Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NAS - vysvětleni

Ahoj... Nějak si neumim najit odpovědi ohledně NASu... chapu že je to domaci uložiště připojene k domácí síti, kam si mužu nahrat nějake data, která pak mohou ostatni počitače v domacnosti přes internetove připojení stahnout? jak rychle se to dokáže stahovat? když si propojim ku přikladu muj notebook kabelem k tomu NAS, a chci pak z toho přetahnout data do notebooku, jak dlouho by to trvalo, co tu rychlost ovlivni? muže to mít gigabitovou rychlost??? Diky...

domácí nasky mívají typicky gigabitový režim, ale není totéž co rychlost zápisu/čtení.
bývá v tom nějaká atrapa procesoru, takže ty úplně nejlevnější mají reálnou rychlost třeba jen 40mbyte/s.

používá se to jako úložiště velkých souborů (zálohy systémů ostatních pc), jako stále dostupný síťový disk k pozdějšímu přehrání (stažené filmy a hudba, nebo záznamy z domácích kamer), nebo další místo pro zálohy dat (záloha je zálohou jen tehdy, pokud ten soubor existuje aspoň 2x).
použití je širší, ale zas takový grafoman nejsem.

bývá v tom nějaká atrapa procesoru, takže ty úplně nejlevnější mají reálnou rychlost třeba jen 40mbyte/s.

A proto nez jednoucelovy nas lepsi koupit desku s aktualnim low-end low-power intelem (aktualne Gemini lake) a poskladat si na tom vlastni "nas" ;-) Spotreba srovnatelna, cena - o chup vyssi, ale ne o moc, co z toho jde udelat - nebe a dudy.

- zrovna dnes jsem daval nahradu za stary dosluhujici "atomovy" domaci nas. System na maly SSD, jeden 8TB disk - spotreba v klidu 11W (merena na vstupu PicoPSU) - s tocicim se datovym diskem - sel by uspavat, nechci aby usinal. V "max. zatezi" nepreleze spoteba 20W. Po gigabit siti to kopiruje pres 900Mb, a bonus navrch - prehraje to vse az po 10b 4K HEVC. Idealni NAS + "samohrajka". Co si kdo z nej urela je uz na nem (vic disku, mirroring atd.)

- jen "SSD samohrajka" pak sezere.... http://umsle.peklo.biz/img/1531916657.jpg :-D (pri prehravani fullHD HEVC kolem 8W)

Sdílení souborů je jen základní funkčnost, sdílet můžeš i do internetu
Rychlost je u těch normálních přes 100MB/s na 1Gb síti (odpovídá to těm 900Mb/s z předchozí odpovědi) - znamená to, že třeba 3 GB film máš zkopírovaný za 30s

NAS ale umí spoustu dalších věcí
DLNA - přehrávání filmů, hudby, prohlížení fotek na chytré TV
Download manager - můžeš si stahovat věci z netu na NAS a nemusíš mít zapnutý počítač
webový server - pokud máš pevnou IP adresu do internetu, můžeš si na NAS rozjet vlastní stránky
tiskový server - tiskárnu připojíš k NAS a tiskneš ze všech ostatních zařízení doma
a milion dalších funkcí.
NAS server je vlastně takový počítač bez monitoru

Pokud můžeš, vyhni se NAS serverům, od WD.

NAS je de facto velmi osekaný PC. Obvykle se do toho dávají alespoň 2 TB disky. Funkce ti tu už ostatní vypsali...
Rychlost závisí na samotných discích a procesoru, který je v NAS. Jak tu někdo podotknul, je asi lepší si to sestavit sám. Case na NAS seženeš (přp. si vezmeš tu nejmenší mini tower co najdeš pro normální PC), do toho hodíš nějakou mb která moc nežere s příslušným příslušenstvím a zdroj. K tomu si pak vesele připojuješ disky a vyjde tě to cenově cca podobně. Každá z NAS od nějaké značky má nějakou vadu nebo neumí vše. Je fakt lepší si to asi složit sám. Navíc, pokud chceš jen občas zálohovat fotky a nevyužiješ ostatní funkce, vyplatí se ti spíš externí disk nebo další HDD na zálohy, kupovat NAS jen kvůli zálohování pár věcí je nesmysl. Primárně to v dnešní době slouží jako multimediální centrum pro domácnost, kam máš přístup jak z PC tak mobilu nebo chytré televize. Osobně jsem si radši vykuchal starší PC, narval do toho 4 disky a hodil to do menší case a mám po starostech.

Jak psal Fiala, vyhni se WD NAS pokud budeš kupovat (ale WD disky jsou kvalitní).

To je možná taky fakt, mě nenapadlo :D Já jen že dřív se mi tu válel nepoužívaný počítač s celkem fajn základovkou a zdrojem, byla škoda to prodávat nebo vyhazovat, tak jsem si z toho udělal homemade NASku :D

Souhlas, při použití nějakého 35W APU nebo Pentia plus FreeNAS či nějaké linuxí NASové distribuce se lze dostat na podobně dobré parametry spotřeby. Výhoda je samozřejmě pak výkon v okamžiku, kdy je potřeba (pak to sice více žere, ale to jsou jen kratší intervaly). Jen bych volil desku s podporou ECC RAM, když už..

Osobně si myslím, že NAS by měl jen "nasovat", tj. sloužit jako (co nejbezpečnější) úložiště. Tedy nemám rád NASy "všeuměly", které se tváří, že umí spoustu dalších funkcí (jejichž aktivace se ovšem projevuje jednak sníženým výkonem, druhak nestabilitou, problémy s upgrady, bezpečnostními problémy, apod.). Z tohoto důvodu bych doporučil např. 4-diskový Zyxel, který sice neoplývá milionem funkcí (i když jej lze dovybavit neoriginálním repozitářem s dalšími aplikacemi), zato poskytuje docela rozumný výkon a hlavně za velmi rozumnou cenu. Se čtyřmi disky lze už budovat RAID5, což se projeví na dostupné kapacitě při ještě jakžtakž akceptovatelné spolehlivosti (ovšem pozor, RAID5 rozhodně nedoporučuji v případě, že osazujete disky větší, než 4TB - z důvodu případných chyb při potenciálním rebuildu pole)

https://diskova-pole.heureka.cz/zyxel-nas542-eu0101f/#

Na toto mám opačný názor. Když chci něco zálohovat, prostě si dokoupím disky do PC nebo koupím externí, ne? Či cloudová uložiště jsou také řešení. Pokud chci jen zálohovat, pak mi přijde jako blbost vyhazovat peníze za NAS. Mám radši když jedna věc umí víc funkcí :)

Disky do PC nejsou relevantní záloha. Ona to v podstatě není ani ta na NASu, protože data jsou stále online a vůči např. útoku šifrovacího malware nejsou rezistentní. Nicméně pokud neřešíme problém "online", je NAS daleko lepší řešení, než disky do PC.

Jinak já mám taky rád multifunkční zařízení, ale zrovna úložiště je tak důležité, že jeho funkci rozšiřovat nikdy nebudu a nechci. Když to obrátím: NAS + 2 disky stojí řekněme 10 tisíc Kč. Ale hodnota dat na něm je vysoká, běžně stovky tisíc Kč (zálohy účta, firemní data, apod.), častokrát i nevyčíslitelná - např. fotky a videa.

Dobře, je zase rozdíl pokud na tom uchováváš něco firemního nebo ne. Já používám pro práci a důležitá data 2 TB + 2 TB na zálohu ve stolním PC a oba jsou šifrované bez možnosti kopírovat z nich data či je mazat. Na to bych je musel vždy vyndat a připojit je k nb který jako jediný má práva. A mně to takhle osobně stačí. A pro osobní využití, ne firemní, si myslím, že čím víc toho NAS umí, tím lépe. Ale asi se shodneme, že firemní data mají velkou hodnotu a uchovávat je někde v nezabezpečeném prostředí je o hubu.

//Edit: Pamatuju ještě doby, snad se to ještě dělá, kdy disk byl zabezpečen proti přístupu mechanicky. A sice, že byl v boxu, který se zasunul do PC a aktivoval zamknutím klíčem do PC. Otec to docela hojně využíval, protože jeho paranoia byla velká :D Ale šlo o účinný způsob jak si ochránit data. Na dálku sice můžeš poslat malware, jak chceš ale na dálku asi zamknout mechanický zámek, který nemá s PC co dělat, že? :D

jedna věc je mít velký disk na síti.
druhá věc je jeho velikost: co všechno z domácnosti tam chceš silážovat
pak je podstatné, jakou má mít samotný disk (pole) redundantnost = opravitelnost v případě havárie jednoho z disků
když už si uděláš velký síťový disk a data dáš jen na něj, nikam jinam, pak nemáš žádnou zálohu. protože všichni to mají jen na té nasce, která taky může spadnout.