Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nestabilní wifi, internet, lagy

Ahoj,
již několik týdnů mám problém s internetovým připojením. Internet byl u mě doma vždy stabilní a poměrně rychlý (20MBit/s). Mluvím zde o wifi připojejí. Před nějakou dobou se wifi stala velmi nestabilní, internet se začal lagovat, zaznamenával jsem vysoké procento ztráty packetů a zpomalil se asi na 3MBit/s. Stále mluvím o wifi, kabelový internet z routeru je celou dobu v naprostém pořádku. Zkusil jsem tedy restartovat router, vrátit do továrního nastavení, zkusil jsem změnit všechny kanály, co šly a ustálil jsem se na kanálu 11, který byl nejideálnější. Všechno bylo ok, ale internet byl stále o poznání pomalejší než původně a teď se zase vše vrátilo do původního (špatného) stavu. Už si nevím rady, zkontroloval jsem překrývání různých wifi přes inSSIder, vše by mělo být v pohodě, ale bohužel není. Kabelový internet ze stejného routeru, jako jde wifi je naprosto v pořádku. Wifi je nestabilní, laguje se, rychlost downloadu rychle a šasto kolísá mezi 3MBit/s a 16MBit/s.

Předem děkuji za všechny rady a informace.

Router: TP-LINK WR841N
Provider: O2 (50/5 MB/s - VDSL ) - ze strany poskytovatele by mělo být vše v pořádku
PC: Lenovo IdeaPad G700
OS: Win10

Sused v okoli asi pouziva wifi, ktoru inSSIDer nevidi a mozno na 40MHz sirke kanalu, ked nepomaha zmena kanalu. Existuje tiez moznost, ze automaticke aktualizacie aktualizovali ovladac pre wifi a ten nieje zrovna moc ok.

Jelikož zaznamenávám stejný problém na více zařízeních, jako je mobil, nemyslím si, že by problém byl v ovladači. Ale možné je všechno.
Pokud je to případ souseda s wifi na 40MHZ, existuje způsob, jak se ho "zbavit"?
Také mě zajímá, zda je možné, že je chyba v routeru. Například vadné wifi anténky, nebo něco podobného.

EDIT: Úplně jsem zapomněl, že používám wifi extender, jelikož mám router na druhé straně podlaží, než je můj pokoj s notebookem. Snad i tam by mohl být zakopaný pes.
Díky němu mám maximální signál wifi, vždy fungoval perfektně. Teď ale, mám signál maximální, ale rychlost jako by se vypařila.

Wifi extender: TP-LINK TL-WA854RE

nějaký součástkový shop (gme, ges), kde mají napájecí adaptéry.
tplink používá buď 9V nebo 5V, měl by mít nejspíš konektor 5.5mm/2.1, nebo v nejhorším vzít univerzální, bacha na polaritu.
stejný taky mohl být na nějakém nevyužitém domácím switchi, chce to porovnat štítky.

šlo spíš o to, poté co kolega v komentáři odmítl, že by to mohlo být adaptérem, už se tu neobjevila od tazatele reakce, co s tím vlastně dělá.
přitom nestabilní chování routeru naznačuje, že tam dochází k pumpování mezi stavy "chvilku funguje - téměř nefunguje", které bych přičítal právě polomrtvému zdroji.

než se povede sehnat jiný adaptér, může být taky řešením od známého vyptat nevyužitý router (samozřejně ne starý podezřelý, musí už mít wifi 11n).

Kabelový internet ze stejného routeru, jako jde wifi je naprosto v pořádku. Na pevném PC ve stejném čase download 15Mbit/s.
Router: TP-LINK WR841N
Provider: O2 (50/5 MB/s - VDSL )

1) na tvých screenech není žádný významný soused vidět.
2) nekvalita:

Wifi je nestabilní, laguje se, rychlost downloadu rychle a často kolísá mezi 3MBit/s a 16MBit/s.

tipnul bych si, že tomu tplinku odchází napájecí adaptér. šlo by nahradit nějakým univerzálním (koncovka, napětí)
a pokud ti na kvalitě připojení záleží, vyveď si kabel v liště až do dokoje do nějakého dalšího ap (s rj-45 a wifim).

Tak jsem sehnal nový napájecí adaptér, rychlost se stabilizovala, takže můj hlavní problém je vyřešen. Teď se pohybuje rychlost okolo 5MB/s stabilně. Od původního ideálu to má ale stále poměrně daleko, takže pořídím asi i nový router a mělo by být všechno v pořádku.

máš low-end router, nejspíš mizerný / skoro žádný signál, proto jsi to řešil vložení repeateru do cesty.

1) nový router nejspíš nebude mít větší výkon, protože ten je omezený normou. takže co čekáš, že se stane po výměně routeru?

2) signál je nejspíš mizerný proto, že v cestě stojí tajný počet zdí. po výměně routeru se s těmi zdmi stane co - ony zázračně zmizí?

tisíc lidí tu mívá problém s příjmem wifi. málokoho napadne napsat, co je to za barák: panelák má rušení od sousedů (ale uvádíš kontrolu inssiderem, ok, škoda že screen je tajný), rodinný domek mívá strop mezi patry. a za ty léta snad jen jediný přiložil náčrtek uspořádání.

Samozřejmě, že ty stěny zázračně nezmizí, ale fakt, že ta wifi několik let fungovala bez problému a najednou se děje to, co se děje, asi není zapříčiněn tím, že se ty stěny rozšířily. Bydlím v rodinném domku a router je ve stejném patře, jako pokoj.

Právě to, že ta wifi najednou z ničeho nic začla dělat takovéhle psí kusy, mě dost překvapilo, když si s nastavením nikdo nehrál a žádná nová wifi v okolí tu (asi) není. Takže jediné, co mě napadlo je, že už router odchází, protože už přece jenom není nejmladší.

když někdo přesune router kvůli skříni nebo mu do cesty postaví ledničku, nemusí si hned všimnout zhoršení signálu a nepřikládá takovým věcem význam.
respektive router už před předtím mohl mít nic moc signál a takové změny to mohly dál zhoršit. (signál se šíří blbě přes zdi a ještě hůř přes šikmé zdi v cestě)
adaptér jsi vyměnil, fajn.
ale jak screen z inssideru, tak náčrtek uspořádání by pomohl v hledání co změnit, nabo kam líp umístit repeater.
připadá ti náčrtek jako moc práce? zkus ascii-art.

ta wifi několik let fungovala bez problému

a mezitím domů přibyly chytromobily, to je další šutr úrazu. router nemá odolně nastavenou wifi, ale kdeco má na "auto".

Na telefonu jsem naměřil přímo vedle routeru signál kolísající mezi -45dBm a -55dBm. Na stejném místě mi na notebooku kolísá poměrně rychle signál mezi -30dBm a -60dBm.

Repeater jsem přemístil do prostřední chodby. Měřil jsem rychlost u routeru a teď večer jsem z wifi vycucal download 15MB/s. V cílovém pokoji jsem z toho dostal 8MB/s.
Jestli je to zapříčiněno přemístěním repeateru, kdo ví. Kvalita signálu každopádně stojí celkem za prd. Měřeno u routeru: https://ctrlv.cz/OmF3

Vyskusaj vypnut ten repeater a este raz odmeraj signal pri routri s pocitacom aj telefonom. Ak to nepomoze doporucujem vyresetovat router do tovarneho nastavenia a znova ho nastavit. Ak to ani potom nepomoze, tak bude zrejme vadny. Signal totiz nesmie kolisat ked si pri routri. POsledna moznost ako to opravit je update firmware, pripadne aj downgrade firmware.

Reset do továrního nastavení i vypnutí repeateru jsem zkoušel hned na začátku a nic se nezměnilo. Momentálně se router nějak umoudřel, v jeho blízkosti jede wifi rychlostí 25MB/s, stejně jako přes kabel, a v cílovém pokoji asi 15MB/s, což je shodné s původním výkonem. InSSider ukazuje signál -45dBm - -51dBm. Netuším, co se změnilo, že to najednou funguje "správně", ale myslím si, že je jen otázka času, kdy to zase zblbne. Pak zkusím přeinstalovat firmware a když ani to nepomůže, vyměním celý router.

repeater se nedává až do cílového pokoje, kde za několika zdmi nemáš signál. (ostatně tvůj notebuk může mít ziskovější antény než malý repeater)
z logických důvodů se dává zhruba na polovinu cesty, kdy přijímá ještě jakžtakž kvalitní signál s rozumnou rychlostí, a ten šíří dál zas jen s menším útlumem.
čili patří někam na prostřední chodbu.