Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zpomalený (občas) běh PC v kombinaci s hláškama "Chybný blok"

Zdravím,
mám starší pc (komplet 5+ let - 4GB RAM, i3 3Ghz...), kterému poslední týdny občas trvá, než se vzpamatuje. Např. někdy spouští prohlížeč pár minut, někdy okamžitě, nebo když vypnu hru, tak to chvíli rozdejchává (ostatní aplikace nereagujou) a někdy ne. Jsou na něm Windows 10.

Při pokusech o hledání problému jsem si otevřel Systémové informace ve svých Windows 10 a je tady v Hlášení o chybách systému Windows hromada záznamů podobná tomuto:
23. 7. 2018 18:23 Windows Error Reporting Chybný blok 20668213834932... (uvádím pouze začátek, protože jde o poměrně dlouhý text. V případě potřeby pošlu celý)

Chci se zeptat, jestli výše uvedené věci (zpomalení + hlášky o chybných blocích), můžou mít něco společného a kde hledat příčinu problémů. Jestli to vypadá na problém u Windowsu (reinstal?) nebo s HW (např. umírající RAMky, takže nějaká výměna za nové 8GB?). Vím, že jde o starý pc, ale rád bych ho ještě chvíli používal. Kupovat nový teď nechci, ale jsem ochotný koupit do něj např. nové RAMky nebo třeba disk, jestli to bude má cenu.

Máš velice mladý PC, aby ti skapíňal hdd.

Otvor cmd.exe, ako Správca !!!! Okopči text:

chkdsk /x /f /r /v /b

prípadne

chkdsk /x /spotfix

zadaj Yes, reštart PC

Prípadne detto príkazmi skontroluj ostatné logické oddiely pevného disku podľa písmena Chkdsk (X:)

Napíš, o aký hdd sa jedná, lebo len nástroj od výrobcu je regulárny v prípade s.m.a.r.t

Díky za odpovědi. U zmíněného pc budu ve čtvrtek, tak vyzkouším uvedené rady.

Důležité data mám zálohované. S klonováním systému nemám zkušenosti, ale není lepší udělat zmíněnou čistou instalaci? Protože Windows 10 tam opravdu nebyl od začátku. První tam byl Windows 7 a upgradoval jsem postupně s přicházejícími aktualizacemi.
Jedná se o disk WD Caviar Blue WD5000AAKX 3.5" 500GB.
Já jsem to spíš tipoval na ramku, ale v té podle vás problém asi není, jo?

Tak HD tune ukazuje status Ok a žádný mrtvý blok při pomalém skenu. CrystalDiskInfo podobně, stav disku - "Dobrý".
chkdisk jsem spustil, restartoval, běžel asi 2 hodiny (většinu času byl u 32% běhu), pak se pc sám restartoval a naběhl do Windowsu. Nevím, co si o tomto myslet.
Nyní mi běží Memtest (zatím to běží 5 hodin). 6 Pass testů, 0 Errorů, takže moc nepočítám s tím, že bych se z toho něco víc dozvěděl.

Nějaké další tipy?

chkdsk /x /f /r /v /b

pod cmd.exe, spustený exe, ako Správca (!!!!)

musí po reštarte mašiny ukazovať v čiernom okne päť po sebe dokončených krokov pri oprave a skene zapísaných / skrížených sektorov, a v štvrtom kroku kontrolu prázdnych sektorov s finálnym vyčistením zápisov dát v log.

žiadne 32% a svojvoľný reštart PC, to ti spraví iba príkaz: chkdsk /x /spotfix

S.M.A.R.T kontrola sa robí výhradne vlastným nástrojom z dielne výrobcu diskov. Nie nejakými šuntami od tretích výrobcov.

Po tomto až sprav na záver hĺbkovú RAM kontrolu z externého média.

---

Výborný SW na kontrolu diskov s premapovaním prípadne vadných sektorov so zápisom do firmware, je od rusáka Dmitriyho:
http://www.dposoft.net/hdd.html

Len je to nekonečná onánia s voľbou (3).

Musíš si spraviť nejaké bútovacie médium na CD kotúči, dáta, sektory sa kontrolujú pri spiacom OS.

Výše zmíněná událost se mi právě stala při
chkdsk /x /f /r /v /b
cmd.exe jsem spustil jako správce, při zadání příkazu jsem byl dotázán, že se check provede po restartu pc (Y/N), Y a dal jsem restart. PC začal nabíhat a u klasického Windows loadingu jen ve spodní části byl řádek s "Checking and repairing.. %" (něco v tomto stylu, žádných víc řádků). Do 32% to běželo vcelku rychle, po 2 hodinách běhu nastal samovolný restart, po kterém normálně naběhl Windows a nic dalšího se nedělo. Můžu to zkusit ještě znova, ale neočekávám jiný výsledek.

A dá se tohle zjistit? Nemám problém koupit nový disk, jen bych byl rád, abych věděl, že je problém opravdu v disku a nekoupil ho, nenainstaloval tam OS, přenesel si tam svoje věci a zjistil, že to byla zbytečná koupě, protože je to např. skrz RAMky.

Pomůže vám k něčemu např. přiložený obrázek? Já nevím, jak ho vyhodnotit - jestli část disku běží ok (ok rychlost + přístupová doba) a zbytek ne, nebo jestli to je normální průběh testování.

zcela idiotský obrázek, který ti v 90% případů o stavu disku neřekne nic.
teď si nevybavuju jak dopadl tvůj memtest. vzhledem k tomu, že vyžaduje vlastní boot médium, už výsledek tuším.

screen ze smartu se nekoná (jakože je ok), a zároveň je disk třeba vadný - i takový stav jsem zažil, jenže to je pravděpodobnost tak 1:50.
tebe spíš zajímá vytřídit zjevné hrubé závady, na které má větší šanci se soustředit. ne že v 0.5% případů je nějaká další teoretická závada, těch může být 10 dalších. ale začal bych těmi běžnými sprostými podezřelými.
(přesto o tom pouvažuju, měl jsem na testy "smart" vytříděné vadné disky, snad jsem je nevyhodil)

jistě, když nedodáš screen, já si můžu za pár tisíc objednat na netu čersvou křišťálovou kouli. nebo tobě (a stovkám dalších) rovnou koupit nové ssd.
ale to by ses měl spíš obracet na nějakou bohatou církev, ne na zdejší poradnu.

Škoda, že je v tvém příspěvku tolik vaty a pokusů o to být vtipný, zajímavý nebo mě prostě jen urazit. Sorry jako, ale v HW se fakt nevyznám a nikdo jsem to neřešil, takže netuším, co se po mě chce.
Ale v pohodě, s tímhle jsem se setkal už na několika cz/sk fórech a beru to, že tady lidi potřebují být aspoň něčím výjimeční. (ovšem odpověď typu "pošli screen z tohoto testu nebo z tamté záložky" by ti ušetřila čas psaní 7 řádků a měla by pro mě stejnou informativní hodntou).
Snad jsem rozluštil, co za screeny chceš a přidám je k tomuto příspěvku. Pokud jsem se zase netrefil, tak se neboj opět něco zajímavého napsat a třeba se pak už trefim.

Ak máš doma NAS, prípadne voľný externý hdd, (čo určite máš), potom ti stačí spraviť Image (bitovú) zálohu aktívneho a primárneho oddielu so systémom pod WinPE alebo pod Linuxom.

EaseUS Backup Todo - je to free backupper na slušnej úrovni.

(O.i. vyrobí EaseUS backupper na pevnom disku svoj vlastný zavádzač, tzv. dualboot s výberom po Biose, že nemusíš spraviť externé médium /ale radšej sa isti aj nejakou bútovacou fleškou alebo CD-romom).

Po bitovej zálohe na externý disk systémových oddielov, z ISO W10 sprav čistú inštaláciu, nabútovaním mašiny z flešky, kde je vyrobená inštalačka W10.

Nemeň ani nezasahuj do veľkosti systémových *oddielov(!), iba spusti inštalátor desiny z USB flešky, čím prešrotuješ pôvodné dáta na pevnom disku. Systém opraví komplet desinu, Registre, poškodené knihovne, metadáta, programovú tabuľku MFT-master file table v prípade ich poškodenia či napadnutia malicious.

*prišiel by si o možnosť obnovy OS z predošlej recovery (zálohy).

Jedine takto zistíš, či je iba sprznený OS W10, resp. máš SW problém.

Potom až rieš HW problém, ak vylúčiš veci okolo OS.