Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows 10: neočekávaný restart

Kopíruji data mezi PC v síti, z W7 na W10, je toho hodně, nesedím u toho.
Přijdu a PC s W10 je na přihlašovací obrazovce, restartoval se.

Už se mi to stalo jednou, neměl jsem ale ten PC pod ochranou UPS, tak jsem si myslel, že se to stalo proto.

V prohlížeči událostí je kritická chyba,viz:

[81974-eventlog-png].

Na ní navazuje "běžná" chyba:

[81975-eventlog2-png].

Přikládám soubor z minidumpu, https://pc.poradna.net/files/81976-040818-17984-01-dmp
Vůbec tomu nerozumím (otevřel jsem si to v Bluescreen View).

Čím by to mohlo být? Je to nový PC, prakticky zatím nepoužívaný, skládačka v CZC, https://pc.poradna.net/questions/2721251-novy-vykonny-pc

Díky za tipy

- Kernel 41 zpravidla znamena jen ze PC bylo nahle vypnuto, ukonceno. Jak jsi dosel na tu kaskadu ?
- Zda-li jsi presvedcen, nebo vahas ze za problémem muze byt kaskada, tak na zkousku obnov nastaveni BIOS, jestli se problém bude opakovat, stahni frekvenci RAM, dejme tomu na "2400Mhz" (RAM je zrejme spravne osazena 2-4 slot?), popripade i jiny "SATA" kabel, v pripade ze jsi pouzil nejaky starsi..

[TiP] ~ "WhoCrached" neni spatny na BSOD, ( :!: da se z neho hodne vycist) : http://www.resplendence.com/whocrashed

Může být mimovolný restart důsledkem chyby RAM?

- Urcite i to podeziram, proto doporucuji na zkousku stahnou frekvenci. Osazeny jsou spravne (v DIMM) ?
* Jestli mas (V BIOS) spusten XMP profil, dej mu OFF, tak jako ostatnim OC funkcim (auto overclocking).

Overclocking nemám (není nutný), co je to XMP profil, nevím..
Vlastně jsem v BIOSu nic neměnil.

Momentálně běží test, nechám ti určitě ještě pár hodin běžet. Pak sem hodím screenshoty. A podívám se na tu frekvenci RAMek.

Jak je to osazeno, to teď fakt nevím, dělali to v CZC, tak snad správně

Teď jsem otevřel skříň, RAMky jsou ve slotech přesně podle manuálu (DIMMA2 a DIMMB2), ve 2. a 4. ve směru od CPU. A díky chladiči bych modul do slotu 1. stejně nedal, nevleze se tam. A v manuálu se stejně píše (important!), že jako první je třeba obsadit slot A2, pak (jsou-li dva moduly) A2+B2 a až v případě 4 modulů všechny sloty.

Vyndal jsem ten druhý modul a memtest chyby opět hodil (desítky..)
Zkouším druhou..

- Pozor, muze jit o vadny slot DIMM ;-)
* Aby pak nebyl jako ten pacient co prijde k doktorovy a rika, mam zlomenou nohu, jak do ni píchnu prstem boli, ruka to samé a druhou nohu a nos Pane doktore. Doktor ho zkontroluje a rekne "Ale Pane dit vy mate zlomeny prst!!"..
- Ta ram na 2133Mhz je zvlastni, tusim ze zakupoval RAM na 2666Mhz.
* Ty RAM bych po otestovani tedy i DIMM slotu, zapojil v SINGLE chanel (A1+A2).

PS : Naskodu neni i nahlednou na verzi BIOSU, MSI vydava stale nejaké nové opravné verze k rozsireni kompatibility s pameti RAM, ale i disky msata.

Jednoduché, nejsou v support listu desky. https://cz.msi.com/Motherboard/support/Z370-SLI-PLUS#support-mem-5

Edit: Většinou fungují jak mají, ale není to zaručené. Každopádně to nic nemění na tom, že ten modul je vadný.
Zkusil bych to reklamovat a vyměnit za typ, který deska oficiálně podporuje.

Edit 2: Vyměň je za tyhle, deska je podporuje oficiálně a jsou skladem. Mám s nima nejlepší zkušenosti. bez zvýšení napětí si nastavíš bez problémů 2666MHz a když tam pustíš 1.35V tak se v pohodě dostaneš na 3200MHz a výš. https://www.czc.cz/hyperx-fury-black-16gb-2x8gb-ddr4-2400/189351/produkt

Protože existuje souvislost mezi rychlostí, napětím a časováním. Každý čip (a tedy i celý modul) má nějakou toleranci, stejně tak mají toleranci i VRM napájející paměti. Dokud se daný modul neotestuje s několika nastaveními (včetně standardních JEDEC profilů a samozřejmě na nominálu, včetně pokusu s o 0,05V vyšším napětím), nelze jej považovat za vadný.

Už jsem potkal spoustu modulů, které v kombinaci s deskou nechodily správně na některých frekvencích.

No a mám tedy tomu modulu (tomu "bez závad" v memtestu) nastavit v BIOSu 2666MHz. bez dalšího (1,2V ponechat)?
A kdy memtest projde, zkusit tam přidat ten druhý modul?

VRM, JEDEC... to mi neříká vůbec nic :-(

Volal jsem na jejich klientské centrum, popsal problém a projevy. Bylo mi ale řešeno, že možná budu muset poslat nejen RAMky (obě byly kupovány jako jeden kus, dva moduly v krabičce), ale celý PC, protože chyba může být kdoví v čem. Když jsem se "bránil" (musel bych vše komerční odinstalovat, data neobnovitelně smazat, je to mimořádně otravné a zdlouhavé), byl jsem ještě odkázán přímo na jejich technickou podporu. Napsal jsem tam, dal odkaz i na tenhle thread a čekám na jejich reakci.

- Jednu MSI jsem mel poruce tak jsem nahledl na to nastaveni, v BIOSe pro rucni nastaveni pridrz "DEL" pri startu pro vchod a 'jako na obrazku' klik na :
1) [OC] (v levem 3 mistném panelu)
2) [X.M.P] : Disabled
3) [DRAM Frequency] : 2666MHz
* Popripade [DRAM Timing Mode] : LINK, [AIDA memory BOOST] : Disabled
[81992-ramconfig-jpg]

[TiP] ~ :i: Ale opravdu UPdatuj ten BIOS, v mnoha pripadech to muze resit né jeden problém.
* Pro jeho obnoveni nastaveni, které bych urcite provedl (F6 pro obnoveni F10 pro ulozeni) a nasledovne nahledl na hodnotu RAM, zda-li je stale na 2133, jestli né a bude rozeznana jako 2666 tak zvovu MEM test, kde jsem si az jist, ze tentokrat bude bez chyb. Hlavne nezoufat a nedelat unahlené zavery ;-)

To bude první věc, kterou u CZC udělají. Nemyslím si, že ten druhý modul bude v pořádku, ale frekvence a časování by měly být po update BIOSU korektní. Kdyby byl i ten druhý modul v pořádku, tím líp :-)

Spíš mě zaráží, že to v CZC ani pořádně neotestovali. Já bych si nedovolil někomu dát PC bez toho, aby neproběhl 12h memtest a 12h zátěže v OCCT.

Nevim, ale nemyslim ze kazdé PC diagnostikuji hloubeji, IMHO jen slozi a spusti, jak nevidi problém behem instalece, (kde pujde jiz o nejaky pred-image OS ktery naklonuji) a jak nevyskoci nejaka chyba, tak to berou jako funkcni, ale rad bych se pletl.

Právě - při nižších frekvencích a nízkém napětí mají/mohou mít vysoko taktované RAM (tj. ty s vyšší leakage) problém udržet stav buňky. Je to trochu magie, člověk by řekl, že na nižších freq. to prostě "musí" fungovat a ono ne. Další bod podotkl správně XoXo, že nemusí sedět frekvence RAM a časování řadiče na sběrnici.

Update BIOSu (s tím dobrým modulem) bych udělal jako první.

Jo, tohle je mně jasné. Pořád si ale myslím, že to nesmyslné časování a frekvence je způsobené tou nekompatibilitou s deskou a mohl by to vyřešit nový BIOS. Právě proto, když skládám někomu PC, tak se snažím sehnat podporované komponenty už od základu, které nepotřebují pro funkci update a jsou skladem. Někdy se tomu taky samozřejmě nevyhnu.

Ramky jsou kupovány jako celek, 2x8GB, přesně tyhle: https://www.czc.cz/corsair-vengeance-led-red-16gb-2x8gb-ddr4-2666/194724/produkt

Takže souhrn memtestů:
1) prvotní test - chyby. Zaplněny DIMMA2 + DIMMB2
2) vyndal jsem RAMku ze slotu B2, zůstala tam jen A2 - chyby.
3) vyndal jsem RAMku z A2 a dal tam tu, co původně byla v B2. Žádná chyba, celý memtest proběhl 3x
4) přidal jsem do B2 RAMku, která byla původně v A2 - chyby.
Z toho mi vyplývá (jistý si samozřejmě nejsem!), že by problém nemusel být ve slotu/na desce, ale v onom jednom modulu.

Mám tam teď tedy jen 8GB, stahuju Crysis ze Steamu a zkusím to zatížit, co se bude dít. Grafika nV1070TI vlastně ještě neměla možnost se projevit, během zimy jsem se k tomu nedostal.

- PODPOPRA RAM by nemela byt problém.
- Spis bych jeste (pred poslanim RAM jako nefunkcni) provedl ten UP BIOSU "7B46vA3@2018" :

- Update RST 16.0
- Improve memory compatibility.
- Improve USB mouse compatibility.
- Update Intel Micro code for security vulnerabilities

* Zakladni desky od MSI jsem prestal od zacatku roku osazovat uplne tyto problémy jsem to dnesniho dne nemusel resit (i kdyz je to na zcela jinou diskuzi) ..

Však jsem taky psal, že to většinou funguje. Ale v 1/20 případů nastává tohle. Teď se bavím jen o té základní frekvenci, ne o vadném modulu. Ale většinou stačí frekvenci nastavit ručně a jede to jak má. Je ale lepší vybírat moduly, které jsou testované oficiálně nebo zjistit z nějakých zdrojů, jestli s tím nejsou problémy.

Cau,
az se vratis z te reklamace obou pametovych modulu, tak jedinne co by me snad zajimalo: Jsi lajdacil a po koupi PC pametove moduly doma v memtestu neotestoval? Nebo jsi to otestoval a bylo to OK a najednou takovahle chyba?

Druha moznost by byla spatna. To by ty Corsairy staly za pekny ....

Lajdačil.

Respektive jsem na ten nový PC neměl čas (hektická uzávěrka, jiné problémy..). Prostě jsem jen nainstaloval ty své aplikace, abych byl připraven, kdyby mi náhle klekl PC s W7. Ani jednu hru jsem tam neměl, tu jsem zkusil nainstalovat/spustit až dnes (Crysis 1 na ultra, cca 2 hodiny spuštěno) - na tom jednom modulu, který nevykazoval chyby.

Flash BIOSu na poslední verzi tenhle problém s RAMkami nevyřešil.

Pořád se při auto "hlásí" jako 2133. Ta dobrá, špatná i obě. a i časování je odlišné od toho, co je napsána na RAMkách.

Po nastavení v BIOSu na 2666MHz a časování dle nálepky memtest buď zatuhl nebo házel chyby - teď ale nevím, co bylo při memtestu na jednom jádře a co na šesti.

Takže příští týden pošlu obě RAMky na reklamaci. Touchwood (dělal ten flash a ty testy) mi tu nechal jednu 4GB DDR4, budu PC s W10 testovat zatím, s tím a modlit se, aby problémy nepokračovaly.

edit: memtest háže chyby i při tom auto nastavení (2133MHz a časování odlišné od toho, co je na nálepce)

- A ta 4Gb co u tebe nechal TCHW po tom co jste urcite navstivili sklipek, se chova normalne ? Ukazuje hodnoty jak ma ?
* Tyjo, jinak me prekvapila ta neucinost patche u kterého jsem cekal 80% sanci na uspech aktualizaci firmware ktery prinasel i UP microcodu k lepsi kompatibilite s RAM (viz MSI 'Improve memory compatibility').

- Primo zakoupeny modul by kompatibilni byt mel, tedy az ne jednu malickost :
MSI uvadi verzi "5.39", tvuj kit nese oznaceni 5.30, rozdil je v tom, ze 5.30 (1.22V) pouziva Hynix [AFR] a verze 5.39 (1.35v) je na Hynix [MFR].
* Ciste teoreticky, podle MSI by kompatibilni mela byt verze s oznacenim 5.39

Corsair	CMU16GX4M2C3200C16R ver5.39	DDR4	3200	3200	SK hynix	1.35v	SINGLE	8GB	√ √ √

Normálně, tedy tu chvilku, co to bylo spuštěné.
Zatím jsem 2x nechal projet memtest, na testování to musí počkat po 25.4. (DPH), teď vůbec nestíhám.

Můžeš mi poslat přesný link, odkud jsi vzaly tyto informace o kompatibilitě a rozdíly mezi verzemi? Abych to doložil při té reklamaci.

Můžeš mi poslat přesný link, odkud jsi vzaly tyto informace o kompatibilitě a rozdíly mezi verzemi?

- Nevim, tak to zkratka je, (jestli se tedy nepletu, nechavam radeji naovereni), tak by to melo korespondovat :
* FORUM CORSAIR : http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=173347

Ver 3.X  = Micron( D9TBH)
Ver 4.31 = Samsung B-die
Ver 5.30 = Hynix AFR
Ver 5.39 = Hynix MFR

- Informaci o kompatibilite, jsem cerpal z oficialnich stranek MSI : https://www.msi.com/Motherboard/support/Z370-SLI-PLUS#support-mem-5
[82074-msi-ram-corsair-cmu-5-39-jpg]

- Vsak ano "O TO JDE" ty mas 5.30 tudiz Hynix AFR, ale uvedena jako kompatibilni je "5.39" SK Hynix (MFR) 1.35V. Ulà pockej, ty mas vlastne RAM 2660 ne 3200 ..
- Jedina kompatibilni RAM od Corsair na 2666 je uveden :model : CMK32GX4M2A2666C16 ver4.31, jinak na 1.2V jsou kompatibilni ramky jen na pracovni frekvenci "2400Hz" + 1.2V, je mozné, ze je zde zakopany pes ?!
* Pak nechcu z toho delat kovbojku, ale ten tvuj model RAM neni v seznamu kompatibilnich, mozna ze problem je jen v kompatibilite zakladni desky a RAM, jestli to budes posilat, tak mi to jako argument pripadne dostacujici..

To samozřejmě v reklamaci uvedu, včetně odkazu na tenhle thread (na CZC tak zjistí pravé jméno identity "L-Core" :-D)

...uvidím, jak to dopadne. Kdyby byla na vině opravdu nekompatibilita RAM a MB, i tak by ale neměly natvrdo vyskakovat errory v mentestu (a ty pravidelně naskakují). Ty RAMky IMHO vadné jsou, respektive jedna z toho páru určitě. Ale ani po flashi BIOSu, ani při pouze tom "dobrém" modulu, BIOS nenastavil frekvenci RAMek tak, jak měl (místo 2666 dával 2133). RAMku od TW nastavil správně.

Třeba to dopadne tak, že budu muset tam dát jiné typy pamětí, snad se mi to podaří vykomunikovat.

Ideální stav by byl: jiné RAMky, bezproblémové rozpoznání v BIOSu, tím pádem eliminace pádů PC/W10 (restart "bez příčiny")… a možná rovnou 32GB ]:) S ohledem na renderování, co teď provádím na W7/8GB by mi to docela i koplo.

Ten muj modul prosel komplet test.
S tim vadnym jsem test prosel taky, ale jen samotny modul a na test jednoho jadra, pri Vcc 1.25V a pri pouze nominalni feekvenci. Jakakoli jina (i nizsi) hazela chyby . Dualchannel uz ale failoval spolehlive.

Testy vicejadrove ovsem nepadaly, ale zrejme nefunguji, protoze se zasekaval cely beh memtestu.

Velké prd.
1. testují jen jeden modul, takže už pro dva to nemusí platit a pro čtyři tím více

2. polovic testovaných není k mání na našem trhu a druhá polovina není vždy k mání v každém kvelbu
(má platit/platilo - pokud moduly splňují požadavky standardu JEDEC tak fungují na jakékoliv desce, třeba nejdou přetočit, ale základní uvedené parametry má deska bez problému zvládat)

1/ Není pravda! Testuje se osazení každého modulu zvlášť stejné šarže a potom jejich kombinace do slotů. Právě proto je psaná kolikrát jiná podporovaná frekvence pro osazení 2 modulů a čtyř.

2/Souhlasím, že by mělo platit, ale bohužel neplatí. Stejně jako nikdo nedoporučí osadit do každého slotu jinou značku RAM, ikdyž specifikace splňuje. Je to bohužel škoda, ale výsledek bývá někdy takový.

- Kdo testuje jen jeden modul ?
- U nas u nekterych chipovych sad osazujeme i quad chanel, single jen v pripade diag desky pri jejií navratu do servisu nebo UP ..fm..
* V PS/SAV parku, na desky co jedou v regálech na diag ringu ( vetsinou mesíc pred prodejem) se testuji ruzné predchystané modely (bulk), RAM bez chladicu, jen se stítkem a ID. Nasledovne po testu se vytvorí raport ktery se ulozi na server a posle se dál. Ale jsme jen SAV nemohu s jistotu rict jak to delaji v labu.

- Prodejci jako xx.cz co nabízí skládané PC sestavy, no, poctive vse IMHO delat nebudou :-)

Bohužel, je to smutné, ale pokud chceš mít 100% jistotu kompatibility, je to přesně tak jak píšeš. Ikdyž 95% dalších možností funguje, 5% nemusí. Já už jsem se poučil.

Já jen doufám, že reklamace projde s tím, že jeden modul je vadný a v CZC to vymění za jiný KIT. Kdyby byly "hovada", tak ti to vymění za stejný typ s tím, že je nějaká nekompatibilita nemusí zajímat. Naštěstí s nimi mám dobré zkušenosti.
V opačné případě bych jim napsal, že PC skládala jejich firma a jejich povinností bylo vše otestovat.

v těch modulech je čím dále větší bordel a už se nedá spolehnout na nic

: Velky podil delaji stale pribivajici nové chipové sady (kde majitelé novych platform se stavaji spise testovacimi 'insidery') a procesory (ted kazdy processor ma radci jinou RAM, jinou frekvenci ci casovani) které schovavaji svuj nezvratny podil na tomto celém kolotoci.
Kdyz ty RAM osadis do predchozich CHPST (navic zde by platila vic uvedena duvera ke kompatibilite JDEC) s tolika problémy se nesetkas. Kuprikladu u vydani prvnich Ryzenu (kde snad jedina pamet ktera jela opravdu bez chyb byla ze startu snad jen Kingston HyperX Fury a Crucial Balistic) ) ses stim pri (fyzickém) skladani PC kde uz byla potreba na osazenou RAM davit vetsi pozor, nebo osazovat jen 'SEBOU' testované (potvrzené) modely, urcite ses s uvedenyma probléma setkal a zde to IMHO nejak tak zacalo nejvic..