Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ideální notebook na úpravu fotek

Ahoj,

prosím o radu/sdílení zkušeností s notebookem, který bude primárně sloužit kamarádce na úpravu fotek v Adobe programech (PS, LR). Původně měla rozpočet 15 tis. což mi přijde u notebooku jako šílenej hazard, ještě k tomu na grafiku, takže jsem ji to vymluvil a dejte tomu 22, 25 tis...?

Za mě bych řekl, že na grafiku je potřeba nějaká lepší gpu, takže jsem ji říkal ať kouká alespoň na gtx 1050 a ramky aspoň 5gb ram. Nejsem si jistej co stačí za procák, jestli nějaká i5-7300 nebo by stačil i slabší? Určitě bych tam viděl SSD a ona by asi ocenila numerickou.

Další preference už asi nejsou, značka úplně nehraje roli, ale má špatný zkušenosti s posledním Lenovo, který se asi hodně přehříval.

Předem děkuju za komentáře.

Děkuji, ta grafická karta opravdu na Photoshop není podstatná? Měl jsem vždycky za to, že to je to co mi omezuje třeba rychlost načítání úprav v PS (starší stolní PC s xeon e3-1231 v3, 16gb ram balistix a gpu sapphire hd 7950 vapor-x 3gb), občas už čekám opravdu dlouho při velkým rozlišení a dpi...

Především - notebook je nejméně vhodný pro úpravu fotek. Leda tak na pár cvaků z dovolené, ale to je zase Photoshop atomovka na mravence. Když už notebook na nějakou vážnější práci pak alespoň 17" a především kvalitní displej, tedy IPS. Typ grafické karty není nijak fatálně omezující, pokud podporuje openCL pak urychlí některé operace. Naopak RAM se hodí co největší i 16GB občas není mnoho. Procesor i5 s rezervou vyhoví.

Ke grafickým kartám u PS https://helpx.adobe.com/cz/photoshop/kb/photoshop-cc-gpu-card-faq.html
Osobně mám zkušenost jen s Lightroom v 6 a tam je důležitý výkon procesoru (pro aplikaci lokálních úprav), velikost paměti (vyšší rozlišení fotek) a SSD (pro katalog). GPU se tam příliš podle mé zkušenosti neprojevuje i když by měl viz https://helpx.adobe.com/lightroom/kb/lightroom-gpu-faq.html. Více třeba taky zde https://www.paladix.cz/clanky/lightroom-efektivne-36-optimalizace-vykonu.html

Na zakladni upravu fotek, ti staci prumerny (1080p displej/intel Core/na DDR4) notebook za "polovicni ! cenu", kdyby jsi byl PRO, koupis si desktop.
* Urcite nepotrebujes GTX@1050 a 8 core. Zakladni softwer a upravu, vystrihnout, prebarvit upravit zvladne i dual-core s IGP Intel HD.
TiP ~ Lenovo IdeaPad 330S 12 000Kc s [AMD Ryzen 3@2200U] a grafickym (APU) chipem [AMD Vega 3] (imho 22 000Kc je na upravu fotek zbytecnost, jestli to myslis ze strihanim vazne, kup si desktop), model "320S " s Core i3-8130U nemusi byt spatna volba v pripade, ze budes jen na PS. ("14" neni extra velka, ale z vyberu NTB predpokladam, ze bude casto prenasen, kde velikost a vaha jsou jedny z podstatnych parametru.)

Dělám v ZPS, občas v LR na NB. Mám i5 a je na hraně. Určitě SSD, grafika není až tak důležitá, ale 8GB RAM občas nestačí, při 4 můžeš jít vařit kafe než se to vzpamatuje. Např. takový Capture NX-D od Nikonu dokáže sebrat celých 8GB RAM. Matný displej 17" fullHD je výhodou.