Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Musí se instalovat ovladače?

Zdravím,

měl jsem v notebooku ASUS na disku přiložený různý software a ovladače. Hned po koupi jsem udělal úplně čistou instalaci, abych se zbavil všeho.
V notebooku je procesor Intel s integrovanou grafikou a pak ještě zvlášť grafická karta Nvidia. Před přeinstalací byl v notebooku nainstalován software od Intelu a Nvidie - bylo to nějaké prostředí pro detailní nastavení obrazu a tak.

Žádný software a ani ovladače jsem teď instalovat nemusel a všechno funguje jak má.

1. Nainstalovalo se to samo po připojení na internet, nebo to opravdu není potřeba vůbec?
2. Když budu hrát nějaké hry, zřejmě to bude obsluhovat ta integrovaná grafika, že?
3. Nebude mi zbytečně ubírat baterii v notebooku ta samostatná grafika od Nvidie?
4. Nemusím v nejbližší době očekávat, že bude nějaký balast potřeba doinstalovat?
5. Pokud tedy není nutné nic instalovat, proč ty instalační soubory výrobci na disk dávají?

1) Nainštalovalo generické, ktoré sú v OS od začiatku. Pokiaľ máš sedmičky - samo ti ovládače nestiahne. Na to si dostal CD s priloženými ovládačmi pre všetky komponenty v NB.
2) Ak budeš hrať Piškvorky - tak ti to bude fungovať, ale ak by si chcel hrať napr. FIFA - grafika odrazu nebude stačiť, prípadne ti vyskočí, že nie je možné zobraziť. Integrovaná grafika v ASUSoch je len základná grafika, pri hrách dedikovaná sa stáva akcelerátorom - t.z. základné zobrazenie vykoná integrovaná, ale ostatné výpočty (shadery, textúry, vertexy a pod.) vykonáva už dedikovaná, ktorá má svoj VLASTNÝ grafický procesor a svoju VLASTNÚ videoRAM.
3) To máš jedno, všetko je napájané, aj keby si nepoužíval dedikovanú, stále si berie šťavu z baterky. Apropó: batéria je určená v NB ako náhradný a záložný zdroj pri práci mimo prístupu k el. sieti a v prípade výpadku el.energie preberá napájanie. Automatika sa stará (po pripojení k el.sieti), aby bola vždy pohotovosti, nabitá. Automatika zároveň kontroluje stupeň nabíjania.
4) Balast - ak ho nepotrebuješ - tak ho odinštaluješ. Čo si nainštaluješ - to je tvoj problém.
5) Inštalovať je vždy nutné všetky potrebné ovládač, pretože - písal som v 1) - tie generické sú len pre základné fungovanie NB (aby vôbec nabehol, zobrazoval v základnom rozlíšení 800x600 - aby si niečo videl) - takže výrobcovia to nedodávajú len tak - pre srandu králikov.

Díky za odpověď.

Zatím mám W8.1, ale v nejbližších dnech si tam dám W7.
Takže pokud si tam dám W7, budu si muset např. ovladač na wifi doinstalovat sám? On to takový problém není, ale v té složce WLAN od výrobce u ovladačů jsou další 3 složky (Broadcom, Realtek a ještě něco). To musím instalovat všechny 3?

Ale já přece nenadávám. Jen mě celkem šokuje, když pionýři melou kraviny. W8.1 jsem např. u manželčina notesu (a u desítek dalších notesů) doplnil o CS a naprostá pohoda. On ten systém není vůbec špatný, akorát chce změnit UI (dlaždice jsou skutečně tragické). Když je na recovery vyvážený OS, proč tam rvát něco jiného? Balast jde odinstalovat, případně vůbec neinstalovat (při instalaci se každý slušný notes zeptá).

... To musím instalovat všechny 3?

Samozřejmě že ne! Nainstaluješ ovladače od toho výrobce, jehož HW máš v notebooku. Zejména levní výrobci notebooků totiž dodávají jeden model s čipy od různých výrobců - musíš si zjistit, od kterého výrobce máš příslušný HW a jeho ovladač instalovat.
Ve většině případů funguje i metoda pokus - omyl: zkusíš instalaci a pokud instalační program zjistí, že nemáš odpovídající HW, odmítne se nainstalovat.

A ještě - na HW patří takový OS, pro který existují od výrobce HW ovladače (tj. - chceš-li tam Win7, podívej se, jestli se výrobce vůbec uráčil na Win7 vyrobit ovladače).

Výrobce ovladače pro W7 má, takže pohoda.
Tak mě napadlo, není ale pravda, že od W7-W10 se ovladače instalují automaticky? Mělo by to jít i vypnout. Za tu dobu, co používám W7 a W8, napamatuju, že bych musel instalovat jediný ovladač.

Do jisté míry.
Windows mají v sobě tzv. generické ovladače - to znamená, že správně detekují HW, ale nevyužijí všechny jeho vlastnosti (např 3D u grafiky). Představ si, že máš auto a když na něj nasadíš generické ovladače, můžeš zařadit nejvýše trojku a nefungují stěrače ani světla.
Ve všech Windows (a zejména Win10) je naopak žádoucí vypnout aktualizace ovladačů (ve Win10 se tak děje automaticky přes MS Update) - pak nemusíš řešit, že po nějaký aktualizaci přestane chodit přepínání grafik na notebooku.

Ještě jedna otázka. Pokud bude primárně nastaveno, že zobrazování bude provádět pouze ta dedikovaná Nvidia, spotřeba baterie bude tedy stejná jako by tam nastavovací software Nvidie nebyl a běželo by to na integrované?

Ne ve všech třídách ve škole jsem blízko elektrické zásuvky. :)

Nechce se mi asi tak 35 položek odinstalovávat ručně zvlášť a pak ještě třeba hledat (i když to není potřeba) zbytkový balast v podobě složek a souborů (a záznamů v registru) kdesi různě všude...
Já raději udělám úplně čistou instalaci. V těch recovery oddílech je ten systém předinstalovaný právě s tím veškerým softwarem od výrobce, ne?

... a záznamů v registru ...

Á, další čistič? Pamatuj - registry není třeba čistit! Těm, co nečistí, běží systém několik let stále stejně svižně. Ti, co čistí přeinstalovávají systém třeba i 5x do roka.

Ano, recovery obsahuje systém + správné ovladače + další SW