Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NAS - vysvětleni

Ahoj... Nějak si neumim najit odpovědi ohledně NASu... chapu že je to domaci uložiště připojene k domácí síti, kam si mužu nahrat nějake data, která pak mohou ostatni počitače v domacnosti přes internetove připojení stahnout? jak rychle se to dokáže stahovat? když si propojim ku přikladu muj notebook kabelem k tomu NAS, a chci pak z toho přetahnout data do notebooku, jak dlouho by to trvalo, co tu rychlost ovlivni? muže to mít gigabitovou rychlost??? Diky...

NAS je de facto velmi osekaný PC. Obvykle se do toho dávají alespoň 2 TB disky. Funkce ti tu už ostatní vypsali...
Rychlost závisí na samotných discích a procesoru, který je v NAS. Jak tu někdo podotknul, je asi lepší si to sestavit sám. Case na NAS seženeš (přp. si vezmeš tu nejmenší mini tower co najdeš pro normální PC), do toho hodíš nějakou mb která moc nežere s příslušným příslušenstvím a zdroj. K tomu si pak vesele připojuješ disky a vyjde tě to cenově cca podobně. Každá z NAS od nějaké značky má nějakou vadu nebo neumí vše. Je fakt lepší si to asi složit sám. Navíc, pokud chceš jen občas zálohovat fotky a nevyužiješ ostatní funkce, vyplatí se ti spíš externí disk nebo další HDD na zálohy, kupovat NAS jen kvůli zálohování pár věcí je nesmysl. Primárně to v dnešní době slouží jako multimediální centrum pro domácnost, kam máš přístup jak z PC tak mobilu nebo chytré televize. Osobně jsem si radši vykuchal starší PC, narval do toho 4 disky a hodil to do menší case a mám po starostech.

Jak psal Fiala, vyhni se WD NAS pokud budeš kupovat (ale WD disky jsou kvalitní).

jedna věc je mít velký disk na síti.
druhá věc je jeho velikost: co všechno z domácnosti tam chceš silážovat
pak je podstatné, jakou má mít samotný disk (pole) redundantnost = opravitelnost v případě havárie jednoho z disků
když už si uděláš velký síťový disk a data dáš jen na něj, nikam jinam, pak nemáš žádnou zálohu. protože všichni to mají jen na té nasce, která taky může spadnout.