Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno HDD WD 4TB black, teplota

Tento: https://www.czc.cz/wd-black-4tb/194918/produkt
Jsou na něm pouze data a hry, OS je na SSD.

Po půlhodinové nečinnosti (byl jsem pryč, na PC běžel jen OS, žádná aplikace) vypadá teplota takto:

[82881-wd-png]

Pozice disku v PC (je to ten vpravo dole):

[80945-p1080075-jpg]

WD Blue, 2TB, je kousek nad ním, teplota o více než 10°C nižší.. Na přední straně skříně, Fractal Design Define R5, je ventilátor v této pozici:

[82882-screenshot-2018-07-11-fractal-de-png]

Teplota se mi zdá moc vysoká, nevidím v tom moc logiku.. Co vyzkoušet? Přesun disku do vyšší pozice, aby je ventr přímo ofukoval? Dle SMART i WD Data Lifeguard Diagnostic je vše OK. Při testech disku (quick) to v něm chvílemi na můj vkus hodně "hrčí". Občas, při provozu PC, slyším takové klepnutí, lupnutí, ťuknutí, asi práci hlaviček. Na tuhle zvýšenou teplotu jsem došel až teď, PC moc používán nebyl..

Nebo čas na reklamaci?

Díky za nápady.

Pokud má hdd víc jak 40st je to špatně. Tím rychleji odejde.

Nesmysl máš to nějak podložený? Měl jsem tu HDD WD v MMC z bazaru co jel někde 3 roky a pak ještě u mě ca rok při teplotách 80C + a s HDD nic nebylo takže o snížení životnosti to jsou pouze spekulace nic víc,v ntb taky topí víc a chceš říct jak že sníží životnost pár sem jich tu měl už vykopávky a s HDD nic nebylo s teplotama kolem 50C....

A jak jsou ty disky velke chytroline?

Uvedom si, ze co do objemu jsou pevne disky porad stejne velke 3,5" ale na mem prvnim disku byl ulozen 1GB dat a na tom soucasnem L-Coreho jsou 4000GB dat, takze jednotlive clustery disku jsou stale a stale mensi a disk je tak stale nachylnejsi na chyby. Ono ani nemusi dojit vlivem teploty k oddelani disku hardwarove ale proste ke ztrate nejakych dat. Zapln 4TB disk, udelej kontrolni hash a ohrejvej ho na tech 50 stupnu deset let a pak si ten hash soucet zkontroluj jestli sedi. (Sambilionk muze disk ohrivat na 90 stupnu a kontrolni hash provest uz po mesici, uvidime, jestli bude shodny.)

Jinak ale i ja jsem mel na disku k 50 stupnum a drzel dele nez byla jeho moralni zivotnost, pak jsem ho dal pryc, protoze uz nebyl dostatecne velky, ale furt fungoval. Jenze u disku vzdycky byla a bude nejaka nahoda, kdy proste vsechny disky nejsou zdaleka stejne a jsou horsi a lepsi kusy a pokud chci co nejmin riskovat data, tak proste pocitam s nejhorsi moznou variantou a delam vsechno pro to, co muzu jako uzivatel, abych tomu disku zbytecne "nepritapel" (to neni mysleno jako teplo ale obecne ho setrim).

To jses lepsi, ale mas doma stale funkcni 2,5GB disk? Ja ano. Ve starem PC, ktere skladuju ve skrini je HDD1 2,5GB a HDD2 7GB. Kontrolni spusteni na funkcnost probehlo asi ctvrt roku zpatky. (Ten gigovej jsem tenkrat prodal a abych byl king, tak jsem si koupil tu sedmicku.)

Obecně - převzato :

Vysoká teplota je jednou z nejčastějších příčin selhávání pevných disků.

pod 40 stupňů - vhodná teplota, ale málokdy dosažitelná bez aktivního chlazení
nad 40 stupňů - snesitelné, pokud disk není používán nepřetržitě nebo na ukládání cenných dat
nad 45 stupňů - již znatelné riziko
nad 50 stupňů - velké riziko poškození disku
nad 60 stupňů - často nastává chyba čtení / zápisu, selhává elektronika, neodpovídá provozním specifikacím drtivé většiny disků

Typický důsledek: zmizení disku ze systému, problémy s detekcí disku, poruchy čtení a zápisu
Projev selhání: od určité teploty okamžité následky, jinak urychlený proces stárnutí.

Jinak osobně bych přidal pomaloběžný nasávací 120/140mm - ARCTIC F12/F14 Silent do dolní přední polohy.

Tak parada, az bude 4TB Black zaplnen hrama, muzes i pridat druhej. ;-)

(Stejne ale zkus treba jednu hru, nejake RPG instalnout na SSD, jsem az napnut, jak to dopadne, jestli preci jen za par let na ty SSD neprejdes.)

Jo cetl jsem SZ, nepotrebuju, me to jenom zaujalo, ze furt jedou, ja uz bych to moc necekal. Dik.

Pozoruji disk dva dny, běžný provoz, přes 37°C jsem se nedostal.

Malinko mě tedy zaráží, proč to v CZC takto složili. Jestli byl ten přední ventr namontován z fabriky v pozici nahoře a montérovi se to nechtělo přešroubovat dolů…? Taková blbost a rozdíl 10-12°C.

---
Na SSD budu mít (kvůli Javě, která si to kočíruje sama) Minecraft. Nejnáročnější hra na RAM a CPU, co mám (v kvůli nastavení a modifikacím samozřejmě)

Jestli byl ten přední ventr namontován z fabriky v pozici nahoře a montérovi se to nechtělo přešroubovat dolů…?

Ano, podivej se na skrine, co se prodavaji. Pokud je predni ventilator instalovan, je dan do pozice nahoru, nechapu, ale je to bezne. V CZC je jim to jedno, predelavat to nebudou.