Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém se síťovou kartou

Zdravím,
prosím o radu, mám notebook Lenovo G580, poslední dobou mám čím dál větší problém s připojením k wi-fi síti, přes kabel není s internetem problém, přes wi-fi se mi však připojení stále odpojuje nebo nenačítá, někdy to i píše, že se k síti nelze připojit nebo to žádnou síť ani nenajde. Téměř vždy pomůže spuštění diagnostiky sítě, jako chybu hlásí Síťový kabel není správně zapojen nebo může být poškozený, poté zase vše funguje. a vše zase chvilku běží. Na domácí wi-fi mám připojený ještě další notebook, tablet, mobil, televizi, nic jiného nemá problém. Router mi teď od UPC vyměnili za nový a problém zůstává, takže předpokládám, že problém bude v notebooku, pravděpodobně síťová karta? V tomhle už se ale vůbec nevyznám, nepodařilo se mi ani dohledat odkud stáhnout ovladače, jestli by pomohla aktualizace, podle notebooku je vše aktuální.
Přikládám i výpis z Everestu s druhem síťové karty.
--------[ Síť Windows ]-------------------------------------------------------------------------------------------------
[ Bluetooth PAN HelpText ]
Vlastnosti síťového adaptéru:
Síťový adaptér Bluetooth PAN HelpText
Typ sběrnice Bluetooth Ethernet
Fyzická adresa 80-56-F2-E0-4E-96
Název připojení Síťové připojení Bluetooth
Rychlost připojení 3 Mbps
MTU 1500 bajtů
Přijato bajtů 0
Odesláno bajtů 0
[ Broadcom 802.11n Network Adapter ]
Vlastnosti síťového adaptéru:
Síťový adaptér Broadcom 802.11n Network Adapter
Typ sběrnice 802.11 Wireless Ethernet
Fyzická adresa 80-56-F2-E0-4E-95
Název připojení Wi-Fi
Rychlost připojení 108 Mbps
MTU 1500 bajtů
Zápůjčka DHCP získána 17.07.2018 16:43:20
Zápůjčka DHCP vyprší 18.07.2018 16:43:20
Přijato bajtů 21054165 (20.1 MB)
Odesláno bajtů 2165405 (2.1 MB)
Výrobce síťového adaptéru:
Jméno firmy Broadcom Corporation
Informace o výrobku http://www.broadcom.com/products
Stažení ovladačů http://www.broadcom.com/support/ethernet_nic
Aktualizace ovladače http://driveragent.com
[ Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter #3 ]
Vlastnosti síťového adaptéru:
Síťový adaptér Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter #3
Typ sběrnice 802.11 Wireless Ethernet
Fyzická adresa 82-56-F2-E0-4E-95
Název připojení Připojení k místní síti* 5
MTU 1500 bajtů
Přijato bajtů 0
Odesláno bajtů 0
[ Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter #4 ]
Vlastnosti síťového adaptéru:
Síťový adaptér Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter #4
Typ sběrnice 802.11 Wireless Ethernet
Fyzická adresa 82-56-F2-E0-46-95
Název připojení Připojení k místní síti* 6
MTU 1500 bajtů
Přijato bajtů 0
Odesláno bajtů 0
[ Qualcomm Atheros AR8162/8166/8168 PCI-E Fast Ethernet Controller (NDIS 6.30) ]
Vlastnosti síťového adaptéru:
Síťový adaptér Qualcomm Atheros AR8162/8166/8168 PCI-E Fast Ethernet Controller (NDIS 6.30)
Typ sběrnice Ethernet
Fyzická adresa 20-1A-06-7F-C9-86
Název připojení Síť Ethernet
MTU 1500 bajtů
Přijato bajtů 414988907 (395.8 MB)
Odesláno bajtů 12383167 (11.8 MB)
--------[ PCI / PnP síť ]-----------------------------------------------------------------------------------------------
1x1 11b/g/n adaptér pro bezdrátovou poloviční minikartu LAN PCI Express [14E4-4365] [NoDB] PCI
This Qualcomm Atheros network Controller connects you to the network. [1969-1090] [NoDB] PCI

BIOS a názvy součástek už jsou pro mě trochu španělská vesnice, asi byste mi nedokázal poslat odkaz, co přesně koupit, výměna už by mi neměla dělat takový problém a investice to bude určitě menší než koupě nového notebooku.

ovladače bývají u výrobce ntb. (tvůj slavný everest ani neumí vyčíst konkrétní typ - postup)

Síťový adaptér Broadcom 802.11n Network Adapter

w7: https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/0qwm05ww.exe
w8.1 a novější: univerzální ovladač poskytuje přímo ms, lenovo na ten starý krám kašle.

Aktualizace ovladače http://driveragent.com

koukám že instalatér doprasil co se dalo.

jestli máš default nenastavený router, kabelovku nejspíš v paneláku = s rušením wifi od sousedů ze všech stran, jako bonus možná nepodporovanou verzi windows se základní verzí ovladače, případně ovladače nahrazeny z pochybných stránek, které k instalátoru ovladačů přibalují spyware, pak se nediv že to funguje špatně.

router: wireless security = napevno wpa2 + aes, bandwidth = 20mhz, wireless channel = napevno nějaký volnější (viz inssider)
os: win7, odspywarovat systém.

Pokud je problém v routeru, jak je možné, že na jiném notebooku se stejným systémem problém není? A ještě donedávna jsem ho neměla ani já, když se na nastavení, signálu ani ničem jiném nic nezměnilo?

Nevím, co myslíte nepodporovanou verzí Windows, ale předpokládám, že když si pořídím dráhy notebook s legálním Windows, pravidelně aktualizovaný, ovladače aktualizuje též Windows, nic nepřeinstalovávám z jiných zdrojů, antivirový program stále běží, jednou za čas vyčistím i jiným programem, tak by neměla být evidentní chyba mým používáním.

Děkuji za každou radu, kdybych se v počítačích vyznala jen z poloviny jako vy, neměla bych potřebu tady prosit o pomoc.

ale já nepíšu, že je problém v routeru, ale v nenastaveném routeru.
router není v té síti sám - jeho protistranou je wifikarta v notebůů. ti dva se spolu musí domluvit na přenosové rychlosti (proto taky pevná šířka pásma), na stejném zabezpečení (proto nastavit napevno, nenechávat automatickou volbu).
některý ovladač wifikarty se s nenastaveným routerem domluví lépe, jiný hůř.

aby se mohlo navázat stabilní spojení, nemůžu chytat utlumený signál ještě poškozený paralelními odrazy od zdí a toho mě na stejném kanálu bude rušit více sousedů, proto pevný pokud možno volný kanál podle inssideru.

co z toho jsi udělala?

verze windows je stále tajná, přitom výrobce lenovo podporuje maximálně zastaralý win8.0 z roku 2012:
https://pcsupport.lenovo.com/cz/cs/products/laptops-and-netbooks/lenovo-g-series-laptops/lenovo-g580-notebook/20157/downloads
(těch podtypů g580 je víc, ale předpokládejme stejnou síťovku)
jestli jde o lenovem nepodporovanou verzi windows s nějakým obecným ovladačem pro broadcom, tak ta funkce v zarušeném prostředí se špatným signálem nebude nejlepší.

místo toho tam nějaký instalatér cpal driver z pochybných stránek "driveragent.com" - to má jako fungovat?
právě takové stránky bývají největším šiřitelem virů a spyware, protože na ně leze každý druhý a stahuje tam kdeco.
takže jak dopadla kontrola adwcleanerem? log je čistý?

antivirový program stále běží

ty bývají obvykle k ničemu, léčí spíš nákazy minulého století. čistý antivir budiž, ale bacha na antisíťové av balíky "internet security".

jednou za čas vyčistím i jiným programem

jestli je to ccleaner a podobný shit, ani se nediv, že systém přestává fungovat.

Už tomu začínám trochu rozumět. Odkaz na nějaký návod, jak router nastavit? Mám k němu manuál pouze od UPC a tam se nic takového nepíše. Stejný router už mám ale cca 4 roky, stejně jako notebooku a problém se začínal horšovat až tak poslední 3 měsíce... je to možné?

V notebooku mám Windows 10, v ovladači by tedy problém být mohl též.

Asi před týdne jsem v jiné diskuzi dostala odkaz na driveragent.com, ze kterého jsem si ovladač měla stáhnout, nic se mi ale neaktualizovalo, nevěděla jsem, co s tím a tak jsem to zase smázla, takže jsem si maximálně stáhla nějaký bordel do notebooku, na funkčnost wi-fi by to asi vliv mít nemělo, problém byl už předtím.

Po příchodu z práce udělám kontrolu adwcleanerem a dám vědět.

Ještě jednou děkuji za trpělivost, tohle je pro mě opravdu španělská vesnice.

návod jak nastavit router je výš. (každý výrobce včetně tajného modelu od upc to má trochu jinak)
wireless - security - encryption: wpa2(psk) + aes
wirelles settings - channel bandwidth: 20mhz
wirelles settings - channel: pevný kanál zhruba volný podle inssideru

ten starý notebuk nepodporuje win10, musí spoléhat na obecné ovladače microsoftu, který není výrobcem těch wifikaret, proto se ve správci zařízení nevypisuje konkrétní typ.
s aktualizacemi systému je zvláště ve win10 spojený nešvar: automatické updaty ovladačů, které jsou však se starým hw čím dál méně kompatibilní.
na tom notebuku nikdy w10 neměly být a mohl dodnes fungovat lépe.
(taky mohlo přibýt rušících sousedů s wifi, mohli přeladit...)

na tom jiném fóru píše mnoho dětí mnoho pitomostí, osobně bych univerzální ovladačové stránky nedoporučil ani nepříteli.
netvrdím že zcela všechny úložiště driverů jsou podvod, ale najít jeden, který nenabízí ovladače zabalené výhradně do neprůhledného setup.exe nebo který nevnucuje jejich pochybný downloader s neznámými vedlejšími funkcemi, to dá dost práce.

výrobce karty (broadcom) nevyvíjí ovladače ke starým kartám pro nové systémy, a stejně je ani neposkytuje koncovým uživatelům.
výrobce ntb (lenovo) nemá důvod podporovat staré modely pro w10, pro něj je lepší, když si koupíš nový notebuk.
čili kde nic není, ani superstránky s drivery kromě fake-programů a spyware nic nenabídnou.

samozřejmě může být i nějaký provlém v hw - upadlá anténa např.
ale když to po testu sítě chvíli funguje, měl by být hw dobrý.
po odspywarování toho krámu se dá zkusit resuscitace sítě - příkazový řádek cmd.exe spustit jako admoš a zkopírovat do něj tyto příkazy:

netsh winsock reset all
netsh int ipv4 reset all
netsh int tcp reset all

restart není nutný, ale je vhodný.

chronickou chybou laiků při upgrade/instalaci nového systému je ignorování základního driveru chipsetu. jenže když už lenovo pro ten model k w10 nic nenabízí, je třeba odevzdaně spoléhat na microsoft, že ten starý krám budou windows znát a "nějak" podporovat. anebo měla převážit soudnost a w10 bez správných ovladačů se na to neměl cpát.
a při prvních větších problémech to věnovat majiteli autoservisu, ať si z toho udělá diagnostický pc do garáže, nebo aspoň zarážku vrat.