modulů na jedné desce.

- To ano, s timto se da souhlasit.

Tak to netuším. Ty původní RAM do prvního slotu taky nevešly, ale stejně to dáváš do A2/B2 a tam není problém. Byl by to problém pro další rozšíření, ale 16GB je až až. Já nemám rád taky ty chladiče, jenže není moc z čeho vybírat.
Rozměry těch RAM jsou 133,35 x 42,2 mm.

Zeptám se, protože jsem laik a nerozumím tomu:

- Píšou (na CZC) o frekvenci 3200. Deska/CPU umí 2666 (zda víc, nevím), ty RAMky tedy normálně se "srovnají" s tím na 2666? Nechci (CPU) přetaktovávat.
- Píšou "optimalizované pro základní desky s čipsety řady Intel 100 a X99". Nebude problém s tou mou, s chipsetem Z370?
- Co ty volty? Původní jely na 1,2V, nehrozí teď s 1,35V nějaký "problém"?

Sloupec "SIDE", ve kterém je uvedeno "Single" nebo "Dual" dává informaci o tom, zda se jedná o jednostranně nebo oboustranně osazené paměťové moduly. Toto v absolutní věšině případů odpovídá Single Rank provedení pro jednostranné a Dual Rank provedení pro oboustranné moduly (i kdy výjimky se vzácně najdou).
Úplně vpravo pak je sloupec "1 2 4 DIMM" a tam je zaškrtnuto, zda to bylo úspěšně otestováno při osazení jednoho, dvou a čtyř modulů. Tam se dost často vyskytují případy, kdy výrobce desky pro dané moduly garantuje kompatibilitu jen pro 2 osazené moduly, ale 4 stejné moduly již podporované nejsou.
Ty HX432C16PB3K2/16 jsou v provedení Single Rank a bez aktivace XMP profilu se dle SPD nastaví režim DDR4-2400. Můžeš si to ověřit v datasheetu výrobce:
https://www.kingston.com/dataSheets/HX432C16PB3K2_16.pdf

Našel jsem si datasheet těch RAMek od CoCoChanela, https://www.kingston.com/dataSheets/HX426C16FW2K2_16.pdf (ty se podle něj bez XMP nastaví na 2666).

A teď fakt nevím, které vybrat :)
Nevím, jestli vůbec chci/"potřebuji" XMP používat. U těch prvních (default na 2400 při 1,2V) se zapnutím XMP zvýší voltáž na 1,35 a vzroste i frekvence. U těch druhých mají uvedeno u JEDEC i XMP 1,2V/2666MHz (myslel jsem si, že by se to mělo zvýšit, třeba tam je překlep/chyba?)

V košíku mám HX432C16PB3K2/16, počkám ještě chvíli a večer to asi koupím.

Žádná chyba tam není. Správná hodnota napájecího napětí pro DDR4 je 1.2V. Těch 1.35V u těch HX432C16PB3K2/16 je vlastně přetaktování garantované výrobcem pamětí. Pokud nechceš taktovat, tak vem raději ty HX426C16FW2K2/16. U těch akorát výrobce vyšší frekvenci nezaručuje (což neznamená, že by to při ručním nastavení časování nemohlo jít).
Intel oficiálně uvadí pro tvůj CPU DDR4-2666 při 1.2V. Nevím, jak je to u současné generace Intel CPU (7xxx/8xxx), ale starší generace Intel CPU v případě zvýšeného napětí pro RAM občas odcházely do křemíkového nebe.

- Po tom co se ti stalo, rozumim ze se nedokazes rozhodnou a jsi nanejvis opatrny.
- Jestli se nebudes moct rozhodnout, tak vem klidne :

HyperX FURY HX426C16FW2K2/16 (obchod si vyber dle své preference https://pameti.heureka.cz/kingston-hx426c16fw2k2-16/)
* RAM jsou samozrejme LISTU kompability vyrobce HW.

PS : Jeste se mi snad nestalo, aby me HyperX nekde nejeli a to i na osazenych Z370 deskach ..

16GB za 5 litrů? Kde to žiješ? já kupoval za 2000 16GB. před půl rokem. Pravda, sháním většinou to nejlevnější, protože dle testů výkon aplikační, grafiky to ovlivní tak ze 2%, tedy spíše na úrovni odchylky (a to jsem srovnával 2133 a 2800) – Samozřejmě záleží na architektuře, zvoleném řešení GPU.
Tudíž nesháním ani nejrychlejší ani značkové, nejsem overclocker a nehraju na tom náročné hry, pouze střih videa a slušné ne nutně nejnovější hry. Nikdy jsem problém neměl.