Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC pro mamku (nic náročného)

Dobrý večer, potřeboval bych prosím poradit ohledně sestavy pro mamku. Není nijak náročná co se počítače týče ale nechtěl bych aby zas měla nějakou šumku. Hrála by na tom metin 2 a nebo by byla na prohlížeči. Zde je sestava co jsem udělal: https://www.czc.cz/cnc7eq8tpiiqb84ija10jpnel2/seznam
Nechtěla by to extra moc drahé. Desku, ramky, case a chladič procesoru již mám doma. Jen nevím zda procesor nevzít levnější ? Je to těžko soudit z mé strany protože pro mě je základ 4 jádra.

Za prvé, windows installuji vždy z originálního flash disku od microsoftu který má taky home 32/64bit a kdyby něco mechaniku doma mám. A proč grafika na piškvorky ? Furt lepší než kterou tam má teď která má DDR3 paměti a 512MB. A nic náročného tam dělat nebude a řekl bych že ta grafika s pasivním chlazením je lepší než s maličkým ventilátorem který bude hučet.

Přijde mi to jako vtip. Říkáš, že nechceš nic drahého, a že si na tom maximálně zahraje Metin 2. Proč z toho děláš pologamingovou sestavu s ostřesným chlazením? Nevím, pro tvé účely postačí jakýkoliv předem sestavený PC, cena mezi předsestaveným a vlastním bude v rozdílu pár stovek. Z tvého košíku jsem moc nepobral, jestli na tom chceš jen projíždět web nebo na tom hrát GTA 5 na ultra HD ale zapomněl si na VRAM a chlazení :-D

SSD tam samozrejme byt ma, ked si pozries, ze cena 240GB je na urovni 60 eur nie je o com, pretoze ten rozdiel je naozaj citelny. Ja dokonca pcham SSD aj do masin, ktore by inak uz ludia vyhodili a svet sa div tie masiny unikli svojmu osudu a ficia si veselo dalej.
SSD dokaze zazraky a ma byt sucastou kazdeho pc.

Kupuju si SSHD disky, rychlost je 60-80% toho, co SSD a stojí mě to max o stovku dráž, než normální HDD. SSD se vyplatí už jen když máš větší objemy dat, opět říkám, že to není nic do "PC pro mamku", je to spíše zbytečnost v tomhle ohledu ;-) To už možná radši to SSHD s 8 GB.

Děláš si kozénky? Ten M2 jel tuším i na "prskotu" P4 s grafickou kartou bez akcelerace. A na prackrámu mám navěšené dva monitory a systém není nijak dýchavičný (Skylake s IGP, bez dedikované grafiky). Pravda, moje "hry" jsou akorát Excel a Word (a semtam nějaké video) :-).

Aktualni Intel GPU uz nejsou uplne nepouzitelne. Od ery Intel GMA pro netbursty a Core2 atd. to urazilo hodne dlouhou cestu. Dokonce na ntb ktery ma i3 7100U se da uplne v pohode hrat ty mene narocne veci. A vynikajici je podpora decodingu/encodingu videa - s cimkoliv aktualnim neni problem prehravat klidne 4K HEVC. Prekvapive slusny je i encoding pres QSV. S vice monitory samozrejme souhlas.

Nevidím smysl toho GPU ani SSD ale budiž. Dost silně pochybuji, že to jeho matka využije. Dal bych ruku do ohně za to, že jí bude někde, že se jí systém spouští 20 sekund místo 7 a že soubor se otevírá 3 sekundy místo 2.

Peckem staršímu člověku radost neuděláš. Věř zkušenému (77 let old mamina). Notes je ta pravá volba. Ať to poskládá a prodá, za utržený obolos pak zakoupí pro tetičku notes + periferie viz výše (klidně i tiskačku - fotky vnuků na důchodcovských slezinách vždy slavily úspěch ;-)).

To je přeci jasné, že se musí externí monitor připojit. Co se týče úhlu, tak

Nezřídka lze narazit na notebooky, které mají velmi malý úhel otevření displeje.
https://www.zive.cz/clanky/28-zakernych-detailu-ktere-przni-notebooky/sc-3-a-175857/default.aspx

A rovněž je třeba vzít na zřetel, že i když to jde otevřít jako tobě, namáhají se panty dejme tomu o třetinu víc a rychleji odejdou.

Bože můj,jak se můžou namáhat panty ? Znáš vůbec princip fungování tak elementárního zařízení,jako jsou panty ? Spíš bych pochopil,že dochází k namáhání a natahování kabeláží procházející z víka na desku a klávesu. No technicky založený moc nebudeš.

Nevím, jak dalece jsem technicky založen, ale domnívám se, že v pantech vzniká tření a u nejednoho notebooku už panty odešly. Myslím si, že to bylo otevíráním a zavíráním, protože kdyby byl stále zavřený a nikdy se neotevřel, panty by neodešly.
Ale třeba to je jinak a budu rád, když mi vysvětlíš jak, abych nebyl za neználka. Dík.

A hlavně musí být také super pokoukání na monitor 24", přes monitor notebooku. :-)

Ja notebook s externim monitorem pouzivam. A svete div se, na monitor 24" pres monitor notebooku nekoukam.
Reseni je naprosto jednoduche: notebook lezi bokem a mam k nemu pripojeny monitor a bezdratovou klavesnici a mys.

(a nez se bude TW opakovat, ze to reseni poklada za zpozdile - pro me je stolni PC nepouzitelne, protoze casto cestuju napr. na vikend pryc a notebook vzdy beru s sebou. Stolni PC bych si tezko brala.)

TW psal o vyosení, což jsi právě potvrdila (leží bokem). Když máš ale externí klávesnici + myš, tak to je samozřejmě fuk. Já to u noťasu doma také používám. Avšak bez externího monitoru. Jen klávesnici a myš. Klávesnici na noťasu mám totiž nějakou "nemocnou" a touchpad nemám rád. :-)

no to je ale "sestavička" :-D

Namísto téhle hrůzy je logické brát Ryzen G.

https://www.czc.cz/amd-ryzen-3-2200g-rx-vega/230412/produkt
https://www.czc.cz/asrock-ab350m-pro4-amd-b350/208614/produkt (pro sichr nechat dodavatele naflashovat aktuální bios)
https://www.czc.cz/adata-xpg-z1-8gb-2x4gb-ddr4-2400-cl16-cervena/160404/produkt

vyhodit můžeš logicky ze svého seznamu CPU, desku a grafiku, případně i tu Feru, protože Ryzeny netopí jako Intely a boxy mají vcelku kvalitní.

= ušetříš 2640Kč (Fera ponechána, započítány 200 za flash biosu)

edit: případně dokoupit SSD, alespoň 128GB M.2 na OS.

edit2: jo, mimochodem, podobných PC jsem už pár složil, několik jich bylo pro malé zapařence hrající Fortnite apod. Na to, že se dá dostat na cenu cca 10-12 tisíc za celou bednu včetně OS, to není vůbec špatné.