Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké zdroje jsou lepší pro powerbanky, Li-ion nebo Li-Pol?

Uvažuji o koupi nové powerbanky s kapacitou 20 000 mAh. V nabídce jsou různé typy, s rozdílnými zdroji, Li-ion, nebo Li-pol.
Měl jsem jednu zakoupenu na Zbožomatu a oproti deklarované kapacitě 20 000 mAh, její skutečná kapacita byla max. 4 000 mAh.
Takže jsem ji vrátil a budu kupovat jinou, zřejmě tuto od CZC.cz (viz odkaz) , která se mi zdá poměrně dobrá a má i dobré recenze. Je to však technologie Li-Ion.

https://www.czc.cz/adata-p20000d-powerbank-20000mah-led-svitidlo-cerna/204080/produkt

Okay definuje zdroje Li-pol jako modernější a lepší než Li-ion. Jaký je váš názor, případně jaká jsou pro a proti u těchto technologií. Co se týče možností množství cyklů nabíjení, samovybíjení i nebezpečí poškození v případě "totálního" vybití (což zejména u Li-ion je, dle mých informací, velmi nebezpečné).
Případně ještě doplňuji svou otázku, zda nemáte zkušenosti s nákupem powerbanky na Aliexpressu, nebo na e-bayi.
Díky za odpovědi.

LiOn jsou založeny na článcích 18650, LiPo je obdoba, jen se používají trochy jinak vyráběné baterie - jsou lehčí než LiOn a tvar se dělá zakázkově - powerbanka může být tenčí.
Co se týká bezpečnosti, jsou na tom obě technologie obdobně. LiPo se používá v telefonech a hořících, nafukujících se nebo vybuchujících telefonů je taky plno.
V případě totálního vybití je obě baterie zničí, jiné nebezpečí není. Tomu brání elektronika v powerbance, která to nedopustí.

Pokud chceš powerbanku, o které víš, co je uvnitř, tak si kup krabičku na powerbanku, třeba na 7- 8 LiOn článků a k tomu akumulátory 18650 od Litokala

Nějaká inspirace:
https://www.aliexpress.com/store/product/Kebidu-DIY-8x18650-Portable-Battery-Power-Bank-Shell-Case-Box-LCD-Display-Dual-USB-Powerbank-Box/608631_32891155137.html
nebo
https://www.aliexpress.com/store/product/7x18650-DIY-Battery-Bank-Portable-Battery-Shell-Box-Case-DIY-KIT-Digital-LCD-Display-Powerbank-Dual/4086013_1000005855153.html
+
https://www.aliexpress.com/item/2016-2PCS-Original-NCR18650B-3-7V-3400mah-18650-rechargeable-lithium-battery-for-Panasonic-18650-Battery-Storage/32693679055.html

Zrovna tyhle články a obchodníka mám osobně ověřeného několika nákupy a kapacitu článků jsem testoval. Všechny měly přes 3100mAh. Jinak bych si to nedovolil doporučit.
Skládání? Nasázíš články a zaklapneš. V případě potřeby můžeš použít jako nabíječku nebo si z toho vytáhneš článek třeba do svítilny.

Xiaomi z Aliexpress? Pak musíš dát pozor, abys koupil skutečně Xiaomi, protože padělků Xiaomi powerbank je víc než originálů. Když budeš mít štěstí, budou v hotové powerbance z Číny opravdu všechny články s nějakou normální kapacitou. Když ne, bude tam třeba jeden článek a zbytek budou fejkové články naplněné pískem.

Díky za Tvé typy. O to mi rovněž šlo. Tak to je velmi zajímavý. :-D
Kupoval jsem teď na Ali články od LiitoKala do el.nářadí, vysokoproudové s kapacitou 3100 mAh (60,- Kč/kus) a zdají se být OK. Ale netestoval jsem je.
Narychlo jsem si spočet, že při 8 mi článcích Tebou doporučených, by byla powerbanka s kapacitou cca 25 000 mAh za cenu do 800,- Kč. 10 ks "baterek" 27 dol. + pouzdro cca 5 dol. A ještě by mi 2 baterky zbyly.Předpokládám, že jsou všechny články paralelně. To by nemuselo být špatný. Asi do toho půjdu.;-)
Ještě by mě zajímalo, jak je to udělaný, že powerbanka "dává" nabíjecí napětí na úrovni 5V DC, když vlastní články mají cca 3,7-4,2V DC (podle stavu nabití). V tom mám trochu nejasno.:-| Můžeš mi vysvětlit jak to je?