Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Notebook nezobrazuje funkční externí HDD

Zdravím,

vlastním 1TB Verbatim externí HDD přes USB. Nahrával jsem na něj soubory, vše okay. Vypojím, zapojím a notebook ho už nenajde. Externí disk 5 vteřin po zapojení vrní i svítí, ntb přehraje zvuk připojení periferie. Na druhém notebooku funguje. Na obou jsou aktualizované W10 i s ovladači.

Co jsem zkoušel: hledat řešení online, vypnout a zapnout, všechny 3 USB porty, hledat disk ve správě disků - nenalezen (viz. screenshot).

Napadá vás něco? Všude jsem se dočetl, že bych mu měl přiřadit písmeno ve správě disků, kde ho nevidím. Nedivám se náhodou špatně?

Řešení:

kdyby disk byl prehistorický usb2, hádal bych nedostatečné napájení z usb z notebooku přes nějaký tenký kablík s velkým odporem, kvůli tomu se používaly krátké usb "y" kabely.

jestli to strkáš do usb3 portu a kabel je v pořádku, měl by to načíst.
ale zase se může stát, že je na usb portu vadná ochrana napájení. utáhne to aspoň flashku?

třetí možnost: usb disk se po zasunutí nedetekoval správně a v registrech má od té doby přiřazené nesmyslné zařízení (ne mass storage).
dá se to najít v "nirsoft usbdeview" a smazat. pak ten disk znovu připojit.

kdyby disk byl prehistorický usb2, hádal bych nedostatečné napájení z usb z notebooku přes nějaký tenký kablík s velkým odporem, kvůli tomu se používaly krátké usb "y" kabely.

jestli to strkáš do usb3 portu a kabel je v pořádku, měl by to načíst.
ale zase se může stát, že je na usb portu vadná ochrana napájení. utáhne to aspoň flashku?

třetí možnost: usb disk se po zasunutí nedetekoval správně a v registrech má od té doby přiřazené nesmyslné zařízení (ne mass storage).
dá se to najít v "nirsoft usbdeview" a smazat. pak ten disk znovu připojit.

protože flashek / sdkaret / disků bývá doma i v práci povícero, já to s oblibou dělám tak, že si na ten disk umístím soubor "autorun.inf" a v něm si disk pojmenuju podle sebe (label= ...)
a když se mi chce, přidám do něj i odkaz na ikonu výrobce / barvy / boot média, ať hned vidím, co za flashku tam strkám a pod jakým písmenem zrovna je.

nedělej si prdel, neděláš s pc první den.

1) textový .inf soubor přečteš, psal jsi ho takže víš že je maličký - i s odkazem na ikonu do 150 byte - což vir ne, a víš že jsi ho nenechával skrytý.
2) jakmile nějaký pc přestane ukazovat ikonu / popis té flashky, naopak hned víš že správce má problém.
3) a každý slušný správce má v registrech ve všech instalacích pc kolem sebe už 20 let toto:

REGEDIT4

; Vypnuti Autorun pro vsechna media v PC
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer]
"NoDriveTypeAutoRun"=dword:000000ff

to brání automatickému spuštění viru pojmenovanému autorun.inf, ať už se za ním skrývá jakýkoli program. přitom to však normálně použije informační řádky icon=..., label=...
https://pc.poradna.net/questions/801085-automaticky-otevrit-bat-pres-autorun-inf

totální zákaz autorun.inf má smysl jen u nekorektně osekaných embedded xp, kde NoDriveTypeAutoRun nefunguje:

 reg add HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer /v NoDriveAutoRun /t REG_DWORD /d 0x03ffffff /f
 reg add "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\IniFileMapping\Autorun.inf" /ve /d @SYS:DoesNotExist /f
 reg add "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\IniFileMapping\Autorun.inf" /v Description /d "virovy ojeb" /f