Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem čistič PC

Dobrý deň,
odporučali by ste dajaky good feeling čistič na muj PC? aby sa nesakal? mam toho dost same sekanie
Změna kategorie, původně: Notebooky (karel)

tak to s vami moc nesúhlasím, muj starý kamarát používal čistič a od tej doby mu PC šliape ako hodinky, ale zabudol som názov taký modrý céčko, je tu nejaký odborník čo sa v tom naozaj vyzná?

odborník čo sa v tom naozaj vyzná

lamy, které věří na tzv. "čističe", sháněj na odborných fórech typu počítač pro každého nebo jak na počítač.
relevantní odkazy s diskusí z praxe jsi dostal, ale tvůj dotaz na mě působí, že jsi je nečetl.
asi tak: abych s tebou mohl diskutovat o výhodách čistících programů, musel bych podstoupit lobotomii. a to kvůli tobě neplánuju, když ty jsi líný číst.

"potřebuju vyčistit PC" - velmi často opakující se motiv v Česku a na Slovensku. Navíc ideálně nikdo neřekne, co všechno chce čistit, takže si máme asi vybrat nebo co :/ Doporučuji Coca Colu, sice PC už nezapneš (jako že nikdy) ale aspoň ho vyčistíš. Údajně to vyčistí dobře hajzlík, PC to podle mě vezme v pohodě na tutovku.

Zkrácená verze: Toto téma tu už bylo Xkrát, zkus hledat přiště prosím.

Ja mam good feeling vtedy, ked mi moj OS nerozosiera ziaden cistic.

... ked sa ti vsetko seka tak bud nainstaluj Win nacisto a spravne ovladace a potom uz tam neinstaluj viry, alebo ked nepomoze tak mas nejaky HW problem (napr. disk vadny)

takže čističe sú vážne blaf? skúsil som dať rýchly test antivírusu a našlo mi to 4 trójske kone, adw cleaner ale bezo zmeny
v správcovi úloh mi vyťažuje disk furt nejaký antimalware ESET a SuperFetch a nejde to ukončiť ten proces

Ked si tam instalujes viry (mozno s nejakym warezom) tak sa nediv ze tam mas viry. To nema nic spolocne s "cisticmi".
Antivirus neni "cistic", antivirus je antivirus. Nemusi vediet odstranit vsetko. Nemas si tam instalovat viry. Nainstaluj si cisty windows a potom len legal SW a neklikaj na viry.

notebook mam novej čistej 4 mesiace
good feeling čistič na muj PC? aby sa nesakal? mam toho dost same sekanie

- tady má někdo buď totálně nasrané v rukách,
- nebo si koupil herní notebuk s ulv procesorem a integrovanou grafikou.

dostal jsi pár odkazů co s tím. vidím, že tě nijak nepoznamenaly. takže ještě jednou a pomalu:
- prostí uživatelé, kteří neví nic o windows, používají vysněné čističe co jsou k ničemu.
- normální člověk reaguje na dotazy, umí vypsat konfiguraci, dokáže sejmout screen, nepotřebuje každou větu opakovat 3x, nezapomene napsat v jakém sw nebo za jakých podmínek se to seká a je schopný se poučit.

je to spíš horší* kancelářský notebook = office, internet.
*) nízké rozlišení se hodí pro přehrávač mp3 a filmů, ale na práci je skoro nutný externí monitor.

občas mi tam chodia syn

to je příčina, proč se to seká. děti nemají mozek, s administrátorskými právy dovedou zničit každý systém nejpozději do měsíce.
přitom není důvod, hry se na tom hrát nedají. (ale instalovat viry, spyware a "těžbu" bitcoinů ano)

co s tím:
1) poněkud tupá možnost je obnova do továrního nastavení. člověk přijde o svá data a přihlášení na net.
win10 prý mají možnost obnovy "se zachováním dat". w10 nesnáším a nevedu, osobně obnovu řeším z uložené zálohy a rozdělením disku na systém a data.

2) stejně ničivá je nová čistá instalace instalace systému. vyžaduje stáhnout si od m$ instalačku w10 a připravit instalační flashku pomocí jejich "media creation tool", k tomu předem od výrobce ovladače (chipset, grafika, lan, wifi, audio, možná něco pro f-keys).

3) méně dřevorubecký postup = vyčištění systému od bordelu:
- odinstalovat všechny zbytečné aplikace a hlavně všechny ty, co tam natahalo děcko, včetně idiotského ccleaneru a jiných čističů.
- odinstalovat všechny dodatečné antiviry. běžně "stačí" defender ve windows = je podobně k ničemu jako ostatní antiviry, ale aspoň neškodí.
- děcko podrobit humanitárnímu mučení (týden bez internetu) dokud se nepřizná, do kterých ovladačů jebal a které přeinstaloval.
- odspywarovat, odvirovat:
pod windows je dobrá rychlá kontrola: adwcleaner
na viry, rootkity je nejlepší stáhnout .iso bootovacího antivirového cd, nabootovat z něj a spustit kontrolu disku, např:
http://www.freedrweb.com/livecd/?lng=en
http://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk#downloads
- po odinstalacích restartovat a spustit v příkazovém řádku (cmd.exe <- spustit jako správce) pokus o opravu systémových souborů:

sfc /scannow

- zkontrolovat nastavení sítě = výpis v příkazovém řádku "ipconfig -all" musí ukazovat normální adresu dns, v nejhorším případě ip routeru. v ovládacích panelech \ internet \ připojení \ místní lan: nesmí být žádná proxy.
- nakonec zkontrolovat, co se ještě stále spouští za bordel (už jsem to tu asi dával):
pro kontrolu spouštěcích míst ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy).
pro kontrolu procesů v paměti process explorer.
zobrazení aplikací komunikujících s netem ms tcpview.
screeny z prvních dvou programů bývají poučné, zvlášť když si člověk roztáhne sloupce, aby vůbec přečetl název a cestu k programu.