Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otestování LAN bez drahého vybavení

Ahoj,

už se mi válí doma hromada LAN kabelů. Domácí síť nabobtnala.

Chtěl jsem se poradit, jak nejlépe ověřit stav LAN kabelu bez drahých přístrojů.

Pokud mám podezření, že nějaký kabel způsobuje potíže, tak:

- zkontroluji stav konektorů

- ohmmetrem zkontroluji jestli není zkrat mezi žilami (pro jistotu správnost zapojení žil)

- no a pak nechám běžet příkaz ping mezi dvěma PC (když se neztratí žádné pakety, tak jej vyhodnotím jako dobrý) otázka je, že tak neověřím všechny žily, protože nebudou všechny asi využity

Neexistuje nějaký prográmek pro Windows, který by byl schopen nějaké kontroly LAN kabelů?

Už dlouho používám něco takového:
https://ampermetry-a-voltmetry.heureka.cz/pc-network-lan-tester-rj45-rj11-cat5-indikace-led-diodami/
mám ho z číny za 3 dolary
Jeden konec kabelu zapojíš do malého kusu, druhý konec kabelu do druhého kusu zkoušečky a zapneš testování. Projede jeden drát po druhem a ty pěkně vidíš, zda jsou všechny v pořádku. Výhodou je, že nemusíš mít na jednom místě k dispozici oba konce kabelu.

Ohmetrom a ani diodovym testerom nezmerias vf charakteristiky kabla ani konektorov. LAN karty ovsem vedia vyhodnotit parametre spojenia a maju na to chybove citace podla ktorych sa da usudzovat na kvalitu, alebo nekvalitu. Ci sa k nim dostanes je otazne a vacsinou su pristupne v diagnostickom rezime a z operacneho systemu nebyvaju normalne dostupne ak k tej karte nemas specialny diagnosticky software.

ping ne, ale "jumboping", s pakety min. 8kb
nebo mít na obou pc nainstalovaný nějaký sw na propustnost (netstress, jperf).
nebo aspoň průběh kopírování pro větší soubor.

jednoduché ledkové testery začínají asi od 300,- ... jestli tě různými kabely zásobují dlouhodobě, mohlo by se to vyplatit.
a ty viditelně přejeté/hmatatelně zlomené raději vyřazovat nebo zkrátit nebo ovinout, ať se dál neláme.