Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co může způsobovat neostré fotky u fotoaparátu smartphonu?

Mám cca 2 roky starý smartphon Acer Liquid Z410 s Androidem 4.4.4 KitKat. Jeho zadní fotoaparát má rozlišení 4 Mpx s automatickým ostřením. Dělal docela dobré fotky. Nyní jsem ale zjistil, že jsou fotky, i za dobrých světelných podmínek, pořízené v "normálním" režimu, rozostřené. :-(
Pokud jej přepnu do režimu HDR, jsou podstatně lepší. V dřívější době mezi nimi, co se týče ostrosti, nebyl žádný velký rozdíl.
Při pohledu na monitor, před exponováním, je obraz pěkně ostrý, takže objektiv by měl být OK. Při expozici však, jak se mi zdá, dojde ke krátkodobému rozostření a výsledná fotka je neostrá.
A nejde určitě ani o pohyb mobilu při expozici, dělá to i na stativu a ovládáním hlasem, takže bez jakéhokoli mechanického vlivu.
Na tomtéž manželčině smartphonu, se kterým mám možnost srovnání, jsou fotky pěkně ostré, v obou režimech, jako byly i dříve na mém.:-/
Na předním foťáku-"selfie" 2 Mpx, s pevně nastaveným objektivem, jsou fotky stále stejné, jako původně.
Zkoušel jsem různé možnosti, nastavení a přepínání, ale výsledek je stále stejný.
Předmětný smarphon "neutrpěl" žádný "úraz" ani nijaké přehřátí a podobně, ani nebyl "napaden" žádným virem. 3-[
Nemohlo by mít na funkci ostření vliv třeba i nějaká aplikace? Na mém je nemám všechny shodné s manželčiným, mám jich víc.
Nemáte někdo podobnou zkušenost (třeba i s kompaktem), případně nevíte, o co by mohlo jít, případně co ještě zkusit? :?:
Oprava v servisu nepřipadá v úvahu, byla by asi "neekonomická".;-)

Jako ve vsem v tom zkriplenem Androidu: obnova tovarniho nastaveni.

Prijdes o vsechno, takze pokud mozno zalohuj, ikdyz zalohovat na zkriplenem Androidu je taky orisek.

Pokud pises, ze to pred expozici ostre je, tak je to na 90% aplikaci, bud vestavenou nebo tou vrstvou, ktera je pod aplikaci na foceni, takze teoreticky by mohla pomoct i vymena aplikace bez obnovy tovarniho nastaveni, zkus OpenCamera. (Ale spis myslim, ze to bez obnovy nepujde.)

Appky na foceni jsou jen GUI plus funkce na ulozeni fotky. I pod systemovou aplikaci mas systemove funkce, ktere musi fungovat a ty se muzou kousnout. Ale v tom mem pripade pomohla vymena originalniho firmwaru za novejsi verzi komunitniho Androidu (LineageOS).

Keby sa nieco "kuslo", tak by pomohol obycajny restart mobilu. Ak nepomoze restart tak tam nieco musi byt kdesi chybne ulozene/poskodene. Moze byt samozrejme poskodene aj systemovy subor/data, ak nepomoze ani obnova na vyrobne nastavenia tak skusit este reflash FW.
Ale mozno by som este utrel cocku, moze tam byt spina a ostri to furt na nu ci co.

Este predtym ako surovo obnovis vyrobne nastavenia skus len ist do nastaveni - spravca aplikacii a tam si nalistuj fotak a tukni tam na ulozisko - zmazat vsetky data danej aplikacie. Nielen docasne subory aplikacie ale aj sukromne data aplikacie ci jak sa to tam vola tam zmaz.
Postup pisem ako vseobecny funguje na akukolvek aplikaciu ktora blbne kvoli debilitam ktore ma kdesi ulozene, samozrejme neviem ci to pomoze aj v tvojom pripade.