Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problémy s routerom

Dobrý deň.

Rád by som sa poradil ohľadom internetového pripojenia,či máte nejaké nápady a skúsenosti aj vy.

Vopred sa ospravedlňujem za nedostatočnú odbornosť názvov :)..Pripojenie ako také nie je mojou doménou.

Ide o to,že po nasťahovaní do bytu sme zistili,že nie je vytvorená klasická prípojka na wan (zo steny len trčí vysekaný kábel,nie je spravená tá krabička určrená pre pripojenie na stene.

Každopádne moje aktuálne pripojenie vypadá:
Kábel zo steny,prechodka,kábel do routeru.
Router máme aký sme dostali od operátora a rád by som upgradoval nakoľko aktuálne aj keď som doma sám,som pripojený len ja cez LAN kábel na PC a nie som ani mobilom pripojený na wifi..vôbec nič..aj v tomto prípade je výkon internetu na pc veĺmi ale veľmi zlý.

Preto sa pýtam,pomôže tam upgrade routeru alebo to treba riešiť inak?Internet je aktuálne najvyššia možná rada aká môže byť u daného operátora.

Poprípade ak máte skúsenosti s routermi ktoré sú naozaj dobré a mali by u mňa fungovať tak poradťe.

Vopred ďakujem za rady a prajem pekný deň.

Problém s modemom, ako uvádzaš v nadpise, nevidím. Prípadne modem pod napájaním 230V/50Hz zo zadu spinkou resetuj, drž spinku po dobu min. 30 sec. Nastav modem znovu.

Problémy s prenosom rieš u svojho providera, majú k tomuto účelu svoje meráky.

Krabičku na dva káble pre vonkajší, metalický Internet (zrejme dsl), si kup a zapoj na stenu z vlastnej iniciatívy.

když nerozeznáš typ připojení/kabelu, tak aspoň jméno operátora a název tarifu.
jestli máš už teď připojený nějaký router, nikoho neurazíš, když přestaneš tajit jeho typ (na štítku zespodu).
taky by nebylo špatné vědět, co má na sobě napsaná ta "prechodka" v cestě k routeru. může to být poe adaptér, kabelová spojka nebo cokoliv jiného.

nekonkrétně odpovídat na obecné dotazy se dá v parlamentu, to je ale mnohem depresívnější fórum.

Z toho "popisu" sa teda nevysomárime.
Najlepšia rada je: zisti si, od KOHO je tam privedené pripojenie - môže to byť ADSL, ADSL+2, alebo VDSL pripojenie - na to potrebuješ od poskytovateľa modem (sú aj ADSL/VDSL modemy s WiFi routerom) - poskytne za prenájom poskytovateľ, alebo si ho kúpiš. Oni ti ho pripoja (+ zakrimpujú ten "kábel"), nakonfigurujú ho, pripojíš router a môžeš si vytvoriť svoju domácu sieť (LAN +WLAN [WiFi]). Podstatné je, že poskytovateľ musí dať pripojovacie údaje pre ADSL/VDSL modem, inak nemáš k nemu pripojenie (a teda ani internet vonku), ostatné si už nastavíš aj sám (pokiaľ nevieš - nájdi si znalého, ktorý ti to nastaví).
Pokiaľ by to bolo klasické pripojenie tak len stačí zakrimpovať ten vystupujúci kábel, pripojiť k routeru a nastaviť (od poskytovateľa) prihlasovacie údaje na routeri na WAN a vytvoriť si svoju sieť LAN a WLAN (WiFi doma). Opäť sú dôležité tie údaje - t.j. IP od poskytovateľa, brána (gateway), maska. DNS si potom nastavíš na PublicDNS (klasika 8.8.8.8 a 8.8.4.4, alebo teraz lepšie 1.1.1.1 a 9.9.9.9), zapneš na routeri DHCP a frčíš.