Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak dát pryč prohlížeč Edge z W10?

Mám netbook s W 10 a přesto, že mám nastavený Firefox jako výchozí prohlížeč, při každém odkazu v emailu apod. se po kliknutí začne ten odkaz otvírat v Edge, což nechci a vadí mi to.

Co se s tím dá dělat? Jde nějak odstranit vůbec Edge z W10? Nebo je to jako OneDrive, který se mi také nedáří ,,zničit" a odstranit. Návody na internetu na OneDrive jsou už staršího data a mně nefungují.

Nainštalujte si starší Windows alebo Linux a máte vyriešené....

Win10 sú neco, za čo by mali jednorázovo povoliť trest smrti gilotínou pre týpka/týpkov ktorý spôsobil/i že Desiatka existuje a že je tak blbá...

A ty vis jaky ma NTB ze mu doporucujes mozna nekompatibilni "OS" s jeho HW podkladem ? Co pak bude delat az tam da 7 a zjisti ze mu nejde IGP ? Nebo Audio ? Co ta licence (zaplatil za ni zbytecne) a tovarni recovery oddil to doporucis co smazat ?
* Preinstalovat, nebo dokonce prejit na jiny operacni systém ?!! ja jak kanonem na vrabce...

při každém odkazu v emailu apod. se po kliknutí začne ten odkaz otvírat v Edge, což nechci a vadí mi to.

- Viz nize KOZAKL, nastav vychozi jiny, treba chrome, tak se ti bude otvirat on na misto EDGE.
- Jen klikni pravym klikem mysi a nastav jiny :

[82534-webw-png]

- Pres "Nastaveni" :
* Jde jit i pres "nastaveni" -> "systém" -> "vychozi" -> "Wébovy prohlizec" : zvolit tvuj preferovany, kuprikladu Google Chrome, nebo jiny co pouzivas.
[82535-zvolit-prohlizec-png]

heh, to napíš kozaklovi, ja som skopíroval jeho radu čo on dal mne...

@kozakl už chápeš prečo mám Win10 aj keď ho nechcem a nenávidím ho?

@xoxo Ostatne Linux by sel vzdy, to nieje od MS ze by nefungoval castejsie nez je zaplej ntb.

---

"Mlocik97 je srabsky hnup" :-D dík, som rád že si na to už konečne prišiel.

No já mám ,,jiný" mám nastavený Firefox, ale právě že při odkazech z emailu to stejně vyskočí v Edge a ne ve Fierfoxu. To je mi divné, proto ta úvaha o odinstalaci. Kdyby se to otvíralo ve Firefoxu, jak by správně mělo, tak odinstalaci neřeším.

Rozumím. Podle mně ten dokument nebo to co otvíráš ma priponu ke ktere máš nastavený edge, jako PDF. Na to nestaci zvolit jiny prohlizec ( HTML). .

Jakou koncovku ma ten soubor nebo ten odkaz?
*Člověče nejsem si jisty, ale snad to nema nejaká nastavení pro vychozí web prohlizeče pro emailovou schranku zvlášť.
.

jsou to běžné asociace, myslel jsem že protokoly mají jiný způsob, jsem trochu zklamán. zkus zkontrolovat v registrech:

HKEY_CLASSES_ROOT\http\shell\open\command
HKEY_CLASSES_ROOT\https\shell\open\command

nebo:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\http\shell\open\command
HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\https\shell\open\command

pokud ti položky ddexec (pod open) připadají škodlivé, přejmenuj je, ať se to dá vrátit.

Co se s tím dá dělat? Správně si nastavit asociace.
No ale pokud chceš mermomocí Edge odinstalovat, tak klidně můžeš, stačí rozbalit přiložený archiv a jako správce spustit odinstalace-edge.cmd
Jelikož jsi neuvedl svůj build tak ten skript je dělaný na 17134. Pokud máš jiný build, musíš ve skriptu upravit název balíčku. Ale odinstalace Edge určitě není dobrý nápad a kdo ví, jestli ti to vyřeší tvůj problém :-)
Mimoto OneDrive jde odinstalovat taky.

Milan, zase si v svojej horlivosti niečo na nete okukal, pritom do zipky si nasúkal, ako bonus, takeown (remove-packages.ps1). My vieme, sa snažíš na fórach zasvietiť, priam rozžiariť.

Beztak nie sú po Edge vyčistné Registre naviazené na Telemetriu.

1) Já Edge neodstraňuju. A nedoporučuju jej odinstalovávat. Takže nějaké odstraňování Edge vůbec neřeším. Takže jsem se pouze podíval na to jak odstraňuje Edge ToolKit, ten jej odstraňuje tak, že odinstaluje balíček Microsoft-Windows-Internet-Browser-Package. Název toho balíčku jsem vložil do skriptu, který používám na odsraňování balíčků v instalačce, akorát jsem změnil mountnutou složku za online. To jsem jednou zkusil ve virtuálce. Funguje to? Funguje. Fakt neřeším jestli tam nějaká telemetrie ještě zůstala nebo ne, tazatel neřešil telemetrii, ale odstranění Edge a to ten skript řeší. Kdyby tazatel řešil i telemetrii, byla by tam i telemetrie. Takže tvá poznámka je irelevantní.
2) Je jasné, že pokud existují nějaké funkční skripty, tak žádné své nevymýšlím, ale použiju ty existující funkční, v tomto případě například take-own.psm1 je odtud:
https://github.com/W4RH4WK/Debloat-Windows-10/blob/master/lib/take-own.psm1
Psal jsem snad někde, že skript take-own.psm1 jsem napsal já? Nepsal. Takže i tato tvá poznámka je irelevantní.
Mohl bys sis ty irelevantní poznámky nechat příště pro sebe? Kdo na ně má furt odpovídat, naprostá ztráta času. Děkuji. :-)

dnes je nějaké horko, co xoxochanel a mlocik? pokud si tazatatel nainstaluje windows 8 na skylake, takje to jeho věc. Pokud si nainstaluje linux, tak edge mít nebude, ale dotaz podlě mě mířil na odstranění ze stávájícího systému, nikoli jiné řešení.

Licencí má dnes každý zásobu (když se k notebookům dává ještě CD+ separátní product key nebo se dá použít product key z šasi, (u starších)) , nebo je to o OEM, nebo z recovery cd po vrácení z autoriz.servisu dostane další (i víc k každému ntb), navíc downgrade se nepočítá (co když dokonce upgradoval a pokud si zazálohoval aktivaci pomocí advanced tokens manager,ani nemusí validovat)