Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím nahradiť starý HDD v priemyselnom stroji

Mám HDD Toshiba MK1003MAV, 1083MB (CYL2100, H16, S63), 2.5", PATA, osadený v riadiacej jednotke priemyselného stroja.

Existuje nejaká možnosť tam osadiť namiesto neho niečo súčasné, čo by dokázalo emulovať presne daný počet cylindrov, hláv a sektorov? Tak, aby som dokázal skopírovať pôvodný HDD presne 1:1.

Nastavovať inú geometriu sa veľmi nedá, neviem aký tam je OS, nemám žiadne inštalačky atď.

Momentálne idem hľadať starý PC, ktorý ho dokáže načítať a budem dúfať, že sa niečo podarí vyťahať.

Poistka tam nie je. Uz som ten disk pred vela rokmi menil, vtedy som nahradu kupil na ebay. Teraz je dostupny len jediny predajca z USA a dodacia doba su 2-3 tyzdne, co je vela.

Preto som chcel poradit nejaku nahradu, povedzme SSD, ktore by sa dalo nakonfigurovat na danu geometriu a malo zaroven male PATA rozhranie ako mali niekedy stare disky do NTB.

Pozeram teraz do starych poznamok a vyuzivala sa z toho disku len polovica, Cyl 1023, Head 16, Sec 63, size 503MB

Podľa mňa je to jedno, neber v potaz nejaké cylindre, delenie plotní. Disk ako disk ak má recipročné (vhodné) rozhranie šaltra 2.5", PATA. Aj ak tam nacpeš flešku - SSD-čko.

Len musíš spraviť čistý klon diskov, nie kópiu apod. Klon sa postará o bitové uloženie dát krok za krokom na nový pevný disk.

Hrábl jsem do starých disků z notebooků a jeden totožný tady mám. Jestli je funkční nevím, zkusím ho připojit, nicméně protože má na sobě ještě plech na kterém se to do NB dává vyvozuji z toho že jsem jej vytáhl před sešrotováním z NB.

Aktualizace: je funkční, ještě na něm jsou data z roku 97/02 :-) . Jestli tam jsou vadné sektory zatím nevím.

Ono to asi nebude jen tak, jinak by servisáci neměli co žrát.
Prošel jsem si tímhle několikrát. Na 5-osém centru (Heidenhain na WXP) starém 6 let (2,5" disk 40GB PATA) se vyskytly vadné sektory na disku, po přemlouvání TrueImagem se mi ho podařilo naklonovat a chybějící soubory jsem dodal ze zálohy. Za pár dní přijel technik, naklonoval můj disk na SSD a ani za boha se ho nepodařilo rozjet. Tak sháněl ještě klasiku PATA, protože orig.disk i se systémem by stál 30000,-. Po naklonování vše v pořádku.
Další byl soustruh, taky s Heidenhainem, ale disk Microdrive 340MB. Nemohli jsme nahonem nic sehnat, tak jsme zkoušeli i CompactFlash (stejná patice) různých velikostí, bez šance, mašina prostě nebootovala (W95). Nakonec jsme disk sehnali.
Další bylo centrum s 3,5" PATA diskem, vše v pořádku naklonováno, ale mašina poznala jinej disk (geometrie). Naběhla, ale byly problémy s konfigurací mašiny.

Osobně bych zkusil disk jiné velikosti, dají se ještě v pohodě sehnat. Nedávno jsme jich koupili 10 na zálohy dalších center. TrueImage si s velikostí poradí. Záleží, z jaké je to mašiny a co má za systém.

Napadá mě compactflash přes redukci na PATA. Velikosti 512MB 1G a 2G se snad ještě dají sehnat (řešil jsem to před delším časem kvůli osciloskopu, který papírově podporuje 128MB, výrobce s ním dodal 256MB a i 8GB zvládá, jenom čím větší, tím déle se s ní zkamaráďuje; tehdy jsem v nějaké aukci na aukru, když ještě fungovalo, koupil na tucet 128MB karet a z toho žijeme dodnes, ono při 100kb na záznam je třeba 8GB zbytečné).
16 hlav a 63 sektorů bývalo nějaké maximum ale pak se začlo používat 256 hlav. Ale maximum cylindrů bylo dlouho 1024 (proto se zvedal počet hlav). Takže ta geometrie je nějaká podivná. Pokud nepoužívá LBA, mohl by to být problém, zatím jsem vždy viděl, že se všechny větší disky hlásí jako 256hlav a 63 sektorů, cylyndrů potom, aby to vyšlo (mám pocit, že u opravdu velkých disků to už ani neodpovídá, protože počet cylindrů má zřejmě nějakou mez která na současné disky nestačí), ovšem ono CHS stejně už nic nepoužívá, teda dneska, je otázkou jak tomu bylo v tom průmyslovém stroji, kde může být cokoliv.