Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výběr zrcadlovky pro nováčka

Ahoj/Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na Vaše názory/zkušenosti s levnými zrcadlovky (max. 15K). Četl jsem pár recenzí a zaujala mě Nikon D3400.

Absolutně tomu nerozumím, má to být dárek pro přítelkyni, takže nevím jestli potřebujete nějaké parametry, funkce.. abyste mi vůbec mohli poradit.
Přítelkyně už dlouho mluví, jak by chtěla nový koníček a chtěla by začít fotit + upravovat si fotky třeba ve photoshopu nebo podobných. (vím že jsou i kompakty, ale trvá se na zrcadlovce)
Občas vyjedeme někam na výlet a pak všude pěšo, tak možná nějaký z těch lehčích.

Budu rád za každou odezvu a jestli něco bude potřeba znát, tak doplním.
Děkuji.

Řešení:

Problém není, jen doba pokročila. Bezzrcadlovky jsou skvělé a digitální hledáček je super. Navíc to je podstatně lehčí a menší, někdy až moc. Říkám to jako spokojený majitel Canon 7D.

Existují i tzv. bezzrcadlové systémy s výměnnými objektivy. Nevýhodou zrcadlovky jsou rozměry a velká hmotnost. Pokud je přítelkyně smířená s tím že sebou bude tahat přes kilo navíc v brašně (vypadá to, jako že kilo je nic), pak proč ne. A i s tím Nikonem neuděláš chybu. Ty objektivy v těch levných sadách nejsou žádná hitparáda, takže časem počítej s investicí do 2 kvalitních objektivů a pul kila navíc v brašně.

objektivy jso vzdy o kompromisech, dokonaly neni zadny - a cim bliz idealu tim drazsi (jako - klidne v radu statisicu). To co je pribalovano jako setovy k necemu, je tak nejak pokus o levny univerzalni = ma horsi svetelnost, vic viditelne opticke vady, levne materialy (plastovy bajonet treba). U Nikonu jsou celkem dobre ty setove 18-105VR a 18-140VR, to je celkem dost muziky za malo penez. Ale holt svetelnost 3,5-5,6 dle zoomu - prijde se o hodne svetla. (= hodil by se aspon nejaky pevny vysoce svetelny 35 nebo 50mm)

(do bezzrcadla - EVF bych sel s minimalne APS-C velikosti snimace. Usetri se sice neco na vaze tela, ale skla budou cca stejne)

No podle mého by bezzrcadlovka stačila, mně bohatě stačí telefon na fotky.. už v tom nějaký rozdíl ani nevidím.
Ale zase asi chápu, že se zrcadlovkou je to focení záživnější a kdo na to má oko, tak i fotky hezčí.

Ano, bezzrcadlovka je super tak na půldenní výlety. Mám D3300 a vydrží mi přes 700 fotek, jaké číslo je to pro kompakty / bezzrcadlovky? Kdybych s sebou měl pokaždé když jdu někam do hor a pořizuji hodně fotek, tahat X baterek, tak bych měl váhu zrcadlovky zpět. Navíc s diskomfortem výměny baterek.

Děkuji za to, že jsi mne pobavil. Dnes jsem to opravdu potřeboval.
Kde si myslíš, že jsou vyrobené baterky, které u nás koupíš za 1500,- ve značkovém obchodě? Odkud si myslíš, že pochází články, které v nich jsou?
Pokud tak nenávidíš, ty komunistické svině, zřejmě bys měl povyhazovat 90% veškeré elektroniky, kterou doma máš.
Jinak Nikony se dělají v Thajsku ;-)

Nikon se vyrabi minimalne v 3 fabrikach - nejvyssi rada DSLR porad v Japonsku, "middle class" DSLR v Thajsku, a zbytek samozrejme v Cine. (mam doma i Nikon1 J1 - "made in China" ;-) ). Problem je v tom ze u Li-ion, Li-pol clanku nikdy nevis co dostanes, desne se tam podvadi s kapacitami. Bud koupis dobre a za zlomecek ceny nemlich to same co original (nekdy i lepsi), nebo klidne 20-30% kapacity. (dobre voditko je vaha - porovnat s originalem)

FYI @karel, hmotnost A6000 - 344g, hmotnost D3400 - 395g, což je těch +/- 45g na baterku rozdíl. Například A6300 je dokonce s 404g těžší.
Dále, bezzracdlovku určitě netaháš v batohu v nějaké kapsičce, takže máš nějakou brašnu vedle. Stejně jako zrcadlovku. Proto mi to nedává smysl kupovat bezzrcadlovku.

Baterka (moje) váží 42g a vydrží na nějakých 350-400 fotek. Na jeden den to fakt stačí, ale druhou si sebou pro jistotu beru vždy, stejně jako si beru druhou SD kartu, i když se na tu jednu vejde pár tisíc fotek.
Mnohem větší diskomfort je pro mne neustálá výměna objektivů u zrcadlovky, protože kvalitní širokorozsahový objektiv (s přepočtem třeba 28-300) pro zrcadlovku je hodně drahá záležitost a sám o sobě váží skoro kilo.
To si raději vezmu 4dkg baterku a jednou za den ji vyměním, když už se s focením rozšoupnu...

kvalitní širokorozsahový objektiv (s přepočtem třeba 28-300)

Takový neexistuje. Navíc, proč bys chtěl takový objektiv? Jak často fotíš více než 55mm (samozřejmě v přepočtu :-))?
Pokud považuješ zoom kompaktu za dobrý, tak nemá smysl si kupovat zrcadlovku.

PS: co se týče objektivů, tak je mnohem větší výběr mezi objektivy na DLSR. Na SLR jsou dražší a výběr je menší (hlavně bazarový.)

Existují i tzv. bezzrcadlové systémy s výměnnými objektivy. Nevýhodou zrcadlovky jsou rozměry a velká hmotnost. Pokud je přítelkyně smířená s tím že sebou bude tahat přes kilo navíc v brašně (vypadá to, jako že kilo je nic), pak proč ne. A i s tím Nikonem neuděláš chybu. Ty objektivy v těch levných sadách nejsou žádná hitparáda, takže časem počítej s investicí do 2 kvalitních objektivů a pul kila navíc v brašně.

objektivy jso vzdy o kompromisech, dokonaly neni zadny - a cim bliz idealu tim drazsi (jako - klidne v radu statisicu). To co je pribalovano jako setovy k necemu, je tak nejak pokus o levny univerzalni = ma horsi svetelnost, vic viditelne opticke vady, levne materialy (plastovy bajonet treba). U Nikonu jsou celkem dobre ty setove 18-105VR a 18-140VR, to je celkem dost muziky za malo penez. Ale holt svetelnost 3,5-5,6 dle zoomu - prijde se o hodne svetla. (= hodil by se aspon nejaky pevny vysoce svetelny 35 nebo 50mm)

(do bezzrcadla - EVF bych sel s minimalne APS-C velikosti snimace. Usetri se sice neco na vaze tela, ale skla budou cca stejne)

Líbí se mi ta shoda jmen :)

Jinak teda děkuju za vysvětlení, zkusím se doma podívat po těch 18-105VR a 18-140VR a když se bude přítelkyni něco nelíbit, tak bych teda pouvažoval o

(= hodil by se aspon nejaky pevny vysoce svetelny 35 nebo 50mm)

Rovnou tady poděkuji všem, ať nedělám další koment.

Takže Vám moc děkuji za rady. :)