Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem LACP a UNIFI

Mam 4xUBNT 10Gb switche a chcem prepojit dve serverovne cez LACP, cize kazdy je zapojeny s kazdym.
"Problemom" je, ze zapojenie je funkcne bez akehokolvek nastavovania, cize packety lezu ako maju a ked odstavim akykolvek switch.
Teraz som na rozpakoch, ci je to tym, ze to testujem len doma, alebo si switche uz v defaulte vedia poradit s trojitou cestou.
Nejde mi o ziadne agregovanie liniek len o cistu zalohu.
Moje testovacie zapojenie nb----MTswitch----2xUBNT---LACP----2xUBNT----MT switch----MTrouter.
UBNT su zapojene aj do kriza kazdy s kazdym.
Skusal som odstavovat postupne UBNT, 1 vs 2, 3 vs 4 a komunikacie medzi klientom a routrom nevypadla ani na chvilku.
Nechce sa mi to verit, ze by uz v defaulte bez nastavenie bondingu, STP, resp ad protokolu cokolvek takto fungovalo.
[83300-lacp-jpg]

RSTP sa rozsypalo u zakaznika (vysoke odozvy, packetloss), takze som presiel na LACP...a ten akosi nejede...nic neprechadza;o).
Na Unifi toho moc nastavit nejde, len som hodil do agregacnej skupiny 3 porty, prepojil kazdy switch s kazdym, ale evidentne ma problem urcit "mastera". Podla mna voli mastra podla priority a to dostane 10Gb spoj, cize prepojenie medzi switchmi v racku a nie medzi rakmi (tam mam len 1Gb spoj kvoli gbicom...ine som nenal).
Aj ked..vyradil som 10Gb prepoj medzi switchmi a skusil len krizove zapojenie medzi switchmi a rackmi a neslo to ani tak...aj ked tam som to robil na stole bez pritomnosti controlera.
Dochadzaju mi napady, uz mi zostava len skusit normalny prepoj medzi 2 switchmi s agregovanymi portami, ale mi je naprd, kedze ja chcem active-backu a nie agregaciu v principe. A navyse chcem backup na urovni switchov a nie linky.

Ano povodna myšlienka bola spravit lacp do kriza medzi rackmi s tym, ze 2 switche v racku budu v "stacku". Ubnt vsak stack oficialne nepodporuje, takze som nasledne zrusil stackove spoje s tym, ze necham len krizove zapojenie medzi rackmi. Ale ani tak mi to nepomohlo. Nikto navyse nelacpoval do kriza na ubnt, takze neviem nic rozumne najst.
Prepojenie som skusal nasladovna. LAN---2xUBNT(stack)----LACP(rovno aj do kriza)----2xUBNT(stack)----LAN. Neskor som skusal s tym, ze som zrusil stack prepoj a zostal len prepoj 1---3, 1---4, 2---3, 2---4.
UBNT na rozdiel od MT vsak neumoznuje ziadne dalsie nastavenie pri bondingu, cize agregaciu, active-backup a pod, takze neviem vysvetlit switchom cez web ani cez cli kto je primar a kto sekundar.

LACP musí logicky končit ve stejném logickém switchi. Jak jinak bys vytvořil failover, když na druhé straně máš dva fyzicky oddělené switche?

Jinak UBNT switche neznám, ale to co píšeš si znamenám a pro mě to je pro tuto značku jasná stopka. To není ani smartswitch, natož plnohodnotný L2 (o L3 nemluvě).

Osobně si myslím, že LACP v takovém případě (absence stackingu) není řešení. Budeš muset zpět na (R)STP, pokud chceš redundanci na úrovni výpadku kteréhokoli switche.

jinak správně ve stackingu by to mělo být (1+2 je stack1, 3+4 je stack2):

LACP1:
1 --- 3
2 --- 4

Takto bys byl chráněný vůči výpadku jakéhokoli spoje (stack pokládám za bezpečný na úrovni HW; pokud ne, řeší se dalšími dvěma LACP spoji)

Tvoje zapojenie LACP1 nie je rezistetne voci vypadku dvojice switchov 1-4 alebo 2-3. Prave preto som tam daval este zapojenie do kriza.
Bohuzial zakaznika prebuduvava siet na UBNT celu a musim robit s tym co ma. Na MT by som to vedel spravit lepsie.
Ono zase uprimne...toto co robim ma nahradit povodnu ponuku Dell 3024 (ak si dobre pamatam), kde rovnaky stack bol vycisleny na 20k eur. Tieto switche stali tusim 1500 eur dokopy. Asi nemozem chciet od nich zazraky.

nikdy to nezajistíš dokonale. Nejčastější jsou výpadky portu, pak dlouho nic, pak výpadky jednoho switche, pak zas dlooouho nic, pak jsou útoky mimozemšťanů na lidstvo, pak zase dlouho nic a pak je simultánní výpadek dvou switchů na dvou různých místech. ]:)

A ta cena prostě odpovídá. Proto stavím na HP/Arubě, která má dobrý poměr cena/výkon, umí vše potřebné a je celkem spolehlivá.

Tu ide aj o centralny manazment, siet je pomerne rozsiahla, asi 15 rackov, 30 AP a 2 racky so servermi, ktore sa vzajomne zastupuju. Doteraz to tu bezalo na Cisco a Motorolach, ale dostal som ulohu prerobit to na UBNT (moj oblubeny MT nepresiel;o)).
Takze momentalne idem vyhadzovat z rackov Cisca a Zyxely a nahradzat POE UBNT, kedze aj AP budu UBNT.
Tie 2 racky budu kriticke a mal by som zaistit bezvypadkovy chod. Idem otestovat tvoje zapojenie, pretoze mam podobny nazor na system poruch ako si uviedol ty.